1℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Praha 8 a Nemocnice Na Bulovce volají o pomoc. Mají problémy s drogově závislými

Pražská Nemocnice Na Bulovce opět zvýšila bezpečnostní opatření kvůli drogově závislým návštěvníkům. Vedení nemocnice dopisem požádalo o řešení velmi závažné situace i vedení radnice Prahy 8.

Místostarostka Vladimíra Ludková okamžitě zahájila první potřebná jednání. Bohužel, bez spolupráce s hlavním městem a současně s vytvořením nové koncepce výdeje metadonu je šance na zklidnění situace prakticky minimální. Libeňské centrum výdeje metadonové substituce slouží jako nízkoprahové zařízení a dojíždí sem lidé z celé Prahy.

Radní pro bezpečnost Jiří Vítek ihned po obdržení dopisu požádal zástupce Nemocnice Na Bulovce o přímou účast na komisi pro bezpečnost a veřejný pořádek Prahyy 8, kde informoval, že současné vedení prostřednictvím místostarostky Vladimíry Ludkové iniciovalo jednání s protidrogovou koordinátorkou hlavního města.

Komise pro bezpečnost a veřejný pořádek na svém zasedání vydala usnesení, které žádá neodkladné řešení situace, zvýšení bezpečnosti nejen v prostorách Nemocnice Na Bulovce, ale i v jejím okolí. „Bohužel problémy se přelévají od Kobylis po Palmovku, kde klienti mimo jiné metadonového centra tráví po jeho opuštění volný čas. Zatímco v jiných oblastech trestné činnosti nám čísla rapidně klesají, tak ve výrobě a prodeji drog nám naopak raketově stoupají a můžete to vyvracet, jak chcete, já zde jistou souvislost vidím, například v tom, že za klienty zařízení se stahují další závislé osoby. Situaci zhoršuje i sousedství záchytky,“ uvedl Vítek.

Chudoba, drogy a exekutor na krku. I tak může vypadat život českého dítěte

Ve zprávě adresované vedení radnice Prahy 8 ze strany Nemocnice Na Bulovce se uvádí: „Neustále se tak potýkáme s odstraňováním improvizovaných příbytků a likvidací odpadu, který ve značném množství tyto osoby vyprodukují (použité jehly, obaly od potravin apod.). Likvidaci odpadu provádí zaměstnanci nemocnice, což je velmi rizikové s ohledem na druh odpadu a může dojít k poranění zaměstnanců nemocnice. Na tyto uživatele drog poukazují i znepokojení pacienti, návštěvníci, zaměstnanci nemocnice a hosté, ubytovaní v prostorách ubytovny.
Nemocnice se též potýká i se značným množstvím škodných událostí, které se vztahují ke krádežím a ničení majetku nemocnice. Narušené bezpečnostní překážky, ať u nebezpečných (infekčních) odpadů nebo u jiných provozních objektů, jsou na denním pořádku. Zaměstnanci a klienti nemocnice jsou mnohdy svědky i situací, kdy tyto osoby provádí aplikaci drog na veřejném prostranství v některých případech i výměnu a nákup drog. O této situaci již nemocnice informovala zástupce policie Praha 8 – Libeň.“

„Umístění centra metadonové substituce na tomto místě jsem za svého předchozího působení na radnici rozporovala, především je k němu jediná cesta od zastávky MHD, díky čemuž se jeho návštěvníci nemohou přirozeně rozptýlit. Osobně se mi nelíbí jeho umístění ani do blízkosti našeho domu s pečovatelskou službou. Rovněž není férové od hlavního města tak výrazně zatížit jednu městskou část. Jedinou cestou je spravedlivé rozložení zátěže i mezi ostatní městské části, cestou by mohlo být mobilní zařízení, popřípadě zřízení dalšího centra tohoto typu mimo Prahu 8. Ke zvažovaným okamžitým opatřením patří i úprava doby výdeje a zejména pak zapojení policie. Z rozhovoru s lékařem centra vyplynulo, že zapojení městské policie nevnímají jako problém. V minulosti bylo dokonce zvažováno umístit centrum právě do blízkosti služebny strážníků,“ doplnila Ludková.

Drogy na Kladensku jedou ve velkém

Centrum Drop In se v minulosti stěhovalo opakovaně. Vedení Prahy 8 nezpochybňuje potřebnost zařízení, jehož absence by situaci v ulicích hlavního města výrazně zhoršila, avšak je třeba, aby Magistrát hl. m. Prahy řešil dopady, které jdou pouze za Prahou 8. Centrum metadonové substituce má i další pobočky, zde však funguje vyšší práh pro příjem klientů, míří do nich například ti, kteří uspěli v centru v Praze 8 a posunuli se do další fáze své léčby.

„Je pochopitelné, že žádná z městských částí nebude dobrovolně chtít převzít část kapacity, ale to s ohledem na naše občany nelze akceptovat. Už nyní vydává Praha 8 ze svého rozpočtu nemalé peníze na likvidaci injekčního odpadu, například u Nemocnice Na Bulovce muselo dojít v minulosti k instalaci sběrného koše na stříkačky a je zde prováděn terénní sběr odpadu, ty peníze nám nikdo nevrátí,“ doplňuje místostarostka Ludková.

Jak protidrogová koordinátorka hlavního města, tak i lékař Drop-In uvedli, že jeden z problémů mobilního zařízení spočívá ve schopnosti personálního pokrytí a místostarosta Vítek dodává: „Personální podstav panuje i na straně Městské police hl. m. Prahy, nicméně vnímáme velmi pozitivně, že jednání v této věci bylo zahájeno a doufáme, že se nám podaří najít schůdné řešení, které zklidní situaci.“

Zdroj: web Prahy 8

2 nemocnice na bulovce
(Fefík)
Včera, 19:33
Radnice Prahy 4 před pár týdny rozhodla, že Branické divadlo bude pronajato spolku United Arts...
Včera, 17:44
Narodil se v Plzni 30. dubna 1880 v rodině Josefa Böttingera (1839 – 1914), významného...
Včera, 17:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:11
Jde do tuhého, našinec aby si vzal dovolenou, aby to všechno stihnul!
Včera, 15:33
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterý 10. prosince další demonstraci, tentokrát na pražské...
Včera, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Včera, 08:23
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
8.12.2019
Radní Prahy 8 nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se nárůstu...
7.12.2019
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Reklama