Praha 3 bude potřebovat alespoň dvě nové základní školy

V důsledku výstavby na místě Nákladového nádraží Žižkov se v Praze 3 budou muset vybudovat nejméně dvě nové základní školy. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Na jejich výstavbě by se mohli podílet developeři, který na brownfieldu plánují stavět byty.

Městská část také zvažuje zrušení roky připravovaného projektu rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na budovu radnice. Mohla by tam místo toho být opět škola.
Podle starosty by v budoucnu mohlo v okolí nádraží bydlet až 10.000 nových obyvatel, což bude znamenat významné nároky na občanskou vybavenost včetně škol. Do jejich výstavby se v některých případech zapojují i sami developeři na základě dohod s radnicemi. Hlavní město v současnosti připravuje změnu územního plánu pro areál bývalého nádraží, která by mohla být hotova příští rok. Nové byty se staví také například Na Vackově.
Komise pro vzdělávání Prahy 3 na svém květnovém zasedání doporučila radě, aby zavázala developerské firmy, které chtějí v oblasti stavět, k zajištění kapacity pro čtyři mateřské a dvě základní školy. Kromě toho schválila i doporučení přehodnotit záměr rekonstrukce budovy na Havlíčkově náměstí, která sousedí s radnicí městské části, ve prospěch vybudování nové základní školy.
K tomu se starosta vyjádřil skepticky. „To je záměr, který se připravuje třeba deset let,“ uvedl a dodal, že už se do projektu investovalo poměrně dost peněz a již má i platné stavební povolení. V plánu je po rekonstrukci na náměstí sestěhovat všechny agendy úřadu, čímž by se uvolnily další budovy, které nyní radnice využívá. O tom, zda bude projekt v současné podobě pokračovat, se podle starosty teprve bude rozhodovat. „Rada udělá separátní poradu na tohle téma, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ vysvětlil.
Stavbu nových škol plánuje také pražský magistrát. Podle dřívějšího vyjádření pražského radního Víta Šimrala (Piráti) chce město v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. Má jít zejména o lokality na okrajích metropole, kde školská kapacita nedostačuje a děti musí často dojíždět do centra. Další školy staví samy městské části, obvykle s finanční podporou magistrátu.
Zdroj: čtk

Vyváděli peníze z kraje? Policie se zajímá o hejtmanku Jermanovou z ANO a její nejbližší kolegy

Dnes, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Dnes, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Dnes, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Včera, 18:57
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Včera, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Včera, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Reklama