18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Praha dala milion korun své nejvytíženější porodnici. V Podolí rodí ženy z celé ČR

Další fotky

Praha poskytla Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí dotaci na obnovu vybavení oddělení šestinedělí. Poskytnutá částka je něco málo přes milion korun a nemocnice za ni pořídí třináct monitorů životních funkcí, jeden ikterometr, dvaatřicet novorozeneckých postýlek a patnáct kojeneckých vah.

Reklama

„Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

V Podolí rodí maminky z celé republiky

„Finanční dotace a z ní pořízené vybavení alespoň částečně vyřeší tíživou situaci na oddělení šestinedělí Ústavu pro péči o matku a dítě. Já doufám, že nové přístroje, monitory a postýlky zdravotníkům ulehčí práci, zefektivní už i tak výbornou poporodní péči a miminkům a jejich maminkám zpříjemní první společné okamžiky,“ uvedl pražský radní Radek Lacko.

Toto vybavení tak významně pomůže zlepšit péči o matku a dítě v tak důležitém období, jako je období těsně po porodu, v porodnici s největším počtem porodů v Praze. Rodí zde jak maminky z Prahy a jejího okolí, tak maminky s komplikovaným těhotenstvím a porodem z celé České republiky.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Nové monitory životních funkcí na oddělení šestinedělí umožňují v současné době uložit maminky po císařském řezu z operačního sálu přímo na oddělení, protože mají díky novým přístrojům zajištěno sledování životních funkcí, které je v pooperačním období nezbytné. Pobyt matek v bezprostředním pooperačním období na oddělení šestinedělí umožňuje matkám užší kontakt s jejich novorozencem a přispívá tak k utváření úzkého vztahu mezi matkou a dítětem.

Deprese, psychózy, mánie. Pacienti se mohou nově léčit i v Nemocnici Říčany

Ikterometr nahradí odběry krve

Dalším významným přístrojem pro novorozenecké oddělení je transkutánní ikterometr. Tento přístroj umí zhodnotit a neinvazivně změřit míru novorozenecké žloutenky. Měří přes kůži intenzitu žlutého zbarvení kůže a v mnoha případě tak nahradí odběry krve, které se jinak ke stanovení tíže novorozenecké žloutenky používají.
Součástí dotace jsou i dětské postýlky, které nahradily původní kovové postýlky, se kterými se obtížně manipulovalo a už se obtížně dezinfikovaly. Nové moderní postýlky jsou lehké, vyrobené z průhledného plastu. Jsou rovněž polohovatelné a jsou nastavitelné i výškově.

Nevíte co s pacientem? Pošlete ho na internu. Podle lékařů je situace neudržitelná

Vznik Ústavu pro péči o matku a dítě

Ústav pro péči o matku a dítě, chcete-li Podolská porodnice patří k nejoblíbenějším v Praze. Jedná se o příspěvkovou organizaci zřizovanou ministerstvem zdravotnictví.
Ústav sídlí v komplexu budov, které byly vystaveny v roce 1914 na popud prof. Rudolfa Jedličky. Budovu navrhl architekt Rudolf Kříženecký. I přes to, že v budově sídlí porodnice, v době otevření ústavu se zde nenacházela, ta vznikla až v roce 1925.

FOTO: Porodnice Podolí

Porodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - 5 naše praha 4
Další fotky
Porodnice Podolí - 6 praha zelenáPorodnice Podolí - Prof. Rudolf JedličkaPorodnice Podolí - Prof. Rudolf KříženeckýPorodnice Podolí - TGM v Podolí

Po 2. světové válce sloužila budova jako repatriační nemocnice pro nemocné vězně z nacistických koncentračních táborů. Zákonem z 23. prosince 1946 bylo Pražské sanatorium s.r.o. vyvlastněno a budova byla přidělena III. gynekologicko-porodnické klinice prof. Jiřího Trapla a Kojenecké klinice, u jejíhož zrodu stáli prof. Josef Švejcar s prof. Jiřím Blechou a jejíž organizaci dokončil doc. Kamil Kubát. 31. ledna 1951 byl spojením těchto klinik založen Ústav pro péči o matku a dítě.

Areál ústavu je součástí Pražské památkové rezervace a nachází se v něm památkově chráněná budova bývalé viniční usedlosti Neumanka.

Mladí lékaři zažívají galeje, za málo peněz slouží i padesát hodin v kuse

 

Včera, 18:00
Vedení Prahy 10 připraví návrh zavedení parkovacích zón na svém území. Studie bude hotova letos...
Včera, 16:27
V pražské zoo se začátkem května narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova, které bylo až...
Včera, 12:27
Léto se blíží, folkaři vystrkují růžky a pronikají do rockových klubů. Ale ještě je dost...
Včera, 11:03
Tramvajová zastávka ve Vysočanech má nový označník. Někteří jej nazývají padající obludou podle vzhledu a...
Včera, 11:00
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Včera, 10:25
Koryto Botiče bylo v zastavěné části města již od 19. století postupně zregulováno až do...
Včera, 09:30
V Akademickém parku poblíž stanice metra Ládví má být v červnu odhalen pomník českého fyzika...
19.5.2019
Pokud hygienici nebudou proti, v pondělí ve tři bude pro veřejnost otevřen nový plavecký bazén...
19.5.2019
Pražská Slavia byla v neděli jen krůček od zajištění titulu v české nejvyšší fotbalové soutěži....
19.5.2019
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Reklama