5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Praha 3 bude potřebovat alespoň dvě nové základní školy

V důsledku výstavby na místě Nákladového nádraží Žižkov se v Praze 3 budou muset vybudovat nejméně dvě nové základní školy. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Na jejich výstavbě by se mohli podílet developeři, který na brownfieldu plánují stavět byty.

Městská část také zvažuje zrušení roky připravovaného projektu rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na budovu radnice. Mohla by tam místo toho být opět škola.
Podle starosty by v budoucnu mohlo v okolí nádraží bydlet až 10.000 nových obyvatel, což bude znamenat významné nároky na občanskou vybavenost včetně škol. Do jejich výstavby se v některých případech zapojují i sami developeři na základě dohod s radnicemi. Hlavní město v současnosti připravuje změnu územního plánu pro areál bývalého nádraží, která by mohla být hotova příští rok. Nové byty se staví také například Na Vackově.
Komise pro vzdělávání Prahy 3 na svém květnovém zasedání doporučila radě, aby zavázala developerské firmy, které chtějí v oblasti stavět, k zajištění kapacity pro čtyři mateřské a dvě základní školy. Kromě toho schválila i doporučení přehodnotit záměr rekonstrukce budovy na Havlíčkově náměstí, která sousedí s radnicí městské části, ve prospěch vybudování nové základní školy.
K tomu se starosta vyjádřil skepticky. „To je záměr, který se připravuje třeba deset let,“ uvedl a dodal, že už se do projektu investovalo poměrně dost peněz a již má i platné stavební povolení. V plánu je po rekonstrukci na náměstí sestěhovat všechny agendy úřadu, čímž by se uvolnily další budovy, které nyní radnice využívá. O tom, zda bude projekt v současné podobě pokračovat, se podle starosty teprve bude rozhodovat. „Rada udělá separátní poradu na tohle téma, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ vysvětlil.
Stavbu nových škol plánuje také pražský magistrát. Podle dřívějšího vyjádření pražského radního Víta Šimrala (Piráti) chce město v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. Má jít zejména o lokality na okrajích metropole, kde školská kapacita nedostačuje a děti musí často dojíždět do centra. Další školy staví samy městské části, obvykle s finanční podporou magistrátu.
Zdroj: čtk

Vyváděli peníze z kraje? Policie se zajímá o hejtmanku Jermanovou z ANO a její nejbližší kolegy

Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
20.11.2019
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
20.11.2019
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
20.11.2019
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama