Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 si z minulých volebních období nesla dědictví více než 110 nepronajatých bytů ve špatném technickém stavu. Současnému vedení radnice se jich přes polovinu podařilo zrekonstruovat a poskytnout občanům.

„Od nástupu na radnici se snažíme pomáhat občanům, kteří se dostali do nepříznivé bytové situace. Městská část má k dispozici jen velmi omezený počet bytů a provádět bytovou politiku můžeme jen díky tomu, že vybydlené prázdné byty postupně opravujeme a pronajímáme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Noví nájemníci: senioři, samoživitelky, mladí učitelé

Ze sto deseti neobsazených zchátralých bytů se již městské části podařilo zrekonstruovat zhruba šedesát. Většina zrekonstruovaných bytů byla následně pronajata v režimu podporovaného bydlení, především seniorům a samoživitelkám, ale také byli podpořeni začínající učitelé a osvědčení pracovníci úklidu.

„Mezi zapomenutými neobsazenými byty jsme k našemu překvapení našli i takové, které již byly v minulém volebním období zrekonstruovány. Objevili jsme kupříkladu byt 1+kk v ulici Na Maninách, který předchozí vedení v roce 2011 opravilo za více než jeden milion korun. Poté však zůstal až do konce roku 2014 prázdný,“ uvedl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit. Praha 7 má svou první knihobudku

Jde to i za míň

„Navzdory zvyšování cen stavebních prací jsme v listopadu dokončili rekonstrukci dvou srovnatelných garsoniér v ulici Janovského. Stavební úpravy vyšly za obě dohromady na 752 tisíc korun včetně DPH. Děláme maximum pro to, aby v průběhu příštího roku dostali občané k dispozici i další byty, jejichž rekonstrukce je nutné provést spolu s většími plánovanými opravami inženýrských sítí. Projektové dokumentace pro vyhlášení veřejných zakázek máme již připravené,“ doplnil místostarosta Mareš.

Na rekonstrukce zchátralých bytů se Praze 7 podařilo získat také dotace z EU fondů přesahující 3,3 milionu korun a o další miliony má městská část již požádáno.

Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Dřevomorka úplně zničila dům

Ve čtvrtek potom schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělení dotace městské části ve výši téměř 20 milionů korun na rekonstrukci neobývaného domu v ulici Dobrovského 19.

Bytový dům je od roku 2013 z nařízení stavebního úřadu prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal neobyvatelným. Rada hl. m. Prahy schválila Praze 7 dotaci na kompletní rekonstrukci domu, včetně rozšíření počtu malometrážních bytů.

FOTO: Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - dobrovského 19Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 aPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 bPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 cPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7

„Městské části po rekonstrukci domu přibude 15 bytů pro potřebné občany. Chceme zde mít byty podporovaného bydlení, služební byty pro učitele, hasiče či policisty i byty zvláštního určení pro lidi se zdravotním postižením,“ řekl k tomu starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Předpokládané náklady na revitalizaci domu činí zhruba 36 milionů korun.

Včera, 17:03
Hutě, severní část Hloubětína, skrývají jedinečnou baňsko-technickou památku – Fejkovu pískovnu, známou také pod názvem...
Z oslavy nového lunárního roku v Sapě
Včera, 13:07
V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra...
Včera, 08:01
V pátek 17. ledna převzalo Pečovatelské centrum Prahy 7 nový elektromobil. Vůz nahrazuje dosluhující, patnáct...
25.1.2020
Nová expozice, kterou Kooperativa pro návštěvníky ve své galerii v karlínské centrále připravila, dostala název...
25.1.2020
V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85....
25.1.2020
Sloupová zvonička na betonovém soklu v Hrdlořezské ulici u čp. 35 v Praze 9 -...
24.1.2020
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
24.1.2020
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
24.1.2020
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
24.1.2020
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Reklama