1℃
Dnes je 17. leden , svátek má Drahoslav

Praha 6 otevírá nové letní kino na Pohořelci. V parku, jehož jméno je pro mnohé z nás nezapamatovatelným oříškem

Další fotky

Letní kino u Keplera otevírá své brány návštěvníkům. První letní sezónu odstartuje ve čtvrtek v prostorách parku u Gymnázia Jana Keplera v Praze 6. Zahajovacím snímkem bude film Černý Petr režiséra Miloše Formana, který bude promítán z 16mm filmového pásu.

Reklama

V loňském roce uspořádala městská část Praha 6 první participativní projekt Nápad pro Šestku, v němž měli občané Prahy 6 možnost na základě veřejného hlasování rozhodnout o jeho realizaci. Vítězným návrhem se stal nápad slečny Martiny Kaňákové, která uspěla se svým projektem letního kina.

Rok po vyhlášení výsledku hlasování letní kino ožije dříve nevyužitý prostor parku u Gymnázia Jana Keplera. Před samotnou projekcí filmu bude od 19 hodin v prostorách parku připraveno menší posezení za doprovodu hudby z 60. a 70. let., kterým by pořadatelé rádi přiblížili atmosféru doby, ve které snímek Miloše Formana vznikal. Následovat bude slavnostní otevření letního kina za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.

Zkušební promítání proběhlo loni koncem léta

První promítání na Pohořelci se odehrálo loni v září, kdy 1400 diváků shlédlo Svěrákovic film
Po strništi bos.
„Praze 6 takový projekt evidentně chyběl, což dokazuje i rekordní návštěvnost. Přestože dosud nepříliš využívaný prostor v rámci hlasování vybralo na 1200 lidí a místo i díky nim velmi ožilo,“ řekl tehdy starosta Ondřej Kolář.

Kino je na konci zrekonstruovaného parku

Letní kino vzniklo na severním konci Parku Maxe van der Stoela ve Střešovicích.
Dnes krásně zrekonstruovaný pak je znám především zbytky vojenského hřbitova.
V roce 1786 vyšlo nařízení císaře Josefa II., že padlí vojáci se musí pohřbívat za branami města. Na levém břehu Vltavy byl založen – či spíše obnoven – vojenský hřbitov na rozhraní Hradčan a Střešovic, těsně pod hradbami barokního opevnění u desátého bastionu sv. Františka Borgii. Sloužil převážně pro posádku pražského dělostřeleckého pluku. Byl zrušen, podobně jako vojenský hřbitov karlínský, kolem roku 1905.

 

Nejzajímavější historii má hrob generálmajora Wenzela Schipky (Václava Šipky) z Blumenfeldu, který zahynul 27. února 1832, dvaapadesátiletý. Tento hrob je cenný především proto, že si v něm štábní kapitán Václav Morávek (1904 v Kolíně – 1942 v Praze), hrdina českého protinacistického odboje, člen legendární skupiny Tři králové (Mašín – Balabán – Morávek), zřídil mrtvou schránku, přes kterou byl ve spojení se svým zpravodajským kontaktem, Paulem Thümmelem (1902 v Neuhausenu, Německo – 1945 v koncentračním Táboře Terezín), příslušník NSDAP, vysokým důstojník německé zpravodajské služby Abwehr a nejvýznamnější agent československé vojenské zpravodajské služby s krycím jménem A-54.

1. ledna 1987 byly fragmenty vojenského hřbitova prohlášeny kulturní památkou.

Vedle hřbitova byla před rokem 1870 tu totiž zřízena továrna na výrobu dřevěného octa, kyseliny sírové, dehtu, dřevěného uhlí a otrušíkového drasla. Na jejím místě pak vznikla restaurace Na octárně s velkou zahradou. Za éry komunismu tu hospodařili zahrádkáři.

Kdo byl Max van der Stoel

V parku je pomník Maxe van der Stoela, tvoří ho betonový stín stromu.
1. března 1977 se ministr zahraničí Holandska Max van der Stoel (1924 ve Voorschotenu v Nizozemí – 2011 v Haagu sešel s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou (1907 v Turnově – 1977 v Praze). Stal se tak první západním politikem, který otevřeně podpořil české disidenty. Schůzka se odehrála v pražském hotelu Intercontinental a jednalo se o zásadní diplomatické uznání opozičních snah chartistů.

Maximilianus „Max“ van der Stoel byl přední nizozemský politik, v letech 197-77 a 1981-82 byl ministrem zahraničí. V roce 1992 se stal historicky prvním Vysokým komisařem pro národnostní menšiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterým byl až do roku 2000.
V roce 1996 mu prezident Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka.

Schůzka Maxe van der Stoela s Janem Patočkou byla velmi citelným políčkem do tváře tehdejší moci (dokonce natolik, že prezident Gustáv Husák druhý den zrušil plánovanou oficiální schůzku s ministrem Van der Stoelem). Toto setkání se stalo důležitým milníkem na dlouhé cestě k demokracii ve střední a východní Evropě. Komunistickému režimu dalo najevo, že západní vlády jsou ochotny se scházet s disidenty. Profesor Jan Patočka, statečný muž s podlomeným zdravím, po výsleších StB zemřel pouhých 12 dnů po tomto setkání.
Památka obou mužů a jejich jediné schůzky je pevnou součástí historie moderní Evropy.

Betonový strom

Autory pomníku jsou sochař Dominik Lang a architekt Jakub Červenka.
Dominik Lang (*1980 v Praze) studoval na pražské Akademii výtvarných umění, Cooper Union v New Yorku a na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Tam také v současnosti vede společně s Edith Jeřábkovou ateliér sochařství. V roce 2011 reprezentoval Českou republiku na Benátském bienále. Dominik Lang je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Co v kině diváci uvidí

Projekce v letním kině u Keplera budou probíhat každý čtvrtek až do poloviny září. Program, stejně jako bližší informace, budou zveřejněny na webových stránkách Prahy 6 www.praha6.cz/letnikino a na facebookové stránce www.facebook.com/letnikinopraha6.
Vstupné je 50 Kč.
Abychom vám trochu usnadnili pátrání, zjistili jsme, že 21. června je na programu film Tři billboardy kousek za Ebbingem a 28. června irský animovaný film Píseň moře, nominovaný na Oscara.

V Praze 6 najdeme letní kino také v kulturním centru Klubovna v Dejvicích.

FOTO: Letní kino v Parku Maxe van der Stoela

Letní kino v Parku Maxe van der Stoela - 1 p6VýstřižekLetní kino v Parku Maxe van der Stoela - 2 P1190613Letní kino v Parku Maxe van der Stoela - 2 P1190644Letní kino v Parku Maxe van der Stoela - 2A stoel wikipediaLetní kino v Parku Maxe van der Stoela - 2B patočka der stoel intercontinental 1.3.77 youtube
Další fotky
Letní kino v Parku Maxe van der Stoela - 3 CIMG9534Letní kino v Parku Maxe van der Stoela - 3 pomník maxe van der stoelaLetní kino v Parku Maxe van der Stoela - 12 klubovna

Loni zřídily letní kina i příměstské části Lysolaje, Suchdol a Nebušice.

Dnes, 18:32
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
Dnes, 17:00
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Dnes, 15:35
Ministerstvo financí zrušilo v loňském roce na území hlavního města 12 heren. V současné době...
Dnes, 13:34
Letos má padnout rozhodnutí, zda Letiště Václava Havla postaví novou ranvej za devět miliard korun....
Dnes, 09:25
Ve Zbraslavi má vyrůst policejní budova velká jako třináctipatrový panelák. Má to být největší objekt...
Včera, 18:30
Jednota umělců výtvarných se představuje v žižkovské Galerii Toyen. Cílem Jednoty je dát prostor všem...
Včera, 18:00
Minulý týden bylo kolem Autonomního sociálního centra Klinika horko. V Jeseniově ulici stálo množství lidí...
Včera, 16:31
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu...
Včera, 15:27
V pražských Holešovicích vznikne nový studentský kampus s 539 pokoji. Stát bude mezi ulicemi Na...
Reklama