mapa regionů
zavřít mapu

Distanční výuka. Jedno z nejskloňovanějších slovních spojení posledních týdnů. V současné době však na tento druh výuky musely přejít vedle vysokých a středních také školy základní. Zatím se toto opatření tedy netýká pouze mateřských škol. Rodičům, kteří musejí chodit do práce a nemohou s dítětem zůstat doma, se tím hodně zkomplikoval život. Co mají ale dělat ti, kteří doma třeba počítač ani nemají, natož pak internet? Distanční výuka je sice povinná, ale stát dostupnost internetu v rodinách neřešil vůbec. S tím se alespoň v těch opravdu nouzových situacích snaží svým občanům pomoct Praha 7.
Již na jaře, kdy se odehrálo poprvé období studia z domova, se u mnoha žáků ukázalo, že nejsou na distanční výuku připraveni, co se týče počítačového vybavení domácnosti. Mnoho dětí totiž sdílí jeden počítač nebo notebook se svým sourozencem nebo dokonce s celou rodinou. Praha 7 proto shání počítače a IT vybavení, jedná s řediteli a učiteli jednotlivých škol a zřídila také poradnu, kam se rodiče dětí mohou obracet, pokud potřebují pomoct nebo poradit.
Už na jaře tak městská část Praha 7 zajistila tuto techniku alespoň pro ty nejpotřebnější. Nyní se spojila s projektem MAP II (Místní akční plány rozvoje zdělávání II – správní obvod Praha 7) a snaží se zajistit další. Tím je současné době zabezpečeno asi sto dvacet počítačů, dalších sto má sedmička přislíbeno. I tak je to však stále málo, aby se pokryli všichni žáci všech základních škol na Praze 7.
Z tohoto důvodu se městská část obrací na své spoluobčany s žádostí o pomoc. Pokud by měl kdokoli možnost darovat sám nebo zajistit ve svém zaměstnání jakoukoli IT techniku formou daru pro školy, má se ozvat vedení vybrané školy, nebo na e-mail [email protected]. Může jít o jakoukoli (i již použitou) IT techniku, jako jsou počítače, notebooky, kamery, sluchátka, mikrofony nebo třeba tiskárny. Další věcí je pak připojení na data a softwarové vybavení. Za to vše budou děti, pro které přístup k těmto věcem není každodenní samozřejmostí, velice rádi.