25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Praha 8 a Nemocnice Na Bulovce volají o pomoc. Mají problémy s drogově závislými

Pražská Nemocnice Na Bulovce opět zvýšila bezpečnostní opatření kvůli drogově závislým návštěvníkům. Vedení nemocnice dopisem požádalo o řešení velmi závažné situace i vedení radnice Prahy 8.

Reklama

Místostarostka Vladimíra Ludková okamžitě zahájila první potřebná jednání. Bohužel, bez spolupráce s hlavním městem a současně s vytvořením nové koncepce výdeje metadonu je šance na zklidnění situace prakticky minimální. Libeňské centrum výdeje metadonové substituce slouží jako nízkoprahové zařízení a dojíždí sem lidé z celé Prahy.

Radní pro bezpečnost Jiří Vítek ihned po obdržení dopisu požádal zástupce Nemocnice Na Bulovce o přímou účast na komisi pro bezpečnost a veřejný pořádek Prahyy 8, kde informoval, že současné vedení prostřednictvím místostarostky Vladimíry Ludkové iniciovalo jednání s protidrogovou koordinátorkou hlavního města.

Komise pro bezpečnost a veřejný pořádek na svém zasedání vydala usnesení, které žádá neodkladné řešení situace, zvýšení bezpečnosti nejen v prostorách Nemocnice Na Bulovce, ale i v jejím okolí. „Bohužel problémy se přelévají od Kobylis po Palmovku, kde klienti mimo jiné metadonového centra tráví po jeho opuštění volný čas. Zatímco v jiných oblastech trestné činnosti nám čísla rapidně klesají, tak ve výrobě a prodeji drog nám naopak raketově stoupají a můžete to vyvracet, jak chcete, já zde jistou souvislost vidím, například v tom, že za klienty zařízení se stahují další závislé osoby. Situaci zhoršuje i sousedství záchytky,“ uvedl Vítek.

Chudoba, drogy a exekutor na krku. I tak může vypadat život českého dítěte

Ve zprávě adresované vedení radnice Prahy 8 ze strany Nemocnice Na Bulovce se uvádí: „Neustále se tak potýkáme s odstraňováním improvizovaných příbytků a likvidací odpadu, který ve značném množství tyto osoby vyprodukují (použité jehly, obaly od potravin apod.). Likvidaci odpadu provádí zaměstnanci nemocnice, což je velmi rizikové s ohledem na druh odpadu a může dojít k poranění zaměstnanců nemocnice. Na tyto uživatele drog poukazují i znepokojení pacienti, návštěvníci, zaměstnanci nemocnice a hosté, ubytovaní v prostorách ubytovny.
Nemocnice se též potýká i se značným množstvím škodných událostí, které se vztahují ke krádežím a ničení majetku nemocnice. Narušené bezpečnostní překážky, ať u nebezpečných (infekčních) odpadů nebo u jiných provozních objektů, jsou na denním pořádku. Zaměstnanci a klienti nemocnice jsou mnohdy svědky i situací, kdy tyto osoby provádí aplikaci drog na veřejném prostranství v některých případech i výměnu a nákup drog. O této situaci již nemocnice informovala zástupce policie Praha 8 – Libeň.“

„Umístění centra metadonové substituce na tomto místě jsem za svého předchozího působení na radnici rozporovala, především je k němu jediná cesta od zastávky MHD, díky čemuž se jeho návštěvníci nemohou přirozeně rozptýlit. Osobně se mi nelíbí jeho umístění ani do blízkosti našeho domu s pečovatelskou službou. Rovněž není férové od hlavního města tak výrazně zatížit jednu městskou část. Jedinou cestou je spravedlivé rozložení zátěže i mezi ostatní městské části, cestou by mohlo být mobilní zařízení, popřípadě zřízení dalšího centra tohoto typu mimo Prahu 8. Ke zvažovaným okamžitým opatřením patří i úprava doby výdeje a zejména pak zapojení policie. Z rozhovoru s lékařem centra vyplynulo, že zapojení městské policie nevnímají jako problém. V minulosti bylo dokonce zvažováno umístit centrum právě do blízkosti služebny strážníků,“ doplnila Ludková.

Drogy na Kladensku jedou ve velkém

Centrum Drop In se v minulosti stěhovalo opakovaně. Vedení Prahy 8 nezpochybňuje potřebnost zařízení, jehož absence by situaci v ulicích hlavního města výrazně zhoršila, avšak je třeba, aby Magistrát hl. m. Prahy řešil dopady, které jdou pouze za Prahou 8. Centrum metadonové substituce má i další pobočky, zde však funguje vyšší práh pro příjem klientů, míří do nich například ti, kteří uspěli v centru v Praze 8 a posunuli se do další fáze své léčby.

„Je pochopitelné, že žádná z městských částí nebude dobrovolně chtít převzít část kapacity, ale to s ohledem na naše občany nelze akceptovat. Už nyní vydává Praha 8 ze svého rozpočtu nemalé peníze na likvidaci injekčního odpadu, například u Nemocnice Na Bulovce muselo dojít v minulosti k instalaci sběrného koše na stříkačky a je zde prováděn terénní sběr odpadu, ty peníze nám nikdo nevrátí,“ doplňuje místostarostka Ludková.

Jak protidrogová koordinátorka hlavního města, tak i lékař Drop-In uvedli, že jeden z problémů mobilního zařízení spočívá ve schopnosti personálního pokrytí a místostarosta Vítek dodává: „Personální podstav panuje i na straně Městské police hl. m. Prahy, nicméně vnímáme velmi pozitivně, že jednání v této věci bylo zahájeno a doufáme, že se nám podaří najít schůdné řešení, které zklidní situaci.“

Zdroj: web Prahy 8

2 nemocnice na bulovce
(Fefík)
Včera, 15:39
Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než...
Včera, 13:29
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Včera, 13:25
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Včera, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Včera, 09:34
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4...
Včera, 08:37
Před Generální štábem na Vítězném náměstí v Dejvicích v Praze 6 probíhá panelová výstava „Nezlomená...
23.4.2019
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
23.4.2019
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
23.4.2019
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
23.4.2019
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Reklama