Praha 8 má vizi – vstřícnější, přehlednější a čistší Palmovku

Palmovka se v budoucnu výrazně promění. Vedení Prahy 8 připravuje prostupné a přehledné řešení křižovatky. Vyvýšené betonové bariéry obklopující tramvajovou tepnu konečně zmizí, nahradí je nový povrch, zeleň a posezení.

Radnice Prahy 8 připravuje několik projektů na zvelebení této doposud opomíjené části města. Některé jsou časově více náročné, radnice se proto vrhá i do menších kroků, které místo promění již teď.

Nejžhavějším a nejaktuálnějším projektem je předláždění okolí tramvajové křižovatky a zastávek. Dojde také k úpravám prostranství před Komerční bankou.
„Chceme ze zcela nevyužitého prostoru vytvořit kvalitní městské prostranství, které bude místem setkávání a bude umožňovat konání různých kulturních akcí nebo například trhů,“ říká Tomáš Hřebík, radní pro strategický rozvoj.

Návrat z kosmu se má navrátit na Žižkov. Sochu našli před čtyřmi roky v kontejneru v Plzni

Zásadní změnou bude odstranění vyvýšených betonových travnatých ploch, které jsou dnes plné odpadků a už neplní funkci, pro kterou byly určeny. Tím se celý prostor křižovatky zpřehlední a náměstí se otevře.
„Otevírají se tak nové možnosti využití místa. Slibujeme si, že se z páteřního dopravního uzlu stane místo pro trávení volného času. Nevzhledné travnaté plochy nahradí moderní zeleň, která místo ochladí a přispěje k estetické stránce celého prostoru. Podpořit by to mohl i další z připravovaných projektů, a to kontejnerová kavárna s pódiem, která dá místu úplně nový rozměr,“ dodává Petr Pelc, gesční zastupitel Prahy 8 pro oblast Palmovky.

Povrch chodníků bude v pražské mozaice se stejným vzorem jako nově předlážděná část ulice Na Žertvách. Vybrané části křižovatky budou pokryté mlatem, který dobře vsakuje dešťovou vodu. Společně s pnoucí zelení a specifických mobiliářem budou vytvářet oázu v ruchu velkoměsta.
Dojde také ke změně dopravního značení: dnešní pěší zónu Na Žertvách a v části ulice Zenklova chce Praha 8 rozšířit na prostor celé křižovatky (už dnes v křižovatce nejezdí automobily).

V Lysolajích se těší na nové fotbalové hřiště

Zeleň je pro Prahu 8 důležitá. Proto hledala radnice společně s architekty a pražským Dopravním podnikem cesty, jak veřejné prostranství doplnit vzrostlou zelení. V místě ale není možné zasadit stromy, protože přímo pod křižovatkou je stropní deska vestibulu stanice metra. Architekti ze společnosti UNIT proto vymysleli unikátní řešení: konstrukci, díky níž půjde využít sloupy trakčního vedení tramvajové trati pro popínavé rostliny.
„Museli jsme splnit přísné bezpečnostní požadavky, jde o první řešení svého druhu v Praze. Pro vytvoření příjemného pobytového prostranství je ale alespoň částečně vzrostlá zeleň důležitá,“ vysvětluje Filip Tittl, jeden ze spoluautorů architektonického řešení.
Popínavé rostliny budou doplněny další vegetací obdobně, jako se již podařilo s nově umístěným mobiliářem v ulici Na Žertvách.

V následujících týdnech bude projekt předán na místní stavební úřad k vydání rozhodnutí, pak bude radnice osmičky – společně s magistrátem hlavního města – hledat cesty, jak projekt úspěšně v dohledné době zrealizovat. Momentálně také probíhají směny nezbytných pozemků.
Pokud vše půjde jak má, má se Palmovka příští rok nač těšit.

Suchdol se chystá obnovit přemyslovskou stezku a vysadit dvě stovky stromů

Včera, 17:40
Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce...
Včera, 17:00
Za jídlo přes rozvoz utratí Pražané průměrně 220 až 300 korun. K nejoblíbenějším objednávaným jídlům...
Včera, 16:20
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 16:20
Matce šesti dětí z Prahy uložil soud za dlouhodobé týrání jejích dvojčat pět let vězení....
Včera, 15:00
Není příliš vzhledná a do prostoru Ortenova náměstí se nehodí. To je ve zkratce kritika,...
Včera, 14:20
Jako jeden z posledních v Praze byl 12. listopadu vypuštěn chaberský Prostřední rybník. Období výlovů...
Včera, 13:00
Cenově dostupných bytů je v Praze nedostatek. Pomůže rozšíření fondu obecních bytů či výstavba na...
Včera, 12:20
Národní knihovna v Praze neotevře okénko pro kontakt se čtenáři, přestože s pondělním přechodem České...
Včera, 11:00
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší...
Včera, 09:40
Dvakrát se vdala a dvakrát rozvedla s jedním Josefem Vinklářem, když začala na prahu padesátky...
Včera, 08:59
Torzo Koněvova pomníku v pražském Bubenči obklíčila ohrada, za kterou se objevili dělníci a stroje....
Reklama