Praha chce zachovat povinnost nosit respirátory

Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Obává se zejména nakažlivější mutace koronaviru delta a také častějšího cestování lidí během letních prázdnin.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro TN Live řekl, že kabinet by měl o nošení roušek místo respirátorů rozhodnout v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že zatímco v ostatních regionech epidemie koronaviru klesá, v Praze stagnuje až mírně roste.

Praha také žádá vládu o neprodlenou úpravu formuláře pro cestující do ČR. Měla by se do něj uvádět přesná adresa pro pobyt v karanténě, aby pražská hygienická stanice mohla uskutečnit trasování a kontroly. „Cestou, jak zmírnit možné riziko nákazy zůstává jednoznačně co nejširší proočkování populace, trasování, pravidelné testování a dodržování všech pravidel,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle radních by laboratoře zároveň měly povinně sekvenovat pozitivní výsledky na výskyt mutací ve vzorcích z odběrových míst. Praha rovněž žádá, aby v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) byli označeni lidé, kteří přijíždějí do České republiky z oblastí s vysokým výskytem onemocnění covid-19.

Chaos a zmatek. Ministerstvo platilo za jeden respirátor i 777 korun

Šíří se delta

Za uplynulých sedm dní připadá v hlavním městě na 100 tisíc obyvatel 17,2 případu covidu. V ostatních krajích Česka je tento údaj nižší než deset. V celé zemi pak je 7,5 nakažených na 100 tisíc lidí v posledním týdnu. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) v metropoli na 1,34. Pokud je vyšší než jedna, znamená to, že epidemie zrychluje.

Komunitně se navíc v Praze šíří mutace delta. „V kombinaci s nízkým zájmem o očkování u mladších ročníku je zde velké riziko náhlého příchodu další vlny epidemie. Proto se obracím na všechny, abychom nepolevovali v dodržování protiepidemických opatření, a pak také na ty, kteří mohou, aby se nechali očkovat, aby pro Pražany neskončily prázdniny už na začátku července,“ uvedla Johnová.

„Za ten nárůst v Praze jsou zodpovědné zejména mladší ročníky,“ řekl dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ve skupině 16 až 19 let je incidence na 100.000 obyvatel v Praze 31,5 a v celé ČR 12,9, u starší skupiny 20 až 29 let je to v Praze 59,9 a v celé zemi 15,6.

vlb/ČTK

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 13:00
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
Včera, 10:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:30
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
Včera, 09:39
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
30.7.2021
Policisté zadrželi muže, který loni v září prohodil zavřeným oknem ubytovny zápalnou lahev. V té...
30.7.2021
Česká televize uvedla před nedávnem rozhovor svého zpravodaje v Londýně Bohumila Vostala se sochařkou Charlotte...
28.7.2021
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
27.7.2021
Hlavní město zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků s pomocí tří...
27.7.2021
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost provozovatelů pivních kol a magistrát může zakázat v metropoli...
Reklama