11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Praha plánuje rozšířit služby Nemocnice Na Františku

V Nemocnici Na Františku, kterou má od příštího roku od Prahy 1 převzít magistrát, by se v budoucnu měly rozšířit zdravotnické služby. O přesné podobě změn se ještě jedná, zatím je v plánu například vybudování urgentního příjmu a lůžek pro ARO, přesun části pohotovostních služeb z městské polikliniky ve Spálené ulici či vybudování výjezdové stanice záchranné služby.

Novinářům to řekli zástupci magistrátu, Prahy 1 a nemocnice. Praha stále nemá dořešené technické detaily převodu, teprve o nich bude rozhodovat.

I když přesný plán změn není vyjasněný, podle radní hlavního města Mileny Johnové (Praha Sobě) je jedním z nejdůležitějších bodů lepší spolupráce se záchrannou službou. Má jí sloužit plánovaný urgentní příjem a také obnovení lůžek pro anesteziologicko – resuscitační oddělení. Výhledově by měly sanitky z areálu nemocnice i vyjíždět. Přesunout do nemocnice by se měla také noční pohotovost ze Spálené ulice, aby pacienti v noci mohli z pohotovosti rovnou na vyšetření v rámci jedné budovy. V plánu je i pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem a nové lůžkové oddělení plastické chirurgie.

Hlavní město a první městská část stále nemají jasno o tom, jak naloží s nemovitostmi nemocnice. Obě strany souhlasí s tím, že zůstanou ve správě Prahy 1, protože proces zpětného převodu na magistrát, tzv. odsvěření, by byl příliš složitý. Johnová uvedla, že na základě právní analýzy nyní město vyhodnocuje dvě možnosti. První je pronájem od městské části a druhou založení společného právního subjektu magistrátu a Prahy 1.

„Jsou to možnosti, o kterých dále bude jednat rada a zastupitelstvo jak magistrátu, tak Prahy 1,“ uvedla radní. Dodala, že o věci by příští týden měli hlasovat radní a zastupitelstvo města. Magistrát už pro nemocnici zřídil novou příspěvkovou organizaci, která nyní řeší smlouvy s pojišťovnami a dodavateli, převod pracovně-právních vztahů a převzetí movitého majetku. Podle Johnové město stále počítá s původně avizovaným termínem převzetí od 1. ledna příštího roku.

Pro další fungování nemocnice vznikla koncepce, která vychází z představ magistrátu o vytvoření metropolitní sítě zdravotních služeb, jednání se zdravotními pojišťovnami a poznatků Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Ten pro město připravuje analýzy pražského zdravotnictví.

Nemocnice Na Františku byla na konci 18. století největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie. Podle webu nemocnice zařízení disponuje 139 lůžky. V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo a městská část podepsala s magistrátem memorandum o spolupráci při rozhodování o dalším osudu zařízení.

Včera, 19:01
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Včera, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Včera, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
15.11.2019
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
15.11.2019
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
15.11.2019
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
14.11.2019
Moderní dílny pro Polytechnickou výchovu žáků ZŠ se nově otevřely v prostorech Stanice techniků DDM...
Reklama