Praha (bez)bariér. Překážky číhají všude.

Podle dopravních podniků má metro v hlavním městě celkem 61 stanic, z toho 45 je bezbariérových. Ovšem ne pro všechny. Jenom na trase metra C jsou dvě zastávky, které způsobují lidem problémy.

Technická správa komunikací (TSK) chce letos investovat 2,6 miliardy korun do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky a zlepšení podmínek pro pěší. Současně chce část peněz použít na bezbariérovost a peníze investuje do infrastruktury MHD. Podle ředitele TSK Jozefa Sinčáka budou některé ulice opraveny tak, aby byly bezbariérové. Do bezbariérovosti půjde 59 milionů korun. Společně s městskou organizací ROPID, která plánuje pražskou MHD, bude správa spolupracovat na rozvoji infrastruktury MHD. Do ní vloží 93,5 milionu, což je dvojnásobek oproti loňsku. Bude investovat například v Opatovské ulici v Praze 11 nebo v ulici Československého exilu v Praze 12.

Opatov v rekonstrukci

Po téměř 12 letech začala oprava stanice Opatov. Její novou součástí má být i bezbariérový přístup. Pražské dopravní podniky ji ale na svém webu vedou jako bezbariérovou dlouhodobě. „Bezbariérový přístup do stanice zajišťuje upravený nákladní výtah. Z ulice vyústí do stanice metra. Přístupová cesta je vyznačena v chodbě, která vede do veřejného vestibulu,“ uvádí web dopravního podniku.

Přístup ale slouží pouze pro vozíčkáře, kteří mají doprovod. Přitom informace není na webu ani z ulice na první pohled patrná. Přístup do služebního výtahu by měl být navíc zamčený, aby se tam obyčejný člověk nedostal. „Nepřečetla jsem si podrobné informace o stanici na webu, ale stanice byla, v hlavním výpisu, vedena jako bezbariérová. Do výtahu jsem se s kočárkem z ulice dostala, ale dveře se za mnou zabouchly a já nemohla dovnitř ani ven. Pomohla mi až máma, které se podařilo dovolat do dopravních podniků. Potom mi otevřeli,“ popisuje svůj zážitek Sandra.

Nové tramvajové tratě, bezbariérové stanice a nová linka metra. To jsou plány Dopravního podniku

Až v podrobných instrukcích na webu dopravních podniků se člověk dozví, že s kočárkem do výtahu vlastně nesmí. „Přeprava osob na vozíku pro invalidy v upravených nákladních výtazích je dovolena pouze v doprovodu osoby starší 18 let, která musí být tělesně a duševně k tomuto doprovodu schopná. Doprovod se musí prokázat obsluhujícímu pracovníkovi, že je oprávněnou osobou, která vlastní platný průkaz řidiče tohoto nákladního výtahu, a od kterého převezme výměnou za tento průkaz klíče od výtahu. Po uskutečnění přepravy výtahy odevzdá doprovod klíče stejnému pracovníkovi, který mu průkaz vrátí,“ je popsáno na stránkách webu.

Opravy po letech

Zastávka je nyní v rekonstrukci a snad se konečně dočká bezbariérového přístupu bez omezení. „Velká část oprav se týká technologie a konstrukce stanice. Bude odkryta zemina až ke stropní desce a položena nová hydroizolace. Po letech provozu již totiž docházelo k průsakům vody. Další částí bude výměna vzduchotechniky a kabelového vedení. Hlavní změna bude vybudování dvou výtahů. Vozíčkáři, staří lidé s pohybovými obtížemi nebo rodiče s kočárky se po letech konečně dočkají potřebné změny,“ říká radní Prahy 11 Martin Duška.

Rekonstrukce potrvá do léta tohoto roku. Celková oprava stanice vyjde skoro na 276 milionů korun.

Obdobné problémy čekají na cestující i na zastávce metra Vyšehrad. Stanice má sice bezbariérový přístup, ale pouze ve směru na Háje. „Vzhledem ke stavebnímu řešení stanice s oddělenými nástupišti doporučujeme pro jízdu do centra využít vlak metra z bezbariérově přístupného nástupiště směr Háje do následující stanice Pražského povstání, kde je po ostrovním nástupišti snadný přestup na vlak do centra (směr Ládví, Letňany). Pro bezbariérový výstup ve stanici Vyšehrad ze směru Háje doporučujeme dojet na stanici I. P. Pavlova a tam po ostrovním nástupišti přestoupit na vlak směr Háje,“ radí dopravní podniky.

Komplikace na trase

Podle organizátora pražské dopravy, firmy ROPID, je 72 procent stanic pražského metra bezbariérových. Na linkách A a B je ale hlavním problémem mezera mezi podlahou vagonu a úrovní nástupiště. Mezery se přitom bez pomoci většinou nepodaří vozíčkářům překonat. Na trase metra A je bezbariérových deset stanic ze 17. Trasa B má 17 bezbariérových stanic z 24 pro vozíčkáře. Pro maminky s kočárky je to pouze 14 stanic. Trase metra C chybějí do kompletní bezbariérovosti pouze dvě zastávky, když nepočítáme komplikovanost stanic Opatov a Vyšehrad.

V loňském roce fungoval projekt Praha bezbariérová pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy. „Dlouhodobě usilujeme o zlepšování podmínek přístupnosti na území Prahy. Důležitá je spolupráce právě s Pražany a obecně spoluúčast občanů, aby nám ve městě pomohli najít překážky pro vozíčkáře a maminky s kočárky. Hlavně místní totiž ze své zkušenosti vědí nejlépe, jak konkrétní místa zlepšit a proč,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.

Projekt ale letos nepokračuje. Na dotaz redakce, jakou vizi má magistrát do budoucna a jaké jsou aktuální projekty, které by se bezbariérovostí Prahy zabývaly, odkazuje mluvčí pražského magistrátu na Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama