Prádelna nabízí tvorbu Miroslava Pangráce mladšího

Již potřetí bude hostit Komunitní centrum Prádelna na Smíchově obrazy pražského umělce Miroslava Pangráce mladšího.

Jako rodák (*1967) a bývalý obyvatel Košíř vrací se Miroslav Pangrác se svými abstraktními obrazy do Galerie Prádelna, aby se podělil o díla z posledních let.
Ve většině případů se bude jednat o malby akrylem a kombinované techniky, kterými se především zabývá. Hledá skrytou krásu ve tvarech i symbolech ve spojení s barevným souzněním. V některých obrazech nechává divákovi větší prostor pro jeho fantazii, jinde zas striktně vytváří svoji vizi právě pomocí symbolů a kombinací barev a tvarů.

V současné době tvoří v malém žižkovském ateliéru, kde vznikla většina jeho obrazů i soch. Má za sebou několik desítek samostatných i společných výstav, jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách v Čechách i v cizině, je členem Nového sdružení pražských umělců. Nejen umělecký rozsah Miroslava Pangráce ml. je široký, k jeho dalším zájmům patří totiž mj. cestování, horolezectví, potápění a podobné adrenalinové aktivity nebo také fotografie.

V Paříži objevil realismus, v Praze maloval klidné a harmonické momenty. Viktor Barvitius

Jeho otcem je Miroslav Pangrác (1924 v Rakovníku – 2012 tamtéž), který zaslouženě patří mezi klasiky českého výtvarného umění. Nicméně coby syn slavného otce si vždy hledal a také našel vlastní cestu. Zatímco těžiště tvorby Miroslava Pangráce staršího spočívá ve figurální, především portrétní plastice a v krajinomalbě, pro jeho syna je charakteristický odklon od ztvárnění předmětné skutečnosti. Pangrác ml. se tedy tematicky nakonec vydal opačným směrem – k fantazii, negeometrické abstrakci, intuitivnímu symbolismu.

„Výstava výtvarníka Miroslava Pangráce opět potvrzuje, že z Galerie Prádelna (Holečkova 38a), která tvoří neoddělitelnou součást našeho komunitního centra, se postupně stal skutečný výstavní prostor, jímž nepohrdnou ani zavedení umělci. Navíc jejich tvorbu představí publiku, které nepatří mezi pravidelné návštěvníky galerií a zájemce vyhledávající současné umění,“ uvedl radní Prahy 5 Petr Lachnit, který výstavu zahájil.

Zdroj: mč, Pětka

FOTO: Miroslav Pangrác ml.

Miroslav Pangrác ml. - 1 graác galleryMiroslav Pangrác ml. - 2 p5Miroslav Pangrác ml. - 3 obraz-v-okneMiroslav Pangrác ml. - 4 grác galleyMiroslav Pangrác ml. - 5 grác
Další fotky
Miroslav Pangrác ml. - 0 u obrazu proudy grác gallery
Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 09:05
Paměť města. Takový název nese fotografická série dokumentaristů Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera. Podle slov...
Dnes, 08:22
V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové...
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Reklama