Praha 5 podala odvolání proti stavbě druhé plavební komory

Radnice Prahy 5 podala v pátek odvolání proti schválení výstavby vodního díla „Plavební komora Praha – Staré Město“. Jde o další krok, kterým pátý městský obvod vyjadřuje zásadní nesouhlas s uvedenou stavbou kvůli zhoršení života a životního prostředí v Praze.

„Praha 5 cítí závazek vůči občanům, postavit se hrozícímu riziku v podobě realizace stavby, která s sebou přináší několik zásadních negativních dopadů. Za hlavní dopad považuji likvidaci klidné části Vltavy v centru Prahy, kterou právě Pražené využívají k odpočinku. K dalším negativům patří nárůst lodního provozu a s tím spojeného hluku a emisí v centru hlavního města, které buď dosud nebyly vyhodnocené vůbec, nebo jen velmi nedostatečně,“ vysvětlil důvody podání odvolání starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

Odvolání proti stavbě plavební komory Praha 5 dále odůvodňuje tím, že je povinna pečovat o všestranný rozvoj svého území, o potřeby svých občanů a při plnění svých úkolů chránit veřejný zájem.
Praha 5 zdůrazňuje, že se investor od počátku snaží vzbudit dojem, že záměr je potřebný a kvalitu prostředí zlepší. Plavební komora prý má být určena pouze pro malá plavidla do 20 metrů délky, neexistují však záruky, že stavbou nebudou rutinně proplouvat plavidla podstatně delší.

Cukrovarský rybník v centru Uhříněvsi se dočká odbahnění

Mimo to radnice Prahy 5 není sama, kdo se obává realizace záměru.
Rovněž Praha 1 a pražský magistrát se záměrem nesouhlasí, a to z obdobných důvodů jako Praha 5. Také proto před týdnem společně starostové a pražský primátor podepsali memorandum o společném postupu proti záměru.

Podpisem memoranda komunální představitelé reagovali na schválení stavebního záměru – stavbu vodního díla: „Plavební komora – Staré město“, které dne 6. srpna vydal jako společné povolení Magistrát hl. m. Prahy, Odbor ochrany prostředí, Oddělení vodního hospodářství jako speciální stavební úřad.

Zdroj: web Prahy 5

0 Lodě_na_Vltavě wp7+
(ilustrační foto: web Prahy 7)

 

Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama