10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Praha 8 a Nemocnice Na Bulovce volají o pomoc. Mají problémy s drogově závislými

Pražská Nemocnice Na Bulovce opět zvýšila bezpečnostní opatření kvůli drogově závislým návštěvníkům. Vedení nemocnice dopisem požádalo o řešení velmi závažné situace i vedení radnice Prahy 8.

Reklama

Místostarostka Vladimíra Ludková okamžitě zahájila první potřebná jednání. Bohužel, bez spolupráce s hlavním městem a současně s vytvořením nové koncepce výdeje metadonu je šance na zklidnění situace prakticky minimální. Libeňské centrum výdeje metadonové substituce slouží jako nízkoprahové zařízení a dojíždí sem lidé z celé Prahy.

Radní pro bezpečnost Jiří Vítek ihned po obdržení dopisu požádal zástupce Nemocnice Na Bulovce o přímou účast na komisi pro bezpečnost a veřejný pořádek Prahyy 8, kde informoval, že současné vedení prostřednictvím místostarostky Vladimíry Ludkové iniciovalo jednání s protidrogovou koordinátorkou hlavního města.

Komise pro bezpečnost a veřejný pořádek na svém zasedání vydala usnesení, které žádá neodkladné řešení situace, zvýšení bezpečnosti nejen v prostorách Nemocnice Na Bulovce, ale i v jejím okolí. „Bohužel problémy se přelévají od Kobylis po Palmovku, kde klienti mimo jiné metadonového centra tráví po jeho opuštění volný čas. Zatímco v jiných oblastech trestné činnosti nám čísla rapidně klesají, tak ve výrobě a prodeji drog nám naopak raketově stoupají a můžete to vyvracet, jak chcete, já zde jistou souvislost vidím, například v tom, že za klienty zařízení se stahují další závislé osoby. Situaci zhoršuje i sousedství záchytky,“ uvedl Vítek.

Chudoba, drogy a exekutor na krku. I tak může vypadat život českého dítěte

Ve zprávě adresované vedení radnice Prahy 8 ze strany Nemocnice Na Bulovce se uvádí: „Neustále se tak potýkáme s odstraňováním improvizovaných příbytků a likvidací odpadu, který ve značném množství tyto osoby vyprodukují (použité jehly, obaly od potravin apod.). Likvidaci odpadu provádí zaměstnanci nemocnice, což je velmi rizikové s ohledem na druh odpadu a může dojít k poranění zaměstnanců nemocnice. Na tyto uživatele drog poukazují i znepokojení pacienti, návštěvníci, zaměstnanci nemocnice a hosté, ubytovaní v prostorách ubytovny.
Nemocnice se též potýká i se značným množstvím škodných událostí, které se vztahují ke krádežím a ničení majetku nemocnice. Narušené bezpečnostní překážky, ať u nebezpečných (infekčních) odpadů nebo u jiných provozních objektů, jsou na denním pořádku. Zaměstnanci a klienti nemocnice jsou mnohdy svědky i situací, kdy tyto osoby provádí aplikaci drog na veřejném prostranství v některých případech i výměnu a nákup drog. O této situaci již nemocnice informovala zástupce policie Praha 8 – Libeň.“

„Umístění centra metadonové substituce na tomto místě jsem za svého předchozího působení na radnici rozporovala, především je k němu jediná cesta od zastávky MHD, díky čemuž se jeho návštěvníci nemohou přirozeně rozptýlit. Osobně se mi nelíbí jeho umístění ani do blízkosti našeho domu s pečovatelskou službou. Rovněž není férové od hlavního města tak výrazně zatížit jednu městskou část. Jedinou cestou je spravedlivé rozložení zátěže i mezi ostatní městské části, cestou by mohlo být mobilní zařízení, popřípadě zřízení dalšího centra tohoto typu mimo Prahu 8. Ke zvažovaným okamžitým opatřením patří i úprava doby výdeje a zejména pak zapojení policie. Z rozhovoru s lékařem centra vyplynulo, že zapojení městské policie nevnímají jako problém. V minulosti bylo dokonce zvažováno umístit centrum právě do blízkosti služebny strážníků,“ doplnila Ludková.

Drogy na Kladensku jedou ve velkém

Centrum Drop In se v minulosti stěhovalo opakovaně. Vedení Prahy 8 nezpochybňuje potřebnost zařízení, jehož absence by situaci v ulicích hlavního města výrazně zhoršila, avšak je třeba, aby Magistrát hl. m. Prahy řešil dopady, které jdou pouze za Prahou 8. Centrum metadonové substituce má i další pobočky, zde však funguje vyšší práh pro příjem klientů, míří do nich například ti, kteří uspěli v centru v Praze 8 a posunuli se do další fáze své léčby.

„Je pochopitelné, že žádná z městských částí nebude dobrovolně chtít převzít část kapacity, ale to s ohledem na naše občany nelze akceptovat. Už nyní vydává Praha 8 ze svého rozpočtu nemalé peníze na likvidaci injekčního odpadu, například u Nemocnice Na Bulovce muselo dojít v minulosti k instalaci sběrného koše na stříkačky a je zde prováděn terénní sběr odpadu, ty peníze nám nikdo nevrátí,“ doplňuje místostarostka Ludková.

Jak protidrogová koordinátorka hlavního města, tak i lékař Drop-In uvedli, že jeden z problémů mobilního zařízení spočívá ve schopnosti personálního pokrytí a místostarosta Vítek dodává: „Personální podstav panuje i na straně Městské police hl. m. Prahy, nicméně vnímáme velmi pozitivně, že jednání v této věci bylo zahájeno a doufáme, že se nám podaří najít schůdné řešení, které zklidní situaci.“

Zdroj: web Prahy 8

2 nemocnice na bulovce
(Fefík)
Dnes, 15:36
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Dnes, 15:05
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama