Praha 3 schválila privatizaci téměř stovky bytů v Roháčově ulici

Třetí městská část schválila prodej téměř stovky bytů v panelových domech v Roháčově ulici za více než 240 milionů korun oprávněným nájemníkům. O dlouho připravované privatizaci ve středu rozhodli zastupitelé.

Součástí prodeje je omezení, podle kterého nesmějí majitelé byty po dobu šesti let prodat. Oproti ceně znaleckého posudku zaplatí nájemníci v souladu s pravidly privatizace o čtvrtinu méně.

Privatizaci předcházela kompletní rekonstrukce panelových domů. Opravy a příprava privatizace se oproti původním plánům zdržela, protože nové vedení radnice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených zrušilo původně vypsanou veřejnou zakázku. Mezitím vznikl nový znalecký posudek a Praha 3 schválila nová pravidla pro privatizaci, která zahrnují zákaz prodeje po dobu šesti let.

Ustanovení kritizovali opoziční zastupitelé za ODS, KDU-ČSL, Svobodné a ANO. Nelíbil se jim také fakt, že se zvýšila cena a že příprava rekonstrukcí domů trvá zbytečně dlouho, čímž se proces privatizace prodlužuje. Obdobné argumenty v diskusi přednesli i zástupci nájemníků.

Starosta Jiří Ptáček (TOP 09) řekl, že je stále velmi výhodné koupit byt na Žižkově za 40.000 korun za metr čtvereční. Pro ty, kteří nemají prostředky na odkup, se podle něj nic nemění a budou moci zůstat v nájemním bydlení za 114 korun za metr čtvereční a rok, což je zhruba třetina průměrného tržního nájmu v Praze.

Plán privatizace bytů v Praze 3 dnes schválenými prodeji neskončí. Připravuje se rekonstrukce a následný odprodej dalších stovek bytů v domech v Blahoslavově, Ondříčkově, Kubelíkově a Táboritské ulici. Celkové investice do rekonstrukce domů jsou ve stovkách milionů korun. Starosta Ptáček nevyloučil možnost, že by se byty prodaly bez rekonstrukce, podle informací radnice však má o tuto možnost zájem jen zlomek nájemníků.

Pražské městské části celkem spravují více než 23.000 bytů, dalších 7700 má ve správě magistrát. Ohledně privatizace bytů před časem vznikl spor v zastupitelstvu hlavního města, když chtěl radní Adam Zábranský (Piráti) zastavit všechny prodeje včetně už dříve schválených. Proti tomu se kromě opozice postavila i koaliční TOP 09. Vedení města nakonec rozhodlo, že se dokončí privatizace domů, kde už proces prodeje začal, a město si v nich ponechá nyní neobsazené byty. Další odprodeje bytů spravovaných magistrátem už v plánu nejsou, městské části si o svém fondu rozhodují samy.

Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je právě zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby.

ČTK

Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Včera, 12:20
V hlavním městě by měla přibýt další odběrová místa pro testování na nový koronavirus, a...
Včera, 11:00
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nechá zpracovat studii přeměny autobusového terminálu na Černém Mostě.
Včera, 09:40
Od 4. ledna příštího roku budou zóny placeného stání platit na celém území Prahy 9....
Reklama