30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Praha 1 souhlasí s převodem ateliéru Wichterlové na magistrát

Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na magistrát a nebude za pozemek požadovat náhradu, sdělil starosta městské části Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Bývalé vedení radnice za převod pozemku s ateliérem požadovalo dotaci na opravu přilehlého objektu. Magistrát chce v památkově chráněném ateliéru, kde sochařka žila a tvořila 50 let, zřídit expozici.

Reklama

„Jsme pro zřízení galerie a řešíme s magistrátem, jak to udělat,“ uvedl starosta. Dodal, že je potřeba dojednat otázku přístupové cesty a dalších detailů, ale samotný plácek s ateliérem je z jejich strany jasný. „Nemáme potřebu o všem nějak handlovat,“ uvedl.
Po převzetí ateliéru by jej měla do správy převzít Galerie hlavního města, která plánuje zachovat stávající podobu interiéru tak, aby ukazoval, jak umělkyně žila a tvořila. Expozici by pak mohly doplnit další krátkodobé výstavy. Zpřístupnění ateliéru veřejnosti bude předcházet nutná rekonstrukce.
Otázka ateliéru se dostala do veřejné diskuze poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) oznámilo záměr celý dům i s ateliérem prodat. Po odporu rodiny sochařky a části veřejnosti z toho sešlo. Poté o objekt projevil zájem magistrát, jeho tehdejší vedení však odmítlo s radnicí jednat o případné náhradě. Ministerstvo kultury mezitím ateliér prohlásilo národní kulturní památkou.
Hana Wichterlová patřila mezi nejvýznamnější meziválečné sochaře. Její bratr byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů. Sochařka v ateliéru v roce 1990 zemřela.
Zdroj: čtk

Po požáru domu zůstala se synem sama. S osudem je připravena se poprat

Včera, 21:39
Bohemka zavítala v dobré formě na stadion svého rivala z Vršovic, který v zápase pošetřil...
Včera, 16:36
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
Včera, 10:14
Ve druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
23.8.2019
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
23.8.2019
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Reklama