Pozemky v Dejvicích chce developer i premiér pro galerii

Velký zájem je o atraktivní pozemky v okolí Dejvického nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která vlastní většinu z nich, nejdříve bez jakékoliv soutěže uzavřela letos smlouvu o smlouvě budoucí s developerskou firmou Amádeus Real. Následně premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že by právě zde mohla vzniknout pražská pobočka Centre Pompidou Praha.

„Na jednom z nejlukrativnějších míst v Praze v okolí metra Hradčanská se potichu a bez veřejné soutěže prodaly (respektive smluvně zavázaly prodat) pozemky v rozloze 24 tisíc m2, a to za peníze, které by při tržní ceně byly až čtyřnásobně vyšší. Prodávající železnice (SŽDC) a kupující podnikatel Klán sice mluví o odhadní ceně cca 250 milionů, reálná cena je však v současnosti až miliarda korun,“ komentuje věc radní Prahy 6 Marián Hošek (KDU-ČSL) s tím, že protože pozemky městská část nevlastní, nemůže do vlastnických struktur mluvit. „Má ale pravomoc a eminentní zájem hlídat korektní a rozumné využití tohoto vzácného místa. Je na Českých drahách, Ministerstvu dopravy ČR a na Správě silnic a železnic, aby vyjasnily platnost a odůvodněnost této transakce,“ doplňuje.

Zákaz zcizení a zatížení

Firmě Amádeus Real by měla správa železnic pozemky v budoucnu odprodat, a to tehdy až bude v sousedství dokončena železniční rychlodráha z Prahy do Kladna. Smlouvu uzavřel odvolaný šéf SŽDC, jeho nástupce Jiří Svoboda před prázdninami s firmou uzavřel další smlouvu, tentokrát o zřízení zákazu zcizení a zatížení.

Praha 6 tlačí na Babiše: Prosaďte most přes Vltavu mezi Suchdolem a Bohnicemi

Zákaz zcizení znamená, že vlastník nemovitosti nesmí převést vlastnické právo na jakoukoli třetí osobu, zákazem zatížení se potom rozumí zákaz, v jehož rámci vlastník nemovité věci k ní nesmí zřídit věcné právo, třeba zástavní právo. To může být podle oslovených právníků, kteří však nechtějí situaci komentovat konkrétně, protože nemají k dispozici znění smlouvy, problematické.

O tom, že by se stát ze smlouvy vyvázal, s kupcem údajně nikdo nejednal, nevěděl podle svých vyjádření pro média ani o tom, že by zde mohla sídlit budova Národní galerie. S návrhem přišel premiér Andrej Babiš během své návštěvy Francie.

Volal mi Marek Dospiva, tvrdil na zastupitelstvu Prahy 6 starosta Kolář

„Víte, co by to bylo za úspěch, kdyby česká Národní galerie získala licenci Centre Pompidou? Praha by se tak opět vrátila mezi jedny z nejvýznamnějších kulturních metropolí na světě. Byl by to neopakovatelný počin a já k němu chci naší zemi a našemu hlavnímu městu dopomoci. Ano, pokud bychom získali licenci, tak by si Národní galerie zasloužila zcela novou budovu. Buď historický objekt, nebo moderní architekturu navrženou podle aktuálních trendů a potřeb. Vždyť stát hledá adekvátní řešení pro Národní galerii 100 let. Nechápu, jak je možné, že Národní galerie pořád nemá svou vlastní budovu a na rozdíl od Národního divadla či muzea musí využívat přidělené historické budovy,“ napsal premiér na svůj facebookový profil.

Jak nakládat s pozemky

„Kdyby to šlo, tak by to bylo krásné. Mně se ale zdá, že pan premiér rychleji koná, než přemýšlí. Než vůbec něco takového vypustil do světa, měl si nechat zjistit, co je to vlastně za pozemky, jak se s nimi může nakládat a pro co jsou využitelné. Možná mu také uniklo, že pozemky, které on teď s velkou pompou a v přítomnosti objektivů nabízí Národní galerii, jeho stranický souputník a pravá ruka Faltýnek (pozn.red. 1. místopředseda  Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek) v tichosti zašmelil podivné realitně – investiční skupině Amadeus Real, a to pomocí velmi diskutabilní smlouvy a ještě pod cenou. Na mě to působí tak, že buď máme premiéra, který vůbec neví, kde je a co říká a dělá, anebo máme premiéra, který lže. Nechť laskavý čtenář sám posoudí, co je horší,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Faltýnka zmiňuje Kolář proto, že za problematickou smlouvu s Amádeus Real jsou údajně zodpovědní lidé kolem místopředsedy ANO, třeba proto, že za správu železnic ji prý připravovala kancelář pražského advokáta, který v červnu organizoval vernisáž Faltýnkových obrazů.

„Nová budova Národní galerie by kulturně obohatila Prahu 6 a zároveň by vytvořila předstupeň Pražského hradu. Přinesla by hodnotnější využití pozemků, než developerská zástavba. Ovšem jen za předpokladu, že se stát probere a zarazí kšeft figurek SŽDC s pozemky,“ říká opoziční zastupitel Antonín Nechvátal.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Dnes, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Dnes, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Dnes, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Dnes, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
Včera, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Včera, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
5.7.2020
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
5.7.2020
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Reklama