Praha 3 bude potřebovat alespoň dvě nové základní školy

V důsledku výstavby na místě Nákladového nádraží Žižkov se v Praze 3 budou muset vybudovat nejméně dvě nové základní školy. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Na jejich výstavbě by se mohli podílet developeři, který na brownfieldu plánují stavět byty.

Městská část také zvažuje zrušení roky připravovaného projektu rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na budovu radnice. Mohla by tam místo toho být opět škola.
Podle starosty by v budoucnu mohlo v okolí nádraží bydlet až 10.000 nových obyvatel, což bude znamenat významné nároky na občanskou vybavenost včetně škol. Do jejich výstavby se v některých případech zapojují i sami developeři na základě dohod s radnicemi. Hlavní město v současnosti připravuje změnu územního plánu pro areál bývalého nádraží, která by mohla být hotova příští rok. Nové byty se staví také například Na Vackově.
Komise pro vzdělávání Prahy 3 na svém květnovém zasedání doporučila radě, aby zavázala developerské firmy, které chtějí v oblasti stavět, k zajištění kapacity pro čtyři mateřské a dvě základní školy. Kromě toho schválila i doporučení přehodnotit záměr rekonstrukce budovy na Havlíčkově náměstí, která sousedí s radnicí městské části, ve prospěch vybudování nové základní školy.
K tomu se starosta vyjádřil skepticky. „To je záměr, který se připravuje třeba deset let,“ uvedl a dodal, že už se do projektu investovalo poměrně dost peněz a již má i platné stavební povolení. V plánu je po rekonstrukci na náměstí sestěhovat všechny agendy úřadu, čímž by se uvolnily další budovy, které nyní radnice využívá. O tom, zda bude projekt v současné podobě pokračovat, se podle starosty teprve bude rozhodovat. „Rada udělá separátní poradu na tohle téma, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ vysvětlil.
Stavbu nových škol plánuje také pražský magistrát. Podle dřívějšího vyjádření pražského radního Víta Šimrala (Piráti) chce město v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. Má jít zejména o lokality na okrajích metropole, kde školská kapacita nedostačuje a děti musí často dojíždět do centra. Další školy staví samy městské části, obvykle s finanční podporou magistrátu.
Zdroj: čtk

Vyváděli peníze z kraje? Policie se zajímá o hejtmanku Jermanovou z ANO a její nejbližší kolegy

Dnes, 12:30
Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření...
Dnes, 12:20
Pražští radní dnes budou schvalovat návrh rozpočtu na příští rok. Na programu mají také rozšíření...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Před nějakým časem jsem procházel kolem Wilsonova nádraží v Praze, naproti kterému se nachází pověstný...
Dnes, 07:35
Rozsvěcování vánočních stromů v Praze bude letos bez účasti veřejnosti. Některé radnice slavnostní akt divákům...
Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
28.11.2020
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
Reklama