Praha má nový kinosál. Najdete ho v paláci Edison

Od června začalo v Praze nedaleko Jindřišské věže fungovat nové filmové centrum Edison Filmhub, které se má stát místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale i místem pro ranní kávu či večerní drink. Kromě projekcí se tu budou konat přednášky, semináře a další doprovodné programy.

EDISON Filmhub se nachází v prostorech funkcionalistické budovy, kde byla původně umístěna Edisonova transformační stanice navržená architektem F. A. Librou. Budova byla postavena postavená v letech 1926–1930 a patřila k prvním funkcionalistickým stavbám v Praze. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu nazvaná Světlo proniká tmou od avantgardního sochaře Zdeňka Pešánka. Plastika inspirovala stejnojmenný film Otakara Vávry a Františka Piláta, tehdy studentů Vysokého učení technického v Brně, který se stal českou experimentální filmovou klasikou. Pešánkova plastika se nedochovala, ale její obraz udává tón interiéru Edison Café. Palác Edison byl v letech 2005–2007 citlivě zrekonstruován ateliérem architekta Ladislava Lábuse. Prostory, ve kterých se nachází kino Edison, byly v té době navrženy pro účely banky.

FOTO: Edison Filmhub

Edison Filmhub - edison 9Edison Filmhub - edison 5Edison Filmhub - edison 1Edison Filmhub - Edison_IMG_0391Edison Filmhub - Edison_IMG_0394

Nyní je zde k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Po dlouhé době je v tak Praze otevřeno nové kino v prostorách, kde nikdy nebylo a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

„EDISON vychází vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc a potřebuje pomoc v podobě kvalitní filmové mapy. Nabídne kurátorský výběr filmů, debaty k tématům, zkrátka kontext. Je pro všechny, kteří nemusí kulturu „Plexů“ a chybí jim stylové, voňavé KINO CAFÉ v centru,“ říká ředitel Film Europe Ivan Hronec.

První premiérou v novém kině bude dnes snímek Poslední večery na Zemi. Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Poté bude EDISON Filmhub hostit Přehlídku britského filmu Film is GREAT, která uvede šest premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie. Filmové projekce doplní nabídka další desítky snímků dostupných online na VOD platformě.

Kavárna se bude otvírat již v 8 hodin ráno a během dne je naplánována až pět projekčních termínů.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

Dnes, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Dnes, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Dnes, 07:35
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 07:35
Od poloviny října se na revitalizované Sofijské náměstí v Praze – Modřanech vrátí farmářské trhy.
Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Včera, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Reklama