26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Praha 3 bude potřebovat alespoň dvě nové základní školy

V důsledku výstavby na místě Nákladového nádraží Žižkov se v Praze 3 budou muset vybudovat nejméně dvě nové základní školy. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Na jejich výstavbě by se mohli podílet developeři, který na brownfieldu plánují stavět byty.

Reklama

Městská část také zvažuje zrušení roky připravovaného projektu rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na budovu radnice. Mohla by tam místo toho být opět škola.
Podle starosty by v budoucnu mohlo v okolí nádraží bydlet až 10.000 nových obyvatel, což bude znamenat významné nároky na občanskou vybavenost včetně škol. Do jejich výstavby se v některých případech zapojují i sami developeři na základě dohod s radnicemi. Hlavní město v současnosti připravuje změnu územního plánu pro areál bývalého nádraží, která by mohla být hotova příští rok. Nové byty se staví také například Na Vackově.
Komise pro vzdělávání Prahy 3 na svém květnovém zasedání doporučila radě, aby zavázala developerské firmy, které chtějí v oblasti stavět, k zajištění kapacity pro čtyři mateřské a dvě základní školy. Kromě toho schválila i doporučení přehodnotit záměr rekonstrukce budovy na Havlíčkově náměstí, která sousedí s radnicí městské části, ve prospěch vybudování nové základní školy.
K tomu se starosta vyjádřil skepticky. „To je záměr, který se připravuje třeba deset let,“ uvedl a dodal, že už se do projektu investovalo poměrně dost peněz a již má i platné stavební povolení. V plánu je po rekonstrukci na náměstí sestěhovat všechny agendy úřadu, čímž by se uvolnily další budovy, které nyní radnice využívá. O tom, zda bude projekt v současné podobě pokračovat, se podle starosty teprve bude rozhodovat. „Rada udělá separátní poradu na tohle téma, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ vysvětlil.
Stavbu nových škol plánuje také pražský magistrát. Podle dřívějšího vyjádření pražského radního Víta Šimrala (Piráti) chce město v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. Má jít zejména o lokality na okrajích metropole, kde školská kapacita nedostačuje a děti musí často dojíždět do centra. Další školy staví samy městské části, obvykle s finanční podporou magistrátu.
Zdroj: čtk

Vyváděli peníze z kraje? Policie se zajímá o hejtmanku Jermanovou z ANO a její nejbližší kolegy

Dnes, 09:02
Pražská Sparta si chtěla po nečekané prohře z prvního kola spravit chuť proti Jablonci. Po...
Včera, 16:58
Praha se za stávajících podmínek nechystá kupovat chátrající nádraží Vyšehrad, protože cena, kterou za ni...
Včera, 15:29
Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v prostorách Polikliniky Vysočany v Praze 9 slaví kulaté výročí. Už...
Včera, 13:25
Technologicko-informační centrum Cyberdog v Nových Butovicích, představí v rámci svého projektu Letního kina v srpnu...
Včera, 11:03
Pražská vzdělávací centra sledují vzrůstající zájem o ekologické programy, které nabízejí. Ročně se jich účastní...
Včera, 09:28
Slavná architektka a vítězka soutěže o podobu projektu na Žižkově Eva Jiřičná a developer Central...
19.7.2019
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
19.7.2019
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
19.7.2019
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
19.7.2019
Pražští celníci objevili v polském kamionu tisíce padělků stavebnic a plastových postaviček s logem Lego...
Reklama