Praha má nejvíce nakažených. Hamáček i přesto Hřiba do štábu nechce

Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf štábu Jan Hamáček to označil za zbytečné. Nyní to Hřib požene za ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Jsou tyhle „tahanice“ v boji proti koronaviru opravdu nutné?

S rostoucí křivkou počtu nakažených se už brzy překročí šest tisíc lidí za den. Stále se však jedná o relativně mírné stoupání. To poznamenal šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček ve středu 23. září na zasedání štábu. Ten byl obnoven vládou kvůli zhoršení epidemie koronaviru. Nejdůležitějším cílem je pro něj momentálně ochránit tu nejzranitelnější skupinu, tedy lidi starší pětašedesáti let, a veškerý zdravotnický personál.

Praha požadovala, aby v Ústředním krizovém štábu byl také primátor Zdeněk Hřib. Hamáček to však odmítl s tím, že Hřib ve štábu není nutný. Zároveň se domluvil s hejtmany, že bude stačit přítomnost Jiřího Běhounka, jenž celou asociaci vede. Hřib si však myslí, že toto rozhodnutí není šťastné a hodlá ještě o všem diskutovat s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Domnívá se totiž, že Praha jako hlavní město své zastoupení ve štábu potřebuje.

Krizový štáb byl spuštěn již na jaře. Rozsah jeho kompetencí je teď ale oproti jaru výrazně omezen. Pracovní skupiny se tak momentálně starají především o materiální potřeby, jako je například dostatek roušek, a jejich distribuci. Ústřední krizový štáb je orgánem vlády, stejně jako orgánem Bezpečnostní rady státu. Tento štáb má tedy v kompetenci řešit veškeré problémy při vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu nebo při hrozbě krizové situace. Na všechny tyto případy tedy předkládá návrh řešení ministr vnitra Jan Hamáček.

Nyní taktéž krizový štáb aktivoval krajské krizové štáby, aby se mohly zapojit i složky Integrovaného záchranného systému. Ty budou bojovat proti šíření viru covid-19 v regionech. Jejich aktivace souvisí s požadavky krizového zákona. Relativní přírůstek poštu nakažených je vyšší v krajích. Praha má však, co se týká případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel, stále nejvíce aktivních případů.

4.3.2021
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
4.3.2021
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
3.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.3.2021
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
3.3.2021
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
3.3.2021
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
3.3.2021
Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si...
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
2.3.2021
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
2.3.2021
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
1.3.2021
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
1.3.2021
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Reklama