Požár v Muzeu Kampa, sbírky obrazů naštěstí neshořely

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely včera elektrické rozvody. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat, obrazy tak nebylo nutné vynášet.

„Chci poděkovat všem pražským hasičům, kteří zasahovali v Museum Kampa. Jejich profesionální výkon zabránil tomu, aby shořela jedna z nejvýznamnějších sbírek československého moderního umění, zachránili tak hodnoty, které nelze vyčíslit penězi. Jménem Medy Mládkové a svým, jim moc děkuji,“ uvedl šéf Pražské TOP 09, který je i předsedou Nadace Jana a Medy Mládkových.

Jiří Pospíšil řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. „Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka.

V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru.

Škodu určí vyšetřovatel příčin požárů ve spolupráci se zaměstnanci muzea, kurátorkou výstavy a majiteli sbírek. Příčina požáru se prozatím vyšetřuje, sdělil Kavka.

Aktuálně je vystavena více než dvacítka děl malíře Alfonse Muchy, která konfrontuje s dílem současného českého streetartového umělce, který si říká Pasta Oner.

„Výstava představí zcela nový pohled na díla Alfonse Muchy, možná i jiný pohled na vycházející hvězdu českého umění,“ uvedl už dříve Jiří Pospíšil.

Museum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové

O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustředí zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

S přispěním ČTK

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Dnes, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Dnes, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Dnes, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Dnes, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Dnes, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Dnes, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
Včera, 18:20
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
Včera, 17:10
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
Včera, 11:00
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama