26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Praha 1 dále jedná o omezení cyklistů, chce zakázat pivní kola

Nové vedení Prahy 1 pokračuje v jednání o omezení cyklistiky v centru metropole, které zahájila předchozí rada městské části. Zatím to vypadá tak, že kola by mohla mít zákaz na Královské cestě mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem, řekl v rozhovoru starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Dodal, že o průjezdu přes Staroměstské náměstí se stále jedná a on osobně preferuje zachování průjezdnosti. Elektrokoloběžky městská část omezovat neplánuje, naopak chce zakázat tzv. pivní kola.

Reklama

Minulé vedení městské části v čele s Oldřichem Lomeckým (dříve TOP 09) plánovalo zakázat pohyb na kole mezi 10:00 a 17:00 ve velké části pěších zón v centru metropole, kde mají nyní cyklisté výjimku a jezdit mohou. Návrh sklidil kritiku a následně ho zrušil soud jako neadekvátní.

Městská část poté zahájila jednání s magistrátem a také cyklistickým spolkem AutoMat ohledně kompromisního řešení, které by zachovalo průjezdnost městem a zároveň zajistilo ochranu chodců. V jednáních nyní pokračuje nové vedení. „Centrum musí být průjezdné, kolo je v moderní době dopravní prostředek, který je potřebný. Na druhou stranu i bezpečnost chodců je zásadní,“ uvedl Čižinský. Dodal, že v politické rovině by měl být návrh hotov brzy. Jeho zavedení by rád stihl do léta.

V centru města se v poslední době v souvislosti s bezpečností chodců řeší také otázka elektrokoloběžek, které k zapůjčení nabízí americká firma Lime. Řada lidí službu kritizuje pro častý pohyb jejích uživatelů na chodníku a fakt, že koloběžky často nechávají na místech, kde překážejí. Praha 2 v této souvislosti s firmou vyjednala, že koloběžky nelze nechávat na jejím území.

Rozčilují vás zelené koloběžky poházené po chodnících? Přišla doba sdílená

Praha 1 podle Čižinského nic podobného neplánuje a chce se zaměřit spíše na lepší kontrolu dodržování předpisů. „Je to typ dopravy, který je ekologický a námi v zásadě preferovaný. Ale je samozřejmě potřeba ošetřit a vynutit dodržování pravidel,“ uvedl s tím, že jednají s poskytovatelem služby a s magistrátem. Dodal, že řešení by mohlo zahrnovat sankce pro firmy či jednotlivé uživatele v případě porušení předpisů.

Ostře se starosta naopak staví k fenoménu tzv. pivních kol, tedy pojízdných barů využívaných zejména turisty. „Chceme je zakázat. Zatímco kola a elektrokoloběžky jsou pozitivní, ekologická, moderní součást dopravy, tak pivní kola šíří image Prahy jakožto města alkoholu. A to je prostě negativní,“ řekl. Dodal, že jde vlastně o velké vozy, které blokují dopravu. Jak konkrétně měl zákaz vypadat zatím není jasné. „Nelze vyloučit, že budeme potřebovat i nějakou úpravu legislativy,“ řekl Čižinský.

Zdroj: čtk

Před 28 minutami
Pražská Slavia odšpuntovala letní přípravu hned několika zajímavými novinkami. Kromě Júsufa představil klub nové posily...
Před 43 minutami
Od začátku letošního roku bylo v Praze vysazeno 160 tisíc nových stromů. V naprosté většině...
Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
Reklama