Praha 5 bojuje proti další plavební komoře, sloužila by jen turistům

Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem. Povodí Vltavy chce postavit novou, to ale povede k dramatickému nárůstu provozu lodí na Vltavě, narušení klidového prostoru mezi oběma jezy a zhoršení podmínek po obyvatele žijící v okolí. Alespoň si to myslí vedení prahy 5.

Praha 5 proti výstavbě zdymadla dlouhodobě bojuje a je připravena bránit se i soudně.
Povodí Vltavy zdůvodňuje výstavbu nové plavební komory lepší propustností řeky a zkrácením čekání soukromých turistických lodí.

„Záměr však opomíjí nejen blízkou klidovou plochu určenou pro menší plavidla nebo šlapadla, která by byla kvůli zvýšenému provozu v podstatě zlikvidována, ale i samotný Dětský ostrov s největším dětským hřištěm v centru Prahy a samozřejmě i obyvatele nábřeží. Ti jsou totiž lodním provozem přímo dotčeni,“ vypočítává negativní dopady starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.
S tvrzením, že kapacita stávajícího zdymadla je nedostačující, nesouhlasí: „Je třeba si uvědomit, že plavební komora v drtivé většině neslouží potřebné vodní dopravě, ale zejména provozovatelům turistických parníků. Řešení tak nevidím ve výstavbě druhé plavební komory a navýšení už tak vysokého provozu velkých lodí, ale hlavně v regulaci provozu turistických plavidel.“

Od srpna rychleji do ZOO přes Trojský most linkou 112

Radnice Prahy 5 se před časem zaměřila i na emise, které proplouvající lodě produkují, a o pomoc s monitorováním stavu požádala Strojní fakultu ČVUT.
„Měření prokázalo, že plavební komora je v drtivé většině využívána turistickými loděmi a pro obyvatele Prahy v podstatě žádný přínos nemá. Velká část lodí navíc používala historické naftové motory, což významně ovlivňuje také ovzduší,“ vysvětluje místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola. Přestože mělo měření spíše orientační charakter, jasně ukázalo, že výletní plavidla jsou významným zdrojem imisních částic v oblasti jejich plavby.“

Nejzatíženější oblastí vůbec se tak ukázalo Janáčkovo nábřeží a nábřeží Na Františku. I když v posledním období došlo k částečné remotorizaci velké části turistických parníků, není to dostatečné. Měření totiž prokázalo, že jeden 50 až 70 let starý dieselový motor vypustí do ovzduší tolik nebezpečných zplodin, jako by ve stejnou chvíli vypustilo tisíc moderních autobusů, které aktuálně využívá Dopravní podnik v rámci městské hromadné dopravy,” dodává Tomáš Homola.

Aktuální „po-covidový“ stav podporuje argument páté pražské radnice, že za normálních okolností využívají lodě v drtivé většině jen cizinci. Současný provoz zdymadla je totiž velmi klidný a plynulý. Rekreační a turistické aktivity se tak soustředí v klidové zóně mezi Šítkovským a Staroměstským jezem.

Praha 1: Chceme snížit počet restauračních zahrádek otevřených po 22. hodině, ale chceme je!

Finální rozhodnutí o stavebním povolení má vydat Ministerstvo zemědělství.
K tomu Praha 5 podala námitku systémové podjatosti tohoto ústředního orgánu. Důvodem námitky je skutečnost, že ministerstvo je na jednu stranu zřizovatelem podniku Povodí Vltavy (investora plánované stavby) a současně vystupuje jako odvolací orgán v řízení o odvolání proti stavebnímu povolení. Radnice má totiž za to, že rozhodování odvolacího vodohospodářského orgánu o stavbě zdymadla nemůže být nestranné, když ten samý orgán je zodpovědný za dohled nad jím zřizovaným podnikem.

Ministerstvo sice námitku zamítlo, výstavba ani tak zatím nebyla schválena. Čeká se totiž na stanoviska dotčených institucí i ostatních městských částí.
„Na naší námitce ohledně systémové podjatosti trváme. Pokud bude vydáno stavební povolení v odvolacím řízení, městská část Praha 5 podá žalobu ke správnímu soudu,“ uzavírá Tomáš Homola.

I stromy jsou ve stresu. Kůrovec a sucho, strašáci pražských lesů

Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 15:00
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
Včera, 09:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
19.9.2020
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
18.9.2020
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
18.9.2020
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
Reklama