-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Praha odkoupí budovu bývalé železniční stanice Praha-Bubeneč. Poslední vlak zde zastavil před čtyřmi lety

Další fotky

Hlavní město odkoupí za 14,3 milionu korun pozemky a budovu bývalé železniční stanice Praha Bubeneč. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Bývalá budova nádraží vznikla v roce 1850, od roku 2014 ale slouží jen jako výhybny pro křižování a předjíždění vlaků. Jeho funkci přebrala 29. srpna v roce 2014 nová zastávka Praha-Podbaba. V místě nádraží by mohla stát restaurace nebo komunitní centrum.

Reklama

„Měli jsme nabídku od Českých drah, že nám zhruba za 14 milionů prodají budovu a pozemky bubenečského nádraží. Je to i v koordinaci s Prahou 6,“ uvedl pro server Aktuálně.cz radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Město již má pro odkup vyčleněny finanční prostředky. Pozemky a budova bývalého nádraží by se měly svěřit Praze 6. Ta by v místě nádraží mohla postavit restauraci či komunitní centrum.

U veleslavínského nádraží se za císařepána vyráběly čokoládové doutníky. Nacisti místo nich chtěli vyrábět bomby

„Ptali jsme se lidí na využití budovy nádraží prostřednictvím ankety, do které se zapojilo 802 lidí. Na základě toho městská část rozhodne, co na místě bude,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Anketa probíhala dva měsíce do 11. prosince. Z odpovědí vyplynulo, že by si tam lidé přáli místo spojené s kulturou, se sousedským životem nebo zařízení pro sport a volný čas. Většina respondentů by si dovedla v místě představit kavárnu, bistro nebo restauraci. Pozitivně hodnotili i možnost, že by se budova stala „Šlechtovkou Prahy 6“. Co konkrétně na místě vznikne, o tom bude spolurozhodovat magistrát.

FOTO: Nádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace?

Nádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - bubeneč nádražíNádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - 2 bubeneč a okolí 1777Nádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - Nadrazi_BubenecNádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - Nadrazi_BubenecNádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - Nadrazi_Bubenec
Další fotky
Nádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - Nadrazi_BubenecNádraží Praha-Bubeneč nefunguje čtyři roky, vznikne místo něj restaurace? - Nadrazi_Bubenec

Do Bubenče jezdily vlaky Esko

Stanice byla uvedená do provozu spolu s tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic v roce 1850, tehdy se ještě nádraží jmenovalo Bubeneč. A tento název mu vydržel 92 let, tedy až do roku 1942. Pak se nádraží přejmenovalo na Praha-Bubeneč. Budova stanice, která má jedno patro, pochází ještě z roku 1850, má již tedy historický charakter.

V roce 2006 byla zrušena poslední železniční dráha, která vedla do papírny v Císařském mlýně. Před tím už byla zrušena vlečka k teplárně Juliska.

Do stanice jezdily zejména osobní vlaky, zejména linek S4 a S41 systému Esko. Ty byly plně integrované do Pražské integrované dopravy, tedy bylo možné využívat na ně některé jízdenky PID. Ve stanici byl na lístky i označovací strojek.

Praha chce od Českých drah odkoupit Nákladové nádraží Žižkov, udělá z něj kulturní centrum

Před staniční budovou byly čtyři koleje a všechny byly průjezdné. První nástupiště před staniční budovou bylo částečně kryté. Další dvě velmi úzká nástupiště byla nekrytá. Ve stanici nebyl podchod. Doprava nádraží v Bubenči byla řízena dálkově ze stanice Praha-Holešovice.

Bubeneč nahradila Podbaba

Z Bubenče směrem na Roztoky vznikla mezi stanicí Praha-Bubeneč a Praha-Sedlec nová železniční stanice Praha-Podbaba, která nahradila dosavadní Prahu-Bubeneč. Poslední osobní vlak tady zastavil 28. srpna 2014 před půlnocí.

V prostoru bývalého nákladového nádraží na Smíchově od příštího roku vyroste nová čtvrť. Jak bude vypadat?

 

Včera, 16:32
Nový týden lednového přestupového období začal pořádně zhurta. Sparta se zbavuje přepláceného tureckého stopera a...
Pražský magistrát ve vánočním osvětlení.
Včera, 13:26
Opilce a hlučné turisty bude usměrňovat noční starosta. Pražští radní jím jmenovali Jana Šterna. Pomáhat...
21.1.2019
Radnice první městské části zatím nevyhlásila výběrové řízení na nového ředitele Nemocnice Na Františku, kterou...
21.1.2019
Pražský magistrát začne ještě tento měsíc jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici....
21.1.2019
U pražského hlavního nádraží byla ráno nalezena mrtvá žena. Podle prvotních informací zemřela zřejmě bez...
21.1.2019
V Praze by mohlo v budoucnu přibýt několik kilometrů tunelů. Vzniknout by měly především jako...
21.1.2019
Obyvatelé pražské Libně protestují proti jednosměrnému provozu ve Stejskalově ulici, který byl zaveden v souvislosti...
21.1.2019
Vedení hlavního města nebude pokračovat v přípravě případné stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana...
21.1.2019
Rok 2018 se do análů zapíše jako rekordní především kvůli suchu a kůrovcové kalamitě. Těžba...
21.1.2019
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Reklama