19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Praha má nový kinosál. Najdete ho v paláci Edison

Od června začalo v Praze nedaleko Jindřišské věže fungovat nové filmové centrum Edison Filmhub, které se má stát místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale i místem pro ranní kávu či večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat přednášky, semináře a další doprovodné programy.

Reklama

EDISON Filmhub se nachází v prostorech funkcionalistické budovy, kde byla původně umístěna Edisonova transformační stanice navržená architektem F. A. Librou. Budova byla postavena postavená v letech 1926–1930 a patřila k prvním funkcionalistickým stavbám v Praze. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu nazvaná Světlo proniká tmou od avantgardního sochaře Zdeňka Pešánka. Plastika inspirovala stejnojmenný film Otakara Vávry a Františka Piláta, tehdy studentů Vysokého učení technického v Brně, který se stal českou experimentální filmovou klasikou. Pešánkova plastika se nedochovala, ale její obraz udává tón interiéru Edison Café. Palác Edison byl v letech 2005–2007 citlivě zrekonstruován ateliérem architekta Ladislava Lábuse. Prostory, ve kterých se nachází kino Edison, byly v té době navrženy pro účely banky.

FOTO: Edison Filmhub

Edison Filmhub - edison 9Edison Filmhub - edison 5Edison Filmhub - edison 1Edison Filmhub - Edison_IMG_0391Edison Filmhub - Edison_IMG_0394

Nyní je zde k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Po dlouhé době je v tak Praze otevřeno nové kino v prostorách, kde nikdy nebylo a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

„EDISON vychází vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc a potřebuje pomoc v podobě kvalitní filmové mapy. Nabídne kurátorský výběr filmů, debaty k tématům, zkrátka kontext. Je pro všechny, kteří nemusí kulturu „Plexů“ a chybí jim stylové, voňavé KINO CAFÉ v centru,“ říká ředitel Film Europe Ivan Hronec.

První premiérou v novém kině bude dnes snímek Poslední večery na Zemi. Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Poté bude EDISON Filmhub hostit Přehlídku britského filmu Film is GREAT, která uvede šest premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě.

Kavárna se bude otvírat již v 8 hodin ráno a během dne je naplánována až pět projekčních termínů.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

Před 2 hodinami
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama