Praha má nový kinosál. Najdete ho v paláci Edison

Od června začalo v Praze nedaleko Jindřišské věže fungovat nové filmové centrum Edison Filmhub, které se má stát místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale i místem pro ranní kávu či večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat přednášky, semináře a další doprovodné programy.

EDISON Filmhub se nachází v prostorech funkcionalistické budovy, kde byla původně umístěna Edisonova transformační stanice navržená architektem F. A. Librou. Budova byla postavena postavená v letech 1926–1930 a patřila k prvním funkcionalistickým stavbám v Praze. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu nazvaná Světlo proniká tmou od avantgardního sochaře Zdeňka Pešánka. Plastika inspirovala stejnojmenný film Otakara Vávry a Františka Piláta, tehdy studentů Vysokého učení technického v Brně, který se stal českou experimentální filmovou klasikou. Pešánkova plastika se nedochovala, ale její obraz udává tón interiéru Edison Café. Palác Edison byl v letech 2005–2007 citlivě zrekonstruován ateliérem architekta Ladislava Lábuse. Prostory, ve kterých se nachází kino Edison, byly v té době navrženy pro účely banky.

FOTO: Edison Filmhub

Edison Filmhub - edison 9Edison Filmhub - edison 5Edison Filmhub - edison 1Edison Filmhub - Edison_IMG_0391Edison Filmhub - Edison_IMG_0394

Nyní je zde k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Po dlouhé době je v tak Praze otevřeno nové kino v prostorách, kde nikdy nebylo a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

„EDISON vychází vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc a potřebuje pomoc v podobě kvalitní filmové mapy. Nabídne kurátorský výběr filmů, debaty k tématům, zkrátka kontext. Je pro všechny, kteří nemusí kulturu „Plexů“ a chybí jim stylové, voňavé KINO CAFÉ v centru,“ říká ředitel Film Europe Ivan Hronec.

První premiérou v novém kině bude dnes snímek Poslední večery na Zemi. Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Poté bude EDISON Filmhub hostit Přehlídku britského filmu Film is GREAT, která uvede šest premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě.

Kavárna se bude otvírat již v 8 hodin ráno a během dne je naplánována až pět projekčních termínů.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

Dnes, 14:13
Pražští policisté hledají muže, který ženám v tramvajích stříhá vlasy. Evidují zatím pět takových případů....
Dnes, 11:11
Radnice Prahy 7 nechala opravit výtluky a díry v chodnících, na vozovkách u přechodů pro...
Dnes, 08:06
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
Včera, 15:56
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
Včera, 15:11
V rámci zachování unikátního stromořadí v Lužické ulici musí TSK Praha – a nejen ona...
Včera, 14:56
V pražském tunelu směrem na Holešovice teče ze stropu voda. Důvod Technická správa komunikací (TSK)...
Včera, 14:01
Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje v následujících pěti letech nakoupit až 60 midibusů, každý asi...
Včera, 13:53
Nejlépe se muzicíruje s někým. Radůza má kapelu, Luboš Pospíšil svých 5P, Pepa Pilař Klasiky,...
Včera, 11:36
V Praze se dnes dopoledne na žádost policie zastavila vlaková doprava na hlavní trati směrem...
Včera, 11:11
Branické divadlo získalo nového nájemce, kterým se stal zapsaný spolek United Arts & Co. Ten...
Reklama