Práce kriminalistů na fotkách. Odhalte taje balistiky, trasologie či daktyloskopie

Další fotky

Letos 12. prosince uplyne 60 let od vzniku Kriminalistického ústavu.
Oslavy tohoto jubilea připomíná několik akcí.

První z nich je fotografická soutěž na téma „kriminalistika ve fotografii“, kterou ústav pořádal ve spolupráci s Nadací policistů a hasičů. Soutěž byla určena pro policisty a občanské zaměstnance Policie ČR. Obsah fotografií mohl zachycovat např. práci kriminalistů, zajištěné předměty a stopy, technické prostředky nebo přístroje používané v kriminalistice. Do soutěže se zapojilo 32 autorů, kteří zaslali celkem 153 fotografií. Odborná porota vybrala 50 fotografií na výstavu, 13 fotografií do kalendáře Kriminalistického ústavu na rok 2019 a určila pořadí pěti výherních fotografií.

Světová rarita v českém lese. V Kunraticích roste strom, který měl vymřít už v pravěku

Expozice zahrnuje snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů i snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval.
K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky či práci kriminalistů, makrofotografie z odvětví daktyloskopie, biologie, botaniky, chemie, stejně tak zajímavé fotografie zachycující oblast trasologie, balistiky nebo mechanoskopie.
Kriminalistický ústav uspořádal fotografickou soutěž a následnou výstavu k oslavám svého jubilea v Muzeu policie ČR v Praze. Úterní vernisáže výstavy se zúčastnila také starostka Prahy 2 Jana Černochová, která předala ceny autorům nejlepších fotografií.
Pět vítězných fotografií a šestá fotografie, kterou doporučila porota, budou vydraženy na koncertě Nadace policistů a hasičů dne 22. listopadu 2018 v hotelu Ambassador – Zlatá Husa v Praze. Celý výtěžek dražby bude věnován nadaci.

Muzeum policie

Expozice Muzea policie ČR v Praze obsahově vychází z existence, činnosti a vývoje bezpečnostních sborů a složek na území našeho státu od jeho vzniku do současnosti, s několika krátkými exkurzy do období Rakousko-Uherské monarchie. Je založena na prezentaci objektivních dokumentů a faktů, podložených více než jedním tisícem exponátů, z nichž mnohá technická, případně didaktická zařízení může návštěvník sám vyzkoušet. Expozice jako celek je doplněna více než osmi sty fotografiemi a prakticky dvojnásobným množstvím textů. Cílem a účelem je prezentace potřeby policejních složek v demokratickém právním státě, prezentace jejich činnosti v kontextu historického vývoje a při řešení reálných specifických případů.

Momentálně jsou zde ke zhlédnutí i další výstavy.

OBRAZEM: Na umisťovacích výstavách psů a koček ke rvačkám zvířat nedochází

Sto let bezpečnostních sborů aneb Od četnictva k policii

Velká figurální výstava mapuje vývoj stejnokrojů, odznaků, výstroje a výzbroje příslušníků bezpečnostních sborů působících na území České republiky od roku 1918 do současnosti.

Smutek těch dní

Výstava unikátních fotografií Václava Berdycha ze srpna roku 1968. Fotografie zachycují atmosféru v ulicích Prahy 1, 2, 5, 7 a Liberce v prvním týdnu po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Vystavoval už ve svých 10 letech. Max Švabinský byl doslova zázračné dítě

Autor fotografií Václav Berdych (1916 – 2016) byl účastníkem domácího odboje za 2. světové války, přežil věznění v koncentračním táboře Mauthausen. Po válce pracoval u filmu.
Výstava přináší odlišný pohled na srpnové dny, než jsme byli dosud zvyklí. Zobrazuje okupační vojska, život v okupovaných městech i šrámy obou měst po násilí, potřebu lidí získat a sdílet informace i náznaky rezistence občanů, kterou představovala tvorba a šíření plakátů a nápisy na zdech. Obsahy těchto sdělení vyjadřují touhu po svobodě a neutralitě, výzvy k zachování klidu, rozvahy a nadhledu, humor, výzvy k pasivnímu odporu vůči násilí i pietu k obětem.
Tato výstava potrvá do 28. října.

Herec Jan Přeučil a jeho dokonalé škleby. Na pódiu si vystačí sám, i když je mu 81 let

Historie a současnost nožů Mikov

Výstava nožů z legendární mikulášovické továrny nejen pro policii, armádu a hasiče.

Muzeum policie najdete v krásném areálu kostela Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově, tedy u Nuselského mostu směrem do centra, otevřeno je od úterka do neděle mezi 10. a 17. hodinou. Součástí muzea je dopravní hřiště (čt 13-15 h, so+ne 10-12 a 14-16 h).
Muzeum je od 27. září do 1. října zavřeno.

FOTO: Muzeum policie ČR

Muzeum policie ČR - 3 P1190325 policMuzeum policie ČR - 2 1 P1190338 policMuzeum policie ČR - 4 P1190326 karlovMuzeum policie ČR - 5 P1190315 karlovMuzeum policie ČR - 6 p2
Další fotky
Muzeum policie ČR - 7 mpMuzeum policie ČR - 8 mpoMuzeum policie ČR - 0 policejné muzeum
Dnes, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Dnes, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Dnes, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Dnes, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Dnes, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
Včera, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Včera, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
5.7.2020
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
5.7.2020
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Reklama