Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 si z minulých volebních období nesla dědictví více než 110 nepronajatých bytů ve špatném technickém stavu. Současnému vedení radnice se jich přes polovinu podařilo zrekonstruovat a poskytnout občanům.

„Od nástupu na radnici se snažíme pomáhat občanům, kteří se dostali do nepříznivé bytové situace. Městská část má k dispozici jen velmi omezený počet bytů a provádět bytovou politiku můžeme jen díky tomu, že vybydlené prázdné byty postupně opravujeme a pronajímáme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Noví nájemníci: senioři, samoživitelky, mladí učitelé

Ze sto deseti neobsazených zchátralých bytů se již městské části podařilo zrekonstruovat zhruba šedesát. Většina zrekonstruovaných bytů byla následně pronajata v režimu podporovaného bydlení, především seniorům a samoživitelkám, ale také byli podpořeni začínající učitelé a osvědčení pracovníci úklidu.

„Mezi zapomenutými neobsazenými byty jsme k našemu překvapení našli i takové, které již byly v minulém volebním období zrekonstruovány. Objevili jsme kupříkladu byt 1+kk v ulici Na Maninách, který předchozí vedení v roce 2011 opravilo za více než jeden milion korun. Poté však zůstal až do konce roku 2014 prázdný,“ uvedl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit. Praha 7 má svou první knihobudku

Jde to i za míň

„Navzdory zvyšování cen stavebních prací jsme v listopadu dokončili rekonstrukci dvou srovnatelných garsoniér v ulici Janovského. Stavební úpravy vyšly za obě dohromady na 752 tisíc korun včetně DPH. Děláme maximum pro to, aby v průběhu příštího roku dostali občané k dispozici i další byty, jejichž rekonstrukce je nutné provést spolu s většími plánovanými opravami inženýrských sítí. Projektové dokumentace pro vyhlášení veřejných zakázek máme již připravené,“ doplnil místostarosta Mareš.

Na rekonstrukce zchátralých bytů se Praze 7 podařilo získat také dotace z EU fondů přesahující 3,3 milionu korun a o další miliony má městská část již požádáno.

Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Dřevomorka úplně zničila dům

Ve čtvrtek potom schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělení dotace městské části ve výši téměř 20 milionů korun na rekonstrukci neobývaného domu v ulici Dobrovského 19.

Bytový dům je od roku 2013 z nařízení stavebního úřadu prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal neobyvatelným. Rada hl. m. Prahy schválila Praze 7 dotaci na kompletní rekonstrukci domu, včetně rozšíření počtu malometrážních bytů.

FOTO: Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory

Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - dobrovského 19Praha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 aPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 bPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7 cPraha 7 opravuje „zapomenuté“ zchátralé byty. Dělá z nich dostupné bydlení pro mladé i seniory - praha 7

„Městské části po rekonstrukci domu přibude 15 bytů pro potřebné občany. Chceme zde mít byty podporovaného bydlení, služební byty pro učitele, hasiče či policisty i byty zvláštního určení pro lidi se zdravotním postižením,“ řekl k tomu starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Předpokládané náklady na revitalizaci domu činí zhruba 36 milionů korun.

Včera, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama