0℃
Dnes je 14. prosinec , svátek má Lýdie

Práce kriminalistů na fotkách. Odhalte taje balistiky, trasologie či daktyloskopie

Další fotky

Letos 12. prosince uplyne 60 let od vzniku Kriminalistického ústavu.
Oslavy tohoto jubilea připomíná několik akcí.

První z nich je fotografická soutěž na téma „kriminalistika ve fotografii“, kterou ústav pořádal ve spolupráci s Nadací policistů a hasičů. Soutěž byla určena pro policisty a občanské zaměstnance Policie ČR. Obsah fotografií mohl zachycovat např. práci kriminalistů, zajištěné předměty a stopy, technické prostředky nebo přístroje používané v kriminalistice. Do soutěže se zapojilo 32 autorů, kteří zaslali celkem 153 fotografií. Odborná porota vybrala 50 fotografií na výstavu, 13 fotografií do kalendáře Kriminalistického ústavu na rok 2019 a určila pořadí pěti výherních fotografií.

Světová rarita v českém lese. V Kunraticích roste strom, který měl vymřít už v pravěku

Expozice zahrnuje snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů i snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval.
K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky či práci kriminalistů, makrofotografie z odvětví daktyloskopie, biologie, botaniky, chemie, stejně tak zajímavé fotografie zachycující oblast trasologie, balistiky nebo mechanoskopie.
Kriminalistický ústav uspořádal fotografickou soutěž a následnou výstavu k oslavám svého jubilea v Muzeu policie ČR v Praze. Úterní vernisáže výstavy se zúčastnila také starostka Prahy 2 Jana Černochová, která předala ceny autorům nejlepších fotografií.
Pět vítězných fotografií a šestá fotografie, kterou doporučila porota, budou vydraženy na koncertě Nadace policistů a hasičů dne 22. listopadu 2018 v hotelu Ambassador – Zlatá Husa v Praze. Celý výtěžek dražby bude věnován nadaci.

Muzeum policie

Expozice Muzea policie ČR v Praze obsahově vychází z existence, činnosti a vývoje bezpečnostních sborů a složek na území našeho státu od jeho vzniku do současnosti, s několika krátkými exkurzy do období Rakousko-Uherské monarchie. Je založena na prezentaci objektivních dokumentů a faktů, podložených více než jedním tisícem exponátů, z nichž mnohá technická, případně didaktická zařízení může návštěvník sám vyzkoušet. Expozice jako celek je doplněna více než osmi sty fotografiemi a prakticky dvojnásobným množstvím textů. Cílem a účelem je prezentace potřeby policejních složek v demokratickém právním státě, prezentace jejich činnosti v kontextu historického vývoje a při řešení reálných specifických případů.

Momentálně jsou zde ke zhlédnutí i další výstavy.

OBRAZEM: Na umisťovacích výstavách psů a koček ke rvačkám zvířat nedochází

Sto let bezpečnostních sborů aneb Od četnictva k policii

Velká figurální výstava mapuje vývoj stejnokrojů, odznaků, výstroje a výzbroje příslušníků bezpečnostních sborů působících na území České republiky od roku 1918 do současnosti.

Smutek těch dní

Výstava unikátních fotografií Václava Berdycha ze srpna roku 1968. Fotografie zachycují atmosféru v ulicích Prahy 1, 2, 5, 7 a Liberce v prvním týdnu po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Vystavoval už ve svých 10 letech. Max Švabinský byl doslova zázračné dítě

Autor fotografií Václav Berdych (1916 – 2016) byl účastníkem domácího odboje za 2. světové války, přežil věznění v koncentračním táboře Mauthausen. Po válce pracoval u filmu.
Výstava přináší odlišný pohled na srpnové dny, než jsme byli dosud zvyklí. Zobrazuje okupační vojska, život v okupovaných městech i šrámy obou měst po násilí, potřebu lidí získat a sdílet informace i náznaky rezistence občanů, kterou představovala tvorba a šíření plakátů a nápisy na zdech. Obsahy těchto sdělení vyjadřují touhu po svobodě a neutralitě, výzvy k zachování klidu, rozvahy a nadhledu, humor, výzvy k pasivnímu odporu vůči násilí i pietu k obětem.
Tato výstava potrvá do 28. října.

Herec Jan Přeučil a jeho dokonalé škleby. Na pódiu si vystačí sám, i když je mu 81 let

Historie a současnost nožů Mikov

Výstava nožů z legendární mikulášovické továrny nejen pro policii, armádu a hasiče.

Muzeum policie najdete v krásném areálu kostela Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově, tedy u Nuselského mostu směrem do centra, otevřeno je od úterka do neděle mezi 10. a 17. hodinou. Součástí muzea je dopravní hřiště (čt 13-15 h, so+ne 10-12 a 14-16 h).
Muzeum je od 27. září do 1. října zavřeno.

FOTO: Muzeum policie ČR

Muzeum policie ČR - 3 P1190325 policMuzeum policie ČR - 2 1 P1190338 policMuzeum policie ČR - 4 P1190326 karlovMuzeum policie ČR - 5 P1190315 karlovMuzeum policie ČR - 6 p2
Další fotky
Muzeum policie ČR - 7 mpMuzeum policie ČR - 8 mpoMuzeum policie ČR - 0 policejné muzeum
Včera, 13:15
Ekorezidencí rozumějme soubor pěti bytových domů a bezmála tři sta bytových jednotek v branickém ohybu...
Včera, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Včera, 10:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 10:09
Vánoční výměna oblečení, kdy lidé - převážně ženy - přinesli oblečení, které nenosí, je jim...
12.12.2019
Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je...
12.12.2019
Plán investora postavit na návsi ve Starých Bohnicích mezi statkem Vraných a budovou bývalé školy...
12.12.2019
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
12.12.2019
Nezaměstnanost v Praze se v listopadu udržela na říjnových 1,9 procenta. Bez práce bylo v...
12.12.2019
Od čtvrtka 12. prosince do středy 25. prosince se v Šabachově parku v Dejvicích nabízí...
11.12.2019
Hradčanská Písecká brána se oblékla do slavnostní předvánoční nálady a čeká na své diváky a...
11.12.2019
Média přinesla v těchto dnech zprávu, že miliardář Daniel Křetínský započal rekonstrukci takzvané Kapsovy vily...
Reklama