Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 si z minulých volebních období nesla dědictví více než 110 nepronajatých bytů ve špatném technickém stavu. Současnému vedení radnice se jich přes polovinu podařilo zrekonstruovat a poskytnout občanům.

„Od nástupu na radnici se snažíme pomáhat občanům, kteří se dostali do nepříznivé bytové situace. Městská část má k dispozici jen velmi omezený počet bytů a provádět bytovou politiku můžeme jen díky tomu, že vybydlené prázdné byty postupně opravujeme a pronajímáme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Noví nájemníci: senioři, samoživitelky, mladí učitelé

Ze sto deseti neobsazených zchátralých bytů se již městské části podařilo zrekonstruovat zhruba šedesát. Většina zrekonstruovaných bytů byla následně pronajata v režimu podporovaného bydlení, především seniorům a samoživitelkám, ale také byli podpořeni začínající učitelé a osvědčení pracovníci úklidu.

„Mezi zapomenutými neobsazenými byty jsme k našemu překvapení našli i takové, které již byly v minulém volebním období zrekonstruovány. Objevili jsme kupříkladu byt 1+kk v ulici Na Maninách, který předchozí vedení v roce 2011 opravilo za více než jeden milion korun. Poté však zůstal až do konce roku 2014 prázdný,“ uvedl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit. Praha 7 má svou první knihobudku

Jde to i za míň

„Navzdory zvyšování cen stavebních prací jsme v listopadu dokončili rekonstrukci dvou srovnatelných garsoniér v ulici Janovského. Stavební úpravy vyšly za obě dohromady na 752 tisíc korun včetně DPH. Děláme maximum pro to, aby v průběhu příštího roku dostali občané k dispozici i další byty, jejichž rekonstrukce je nutné provést spolu s většími plánovanými opravami inženýrských sítí. Projektové dokumentace pro vyhlášení veřejných zakázek máme již připravené,“ doplnil místostarosta Mareš.

Na rekonstrukce zchátralých bytů se Praze 7 podařilo získat také dotace z EU fondů přesahující 3,3 milionu korun a o další miliony má městská část již požádáno.

Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Dřevomorka úplně zničila dům

Ve čtvrtek potom schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělení dotace městské části ve výši téměř 20 milionů korun na rekonstrukci neobývaného domu v ulici Dobrovského 19.

Bytový dům je od roku 2013 z nařízení stavebního úřadu prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal neobyvatelným. Rada hl. m. Prahy schválila Praze 7 dotaci na kompletní rekonstrukci domu, včetně rozšíření počtu malometrážních bytů.

FOTO: Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - dobrovského 19Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 aPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 bPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 cPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7

„Městské části po rekonstrukci domu přibude 15 bytů pro potřebné občany. Chceme zde mít byty podporovaného bydlení, služební byty pro učitele, hasiče či policisty i byty zvláštního určení pro lidi se zdravotním postižením,“ řekl k tomu starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Předpokládané náklady na revitalizaci domu činí zhruba 36 milionů korun.

Včera, 19:10
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
Včera, 10:13
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
15.1.2020
Praha 1 má nového starostu, na bouřlivém jednání zastupitelstva se jím včera po odvolání Pavla...
Reklama