29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Praha má nový kinosál. Najdete ho v paláci Edison

Od června začalo v Praze nedaleko Jindřišské věže fungovat nové filmové centrum Edison Filmhub, které se má stát místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale i místem pro ranní kávu či večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat přednášky, semináře a další doprovodné programy.

Reklama

EDISON Filmhub se nachází v prostorech funkcionalistické budovy, kde byla původně umístěna Edisonova transformační stanice navržená architektem F. A. Librou. Budova byla postavena postavená v letech 1926–1930 a patřila k prvním funkcionalistickým stavbám v Praze. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu nazvaná Světlo proniká tmou od avantgardního sochaře Zdeňka Pešánka. Plastika inspirovala stejnojmenný film Otakara Vávry a Františka Piláta, tehdy studentů Vysokého učení technického v Brně, který se stal českou experimentální filmovou klasikou. Pešánkova plastika se nedochovala, ale její obraz udává tón interiéru Edison Café. Palác Edison byl v letech 2005–2007 citlivě zrekonstruován ateliérem architekta Ladislava Lábuse. Prostory, ve kterých se nachází kino Edison, byly v té době navrženy pro účely banky.

FOTO: Edison Filmhub

Edison Filmhub - edison 9Edison Filmhub - edison 5Edison Filmhub - edison 1Edison Filmhub - Edison_IMG_0391Edison Filmhub - Edison_IMG_0394

Nyní je zde k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Po dlouhé době je v tak Praze otevřeno nové kino v prostorách, kde nikdy nebylo a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

„EDISON vychází vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc a potřebuje pomoc v podobě kvalitní filmové mapy. Nabídne kurátorský výběr filmů, debaty k tématům, zkrátka kontext. Je pro všechny, kteří nemusí kulturu „Plexů“ a chybí jim stylové, voňavé KINO CAFÉ v centru,“ říká ředitel Film Europe Ivan Hronec.

První premiérou v novém kině bude dnes snímek Poslední večery na Zemi. Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Poté bude EDISON Filmhub hostit Přehlídku britského filmu Film is GREAT, která uvede šest premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě.

Kavárna se bude otvírat již v 8 hodin ráno a během dne je naplánována až pět projekčních termínů.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

Před 32 minutami
Praha 7 připravuje proměnu vltavského nábřeží severně od ulice Varhulíkové mezi holešovickým přístavem a mostem...
Včera, 18:26
Pražská policie v úterý v noci společně se záchranáři a hasiči nacvičovala v obchodním centru...
Včera, 18:03
Pražští radní na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem...
Včera, 17:45
Fotbalová Dukla prožívá po sestupu z nejvyšší soutěže období velkých změn. Z A-týmu už odešlo...
Včera, 15:32
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance....
Včera, 14:26
Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové...
Včera, 14:04
Areál bývalých jatek Interlovu nedaleko stanice metra Roztyly donedávna nepatřil mezi vyhledávaná místa Prahy 11.
Včera, 13:25
Praha 11 předloží magistrátu žádost na bezúročnou půjčku 130 milionů korun, peníze chce použít na...
Včera, 12:31
Pražský dopravní podnik (DPP) začal hloubit u tramvajové smyčky na Barrandově jámu, ze které bude...
Včera, 11:00
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu návštěvnosti divadel v hlavním městě. Měla by popsat skladbu...
Reklama