19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Praha 3 bude potřebovat alespoň dvě nové základní školy

V důsledku výstavby na místě Nákladového nádraží Žižkov se v Praze 3 budou muset vybudovat nejméně dvě nové základní školy. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Na jejich výstavbě by se mohli podílet developeři, který na brownfieldu plánují stavět byty.

Reklama

Městská část také zvažuje zrušení roky připravovaného projektu rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na budovu radnice. Mohla by tam místo toho být opět škola.
Podle starosty by v budoucnu mohlo v okolí nádraží bydlet až 10.000 nových obyvatel, což bude znamenat významné nároky na občanskou vybavenost včetně škol. Do jejich výstavby se v některých případech zapojují i sami developeři na základě dohod s radnicemi. Hlavní město v současnosti připravuje změnu územního plánu pro areál bývalého nádraží, která by mohla být hotova příští rok. Nové byty se staví také například Na Vackově.
Komise pro vzdělávání Prahy 3 na svém květnovém zasedání doporučila radě, aby zavázala developerské firmy, které chtějí v oblasti stavět, k zajištění kapacity pro čtyři mateřské a dvě základní školy. Kromě toho schválila i doporučení přehodnotit záměr rekonstrukce budovy na Havlíčkově náměstí, která sousedí s radnicí městské části, ve prospěch vybudování nové základní školy.
K tomu se starosta vyjádřil skepticky. „To je záměr, který se připravuje třeba deset let,“ uvedl a dodal, že už se do projektu investovalo poměrně dost peněz a již má i platné stavební povolení. V plánu je po rekonstrukci na náměstí sestěhovat všechny agendy úřadu, čímž by se uvolnily další budovy, které nyní radnice využívá. O tom, zda bude projekt v současné podobě pokračovat, se podle starosty teprve bude rozhodovat. „Rada udělá separátní poradu na tohle téma, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ vysvětlil.
Stavbu nových škol plánuje také pražský magistrát. Podle dřívějšího vyjádření pražského radního Víta Šimrala (Piráti) chce město v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. Má jít zejména o lokality na okrajích metropole, kde školská kapacita nedostačuje a děti musí často dojíždět do centra. Další školy staví samy městské části, obvykle s finanční podporou magistrátu.
Zdroj: čtk

Vyváděli peníze z kraje? Policie se zajímá o hejtmanku Jermanovou z ANO a její nejbližší kolegy

Před 2 hodinami
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama