Praha má nejvíce nakažených. Hamáček i přesto Hřiba do štábu nechce

Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf štábu Jan Hamáček to označil za zbytečné. Nyní to Hřib požene za ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Jsou tyhle „tahanice“ v boji proti koronaviru opravdu nutné?

S rostoucí křivkou počtu nakažených se už brzy překročí šest tisíc lidí za den. Stále se však jedná o relativně mírné stoupání. To poznamenal šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček ve středu 23. září na zasedání štábu. Ten byl obnoven vládou kvůli zhoršení epidemie koronaviru. Nejdůležitějším cílem je pro něj momentálně ochránit tu nejzranitelnější skupinu, tedy lidi starší pětašedesáti let, a veškerý zdravotnický personál.

Praha požadovala, aby v Ústředním krizovém štábu byl také primátor Zdeněk Hřib. Hamáček to však odmítl s tím, že Hřib ve štábu není nutný. Zároveň se domluvil s hejtmany, že bude stačit přítomnost Jiřího Běhounka, jenž celou asociaci vede. Hřib si však myslí, že toto rozhodnutí není šťastné a hodlá ještě o všem diskutovat s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Domnívá se totiž, že Praha jako hlavní město své zastoupení ve štábu potřebuje.

Krizový štáb byl spuštěn již na jaře. Rozsah jeho kompetencí je teď ale oproti jaru výrazně omezen. Pracovní skupiny se tak momentálně starají především o materiální potřeby, jako je například dostatek roušek, a jejich distribuci. Ústřední krizový štáb je orgánem vlády, stejně jako orgánem Bezpečnostní rady státu. Tento štáb má tedy v kompetenci řešit veškeré problémy při vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu nebo při hrozbě krizové situace. Na všechny tyto případy tedy předkládá návrh řešení ministr vnitra Jan Hamáček.

Nyní taktéž krizový štáb aktivoval krajské krizové štáby, aby se mohly zapojit i složky Integrovaného záchranného systému. Ty budou bojovat proti šíření viru covid-19 v regionech. Jejich aktivace souvisí s požadavky krizového zákona. Relativní přírůstek poštu nakažených je vyšší v krajích. Praha má však, co se týká případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel, stále nejvíce aktivních případů.

Dnes, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
Reklama