Praha 1 nesouhlasí s centrem pro bezdomovce. Je to Praha 2, brání se Naděje

Stavba z obytných buněk, ve které nabízí pomoc lidem bez domova organizace Naděje, se stala terčem kritiky jak městské části Praha 1, tak sdružení Občané Prahy 1. Naděje se brání, že pozemek magistrátu neleží na území Prahy 1, ale Prahy 2. A také, že zrušení tohoto nízkoprahového centra by způsobilo kolaps pomoci bezdomovcům v centru Prahy.

Městská část Praha 1 nesouhlasí se záměrem Magistrátu hlavního města Prahy prodloužit pronájem pozemku U Bulhara spolku Naděje. Ten zde dlouhodobě provozuje centrum pro bezdomovce, které zde provizorně vzniklo na základě dohody Prahy a Prahy 1 z roku 2007.

„Už před čtrnácti lety bylo jasně řečeno, že se jedná o dočasné řešení a že Magistrát hlavního města Prahy nejpozději do května 2010 realizuje dlouhodobé, komplexní a systémové řešení bezdomovectví a že ke stejnému datu odstraní i dočasnou stavbu Střediska pomoci Naděje. Máme březen 2021 a vedení hlavního města se místo toho, aby konečně přišlo s řešením, snaží bez konzultace s Prahou 1 současný neúnosný stav v tichosti prodloužit. S tím zásadně nesouhlasíme,“ prohlásil první místostarosta Prahy 1 Petr Burgr. „Žádné komplexní řešení, které by vedlo ke snížení počtu osob bez domova, využívajících toto provizorní zařízení, přijato nebylo. V důsledku toho představují bezprostředně přilehlé lokality, zejména ulice U Bulhara, Bolzanova a prostor Vrchlického sadů, hygienické a bezpečnostní riziko, se kterým se Praha 1 a její obyvatelé dlouhodobě potýkají,“ vytkl vedení hlavního města Petr Burgr.

Demolice osady bezdomovců se kvůli mrazu odložila. Sousedé je ale nemůžou vystát

Strach a nepořádek

K nesouhlasu radnice Jedničky se připojil otevřeným dopisem primátorovi Hřibovi a ostatním radním metropole také spolek Občané Prahy 1. I když se pozemek nachází v katastrálním území Vinohrady, jeho členové se cítí být provozem střediska Naděje dlouhodobě poškozováni. „Jako zde žijící občané se k situaci a k opakovaně vypsaným záměrům prodloužení pronájmu vyjadřujeme každý rok, kdy opakovaně upozorňujeme na neúnosnost provozu a jeho následků v přilehlé obytné zóně města a v blízkých Vrchlického sadech,“ píší například v dopisu. „V noci se bojíte projít parkem, nesednete si na lavičku, která je obsazená osobou, na kterou se bojíte podívat. Když odemykáte dům, tak s obavou, co za dveřmi zase bude. Děti na krásné dětské hřiště nepouštíme, protože nechceme, aby viděly to, co se děje kolem plotu. Nepořádek a nehygienické znečišťování nezachrání ani pravidelný úklid a snaha policie,“ stěžují si v dopise primátorovi. Podle jeho pisatelů vedou služby Naděje k cílené migraci a koncentraci rizikových osob, jež nejsou schopny dodržovat základní společenská pravidla a jsou zároveň zdrojem infekčních chorob a nositeli psychických problémů. V drtivé většině to ani nejsou občany Prahy 1, přesto veškeré následky této koncentrace problémů padají na městskou část Praha 1 a její obyvatele a podnikatele. Proto stejně jako Praha 1 žádají magistrát, aby už Naději nájemní smlouvu neprodlužoval.

Krajně nešťastné!

Společnost Naděje, která začala pomáhat lidem bez střechy nad hlavou jako jedna z prvních neziskových organizací již po roce 1989, považuje přístup Prahy 1 za krajně nešťastný. Zejména v době pandemie, která podle ní ukazuje, jak velmi je pomoc pro lidi v nouzi potřeba. „Do nízkoprahového denního centra U Bulhara přicházejí naši klienti sami, za pomoci terénních

Stížností na bezdomovce v okolí metra na Osmičce ubylo. Problém zůstává

pracovníků nebo přicházejí z nemocnice se zprávou ‚propuštěn do domácího léčení‘,“ vysvětlil Daniel Svoboda, ředitel pražské pobočky Naděje. Kromě sprchy, praní, oblečení a sociálního poradenství se tam mohou rovněž nechat ošetřit. „Zdejší ordinace lékařů jsou mimořádně důležité – jde o jediné ordinace praktického lékaře, stomatologa a gynekologa pro lidi bez domova v Praze. Loni jsme zde ošetřili více než jeden a půl tisíce lidí. Můžeme tak mimo jiné chránit město před rizikem šíření infekčních a parazitárních onemocnění, kterých léčíme několik set ročně,“ věří Svoboda.

Naděje podle něj souhlasí s Prahou 1 v tom, že je potřeba problematiku bezdomovectví v Praze systémově řešit. „To ovšem neznamená zánik tohoto strategicky důležitého denního centra u hlavního nádraží, ale naopak vznik více denních center. V Praze jich pro lidi v nouzi není dostatek. Lidé bez domova nejsou u hlavního nádraží kvůli Naději. Je to přesně naopak: Naděje je zde kvůli tomu, že lidé bez domova ve všech městech na světě se přirozeně koncentrují v blízkosti nádraží a centra. Tato místa jim skýtají nejlepší možnosti přežití. Vždy bude nutné, aby u hlavního nádraží středisko pomoci bylo. Pomoc lidem bez domova má smysl poskytovat tam, kde lidé bez domova jsou,“ řekl Svoboda. „Zkušenosti ze zahraničí i od nás ukazují, že pokud se služby pro lidi bez domova přesunou do okrajových částí města, klienti za nimi nejdou, ale zůstávají ve středu města. Pokud se tedy centrum U Bulhara zruší, lidé, kterým sloužilo, nepůjdou jinam, ale budou zde dále, jenže v daleko horším stavu.“

Dnes, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Dnes, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Dnes, 11:13
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
Včera, 18:10
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
Včera, 14:21
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
Včera, 13:58
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
Včera, 08:57
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Včera, 04:50
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Včera, 04:39
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
18.4.2021
Do počátku května si můžete ve výkladech bubenečského Skleňáku prohlédnout díla malíře, grafika a výtvarného...
Reklama