Praha hledá Vánoční strom, nabízí odměnu

Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž, ve které veřejnost vyzývá k zasílání tipů na vhodný jehličnan. Obdržela 14 odpovědí, ale žádný ze stromů nevyhovuje daným kritériím. Lidé mohou nabídky ideálně na smrk ztepilý posílat do 30. srpna.

Strom může růst na soukromém i veřejném pozemku. Taiko soutěž letos pořádá podeváté, až dosud vždy s její pomocí strom pro Prahu našla, aniž výzvu opakovala, sdělila mluvčí společnosti Hana Tietze. Zasilatel vítězného tipu získá odměnu 10.000 korun.

Většina stromů, které lidé zatím nabídli, nemá dostatečnou výšku. Mezi tipy se objevil i stříbrný smrk, který je pro tyto účely nevhodný. „Je velmi křehký a většinou ani nedosahuje potřebné výšky minimálně 22 metrů,“ řekla Tietze.

Vhodný jehličnan musí mít pravidelný kmen, rovnoměrně rostlé větve, vysoký může být až 25 metrů. Musí být zcela zdravý, což následně ověřují dendrologové. Růst může kdekoliv. „Loni jsme si ověřili, že díky speciálnímu pásovému jeřábu jsme schopní bez problémů dopravit také strom, který není v bezprostřední blízkosti komunikace,“ uvedl provozní ředitel Taiko Petr Hozák.

Společnost chce vítězný jehličnan vybrat v září a v říjnu oznámit výsledek. Pokud by do 30. srpna nedostala vhodný tip, lhůtu je připravena prodloužit, uvedla Tietze. Pro případ nouze má v záloze jeden starší návrh.

V předchozích osmi letech se na Staroměstské náměstí dostaly stromy, které musely být pokáceny z bezpečnostních důvodů nebo musely ustoupit plánované stavbě. Loni zdobil náměstí 55 let starý smrk ztepilý z Rynoltic v Libereckém kraji.

Vánoční strom se letos v Praze rozsvítí v sobotu 30. listopadu.

OMH, ČTK

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 09:05
Paměť města. Takový název nese fotografická série dokumentaristů Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera. Podle slov...
Dnes, 08:22
V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové...
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Reklama