Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla.

Další fotky

Zastupitelé Prahy 6 rozhodli, že pro letošní rok podpoří prestižní dejvickou scénu částkou dva miliony korun. Divadlu tak mimo jiné umožní žádat o další finanční zdroje ministerstva kultury.

„Praha 6 se plně hlásí k podpoře dalšího rozvoje této jedinečné profesionální scény na svém území. Dvoumilionová podpora by proto do DD měla směřovat i v následujících čtyřech letech. Má to svůj velký symbolický význam. Chystám se proto nejprve radě a poté zastupitelstvu předložit návrh smlouvy na podporu divadla ve stejné výši také pro léta 2021–24,“ řekl místostarosta Jan Lacina.

„Ačkoliv se může zdát, že v rámci více jak 40milionového rozpočtu divadla to není částka zásadní, její hlavní význam tkví i v tom, že pro čerpání prostředků z Programu podpory profesionálních divadel – poskytovaných ministerstvem kultury – existuje zásadní podmínka, aby divadlo mělo ve svém finančním portfoliu další dva veřejné zdroje,“ uvedla ředitelka DD Blanka Cichon.

Dejvické divadlo působí na území městské části Praha 6 již 28 let. Vzniklo jako příspěvková organizace řízená a financovaná Prahou 6. V roce 2004 se v rámci transformace pražských divadel stalo z příspěvkové organizace obecně prospěšnou společností. Divadlo tak přestalo být přímo napojeno na rozpočet obce. V letech 2005–08 v rámci transformace dala Praha 6 divadlu příspěvek 38,1 milionů korun.

Lady Macbeth z Újezdu. Švandovo divadlo uvede kriminální drama z Prahy konce 19. století

V současné době je divadlo podporováno čtyřletou dotací hlavního města Praha a dočerpává peníze, které kdysi dostalo od Prahy 6 „na odchodnou“. Další prostředky zajišťuje zmíněná dotace ministerstva kultury. Díky vlastním příjmům, tržbám, příjem ze zájezdů a darům od sponzorů a podporovatelů, dosahuje Dejvické divadlo více než 50tiprocentní soběstačnosti.

Praha 6 se podílí dlouhodobě nejen na financování, ale zároveň na podpoře investičních akcí – v roce 2015 přispěla na rozšíření divadla o komorní scénu Anti.kvariát a před dvěma lety financovala první etapu revitalizace venkovního prostoru před divadlem.
„Pokud by se za pomoci městské části podařilo v budoucnu rozšířit ještě hlediště, byl by to nejhezčí dárek k blížícímu se 30. výročí založení divadla,“ uzavřela ředitelka Blanka Cichon.

FOTO: Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla

Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 1-2-1Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 2-P1230631Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 3 P1260899Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 4 chrdNa scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 5-prizraky12
Další fotky
Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 6 DSC05117Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 7 DSC03804Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - SONY DSC
Dnes, 10:28
Pozitivní test se ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se prokázala u dalších pěti sester...
Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
Včera, 16:35
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
MČ Praha 1 přesunula výstavy na web
Včera, 16:35
Praha 1 na svém webu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
zdravotní sestra_ilustrační obrázek
Včera, 13:20
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 09:32
Koncertem, který souvisí s novým albem The Magical Gallery, potěší letos ve Foru Karlín své...
hygiena během pandemie koronaviru
30.3.2020
Úředníci pražského magistrátu společně s hygieniky a záchranáři dnes prohlédli prostory nevěstince Showpark v Pražské...
Nemocnice na Bulovce
30.3.2020
V Nemocnici na Bulovce je nyní devět zdravotníků nakažených novým typem koronaviru. Nemocnice zvyšuje počet...
30.3.2020
Talentovaná herečka a zpěvačka Natálie Řehořová vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři a již...
Reklama