mapa regionů
zavřít mapu

Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky. Nápad, o kterém se mluví už téměř deset let narazil na velkou vlnu odporu, vyvolal bouři na facebooku a nesouhlasí s ním opozice ani památkáři.
Hlavní město se příští rok na podzim chystá na Vinohradech postavit 45 metrů dlouhou a 4 metry širokou lávku, která přemostí Bělehradskou ulici a podle náměstka primátora hl. m. Prahy pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) díky bezbariérovému přechodu zjednoduší místním lidem život. „Rodiče s kočárky a vozíčkáři získají úplně novou pohodlnou možnost bezpečného překročení rušné ulice Bělehradská při své cestě městem,“ řekl Scheinherr. „Při výběru podoby lávky jsme mysleli na to, aby architektonicky hrála s krásnými schodišti a její konstrukce do nich co nejméně zasahovala a spíš je esteticky doplňovala,“ dodal Scheinherr. Z plánované lávky, která přijde na 30 milionů korun, má radost i vedení Dvojky. „O novou lávku pro pěší a cyklisty usiluje městská části Praha 2 již několik volebních období. Tato lávka zásadním způsobem zlepší propojení Nového Města a Vinohrad a naváže na světelnou křižovatku Wenzigova a Legerova. Jsem rád, že se v tomto ohledu konečně blýská na lepší časy a přání našich občanů bude vyslyšeno,“ prohlásil k Scheinherrovu návrhu místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).
Bouře na facebooku
Na rozdíl od Korsesky se ale mnohým obyvatelům Vinohrad lávka nad Bělehradskou ulicí nelíbí. Na facebookové skupině Praha 2 bez cenzury se kvůli ní strhla hotová mela. Diskutujícím na ní vadí, že prý naruší atmosféru místa, že na schodech, které pod lávkou ztratí na významu, se budou scházet akorát bezdomovci a že to jsou zbytečně vyhozené peníze, když se dá bezbariérově přejít o necelých dvě stě metrů dál. Na druhou stranu se v debatě ale objevily i názory, že o genius loci v podobě posperejovaných schodišť nikdo nestojí a není na místě, aby se z Vinohrad stal zakonzervovaný skanzen, že je konečně dobře, že lávka bude stát a že vedle schodů je důležitější funkčnost řešení, v tomto případě tedy přechod silnice bez nutnosti vstupovat do jízdního pruhu.
Proti lávce hlasitě protestuje i opoziční zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti). „Bezbariérové spojení je v docházkové vzdálenosti obou schodišť a není nezbytně nutné ho řešit takto invazivním způsobem, který degraduje památkové chráněnou zónu,“ myslí si Němec. „Nově umisťovaná lávka by zničila urbanisticky cenné komorní a ojedinělé řešení obou protilehlých schodišť, ze kterých by se stala pouze podnož mostu,“ tvrdí Němec. Navíc 30 milionů, které by měla lávka stát, by se mohly podle něj použít na něco jiného. „Je ostudou města a Prahy 2, že památkové hodnotné schodiště v památkové zóně Vinohrad v majetku města jsou v tak neestetickém stavu a dlouhodobě neudržované. Místo vymýšlení ´vzdušných zámků´ o lávce, co se nedotkne schodiště, což je nemožné, se mají investovat peníze právě do oprav a dlouhodobé údržby schodiště,“ prohlásil Němec.
Proti i památkáři
S návrhem lávky nesouhlasí ani památkáři, kteří se ohradili proti formulaci tiskové zprávy magistrátu, ve které stálo: „Výsledná podoba lávky se vybírala z desítky návrhů, které posuzoval Národní památkový ústav. Vítěz je v souladu s chráněným památkovým územím.“ Následně pak zprávu vyvěsilo na svůj facebook i Centrum architektury a městského plánování (CAMP) s formulací: „Podobu konstrukce z dvou desítek návrhů nakonec vybrali památkáři.“ NPÚ ale se zřízením lávky v daném místě nikdy nesouhlasil a na výběru prezentované podoby lávky se nikterak nepodílel.
„Projekt ve fázi studie obsahující variantní návrhy na zřízení lávky byl na NPÚ konzultován a opakovaně předložen, vždy však bylo shodně konstatováno, že samotný záměr je z hlediska památkové péče neakceptovatelný, a projektant byl již při konzultacích upozorněn, že zřízení lávky je v daném místě principiálně nevhodné a není v souladu s režimem památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice,“ prohlásila mluvčí Územního odborného pracoviště NPÚ v Praze Andrea Holasová. „Realizace navržené lávky by znamenala fatální proměnu stávající hmotové skladby místa. Dnešní schodiště by se proměnila pouze v jakousi podnož nové lávky a cenné původní řešení by tak fakticky zaniklo,“ sdělila Holasová. Magistrát následně na svém webu formulaci upravil a Scheinherr se za chybu v tiskové zprávě omluvil.