mapa regionů
zavřít mapu

Hlavní město chce investovat do modernizace kabelů mezi sloupy veřejného osvětlení. V budoucnu by měly být schopné vést vysoké napětí, což umožní u sloupů budovat nabíjecí stanice pro elektromobily. Kromě toho je možné přidat optické kabely a pokrýt tak celé město vysokorychlostním internetem. Postupně by se měly vyměňovat i staré sloupy. Informoval o tom radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Zatím jsou připraveny tři zkušební projekty, celá výměna by zabrala roky a stamilionové roční investice.
Pražská síť veřejného osvětlení je podle Chabra dlouhodobě podfinancovaná a v posledních deseti letech se do ní investovala pouze nezbytně nutnou minimální částku, což je asi 120 milionů korun za rok. Sloupů je v Praze asi 136.000 a mediánový průměr jejich stáří je 30 let.
„Není úplně největším problémem stáří jednotlivých sloupů, ale to, co k nim vede,“ uvedl radní. Z 80 procent jsou podle něj mezi stožáry nataženy hliníkové dráty, které jsou velmi závadové. „Jednu z největších příležitostí spatřujeme v postupné obnově kabelů mezi sloupy,“ vysvětlil Chabr. Dodal, že nové vedení by mělo být schopné vést i vysoké napětí, takže na každém modernizovaném stožáru bude možné instalovat nabíjecí stanice pro elektromobily.
Při postupné obnově existuje také možnost k vedení elektrického proudu přidat optické kabely a pokrýt tím celé město vysokorychlostním internetem. V rámci nutné obnovy tak podle radního bude možné vytvořit novou infrastrukturní síť pro rozvoj celé metropole. Z té by mohly magistrátu i plynout příjmy, které investice alespoň částečně zaplatí.
„Tento model dnes už testují některá německá města a je poměrně úspěšný,“ doplnil Chabr. Náklady podle něj nebudou významně vyšší, než v případě pouhé výměny hliníkových kabelů za měděné, protože největší náklady tvoří výkopové práce, které se musí udělat tak jako tak. „Je to řádově o pár procent vyšší náklad,“ uvedl. Město podle něj nyní řeší, jestli k projektu přizvat strategického partnera ze soukromé sféry.
Možnost modernizace chce podle radního magistrát vyzkoušet na třech zkušebních projektech, a to na Vinohradech, na Smíchově a na Břevnově. „Byli bychom rádi, kdyby první projekty odstartovaly v druhé polovině roku. Hlavní část se bude odehrávat v roce 2020, kdy by se měla otestovat funkčnost modelu,“ zakončil.
Provoz osvětlení v Praze provázely řadu let potíže. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a tehdejší radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili. O osvětlení v metropoli se následně začala starat firma TCP, od které jej pak převzala společnost Technologie hlavního města Prahy, která pro tento účel vznikla transformací městské firmy TCP-Vinohrady.
Zdroj: čtk