Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla.

Další fotky

Zastupitelé Prahy 6 rozhodli, že pro letošní rok podpoří prestižní dejvickou scénu částkou dva miliony korun. Divadlu tak mimo jiné umožní žádat o další finanční zdroje ministerstva kultury.

„Praha 6 se plně hlásí k podpoře dalšího rozvoje této jedinečné profesionální scény na svém území. Dvoumilionová podpora by proto do DD měla směřovat i v následujících čtyřech letech. Má to svůj velký symbolický význam. Chystám se proto nejprve radě a poté zastupitelstvu předložit návrh smlouvy na podporu divadla ve stejné výši také pro léta 2021–24,“ řekl místostarosta Jan Lacina.

„Ačkoliv se může zdát, že v rámci více jak 40milionového rozpočtu divadla to není částka zásadní, její hlavní význam tkví i v tom, že pro čerpání prostředků z Programu podpory profesionálních divadel – poskytovaných ministerstvem kultury – existuje zásadní podmínka, aby divadlo mělo ve svém finančním portfoliu další dva veřejné zdroje,“ uvedla ředitelka DD Blanka Cichon.

Dejvické divadlo působí na území městské části Praha 6 již 28 let. Vzniklo jako příspěvková organizace řízená a financovaná Prahou 6. V roce 2004 se v rámci transformace pražských divadel stalo z příspěvkové organizace obecně prospěšnou společností. Divadlo tak přestalo být přímo napojeno na rozpočet obce. V letech 2005–08 v rámci transformace dala Praha 6 divadlu příspěvek 38,1 milionů korun.

Lady Macbeth z Újezdu. Švandovo divadlo uvede kriminální drama z Prahy konce 19. století

V současné době je divadlo podporováno čtyřletou dotací hlavního města Praha a dočerpává peníze, které kdysi dostalo od Prahy 6 „na odchodnou“. Další prostředky zajišťuje zmíněná dotace ministerstva kultury. Díky vlastním příjmům, tržbám, příjem ze zájezdů a darům od sponzorů a podporovatelů, dosahuje Dejvické divadlo více než 50tiprocentní soběstačnosti.

Praha 6 se podílí dlouhodobě nejen na financování, ale zároveň na podpoře investičních akcí – v roce 2015 přispěla na rozšíření divadla o komorní scénu Anti.kvariát a před dvěma lety financovala první etapu revitalizace venkovního prostoru před divadlem.
„Pokud by se za pomoci městské části podařilo v budoucnu rozšířit ještě hlediště, byl by to nejhezčí dárek k blížícímu se 30. výročí založení divadla,“ uzavřela ředitelka Blanka Cichon.

FOTO: Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla

Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 1-2-1Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 2-P1230631Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 3 P1260899Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 4 chrdNa scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 5-prizraky12
Další fotky
Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 6 DSC05117Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - 7 DSC03804Na scéně i v zákulisí Dejvického divadla - SONY DSC
Včera, 08:58
Přívoz je v provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v...
Včera, 07:39
Letní slavnosti staré hudby nedomyslitelně patří k prázdninové Praze. Do třetího desetiletí své existence vstupují...
12.7.2020
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
11.7.2020
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
11.7.2020
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
11.7.2020
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
10.7.2020
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
Reklama