24℃
Dnes je 16. červen , svátek má Zbyněk

Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a bude se na ní podílet

Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a sama se na ní bude podílet. Má to pomoci vyřešit nedostatek bytů a jejich vysoké ceny. Rovněž by měl vzniknout tzv. městský developer, který bude organizovat výstavbu. Podporu bydlení chtějí radní projednat v zastupitelstvu.

Reklama

„Pokud by Praha bytové družstevnictví podpořila, může vznikat nový bytový fond, který je levnější až o 30 procent. Mělo by být směřováno směrem k takzvané střední vrstvě,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Cena by se podle ní měla postupně dostat na 60.000 korun za metr čtvereční. Za poslední tři roky stouply ceny nových bytů v hlavním městě kvůli pomalé výstavbě o čtyři pětiny a průměrná prodejní cena se dostala přes 100.000 korun za metr čtvereční.

Praha podpoří vznik družstev svou majetkovou účastí. Město poskytne pozemek a družstvo si vezme úvěr. Praha by mohla tento model provozovat například s již vzniklými družstvy. Třetina bytů by pak v postavených domech byla městských a dvě třetiny určeny na převod družstevních podílů pro zájemce. Tento způsob výstavy podle Marvanové pomůže lidem nejen získat byt, ale motivuje je, aby se na jeho výstavbě sami podíleli.

Cílem je levnější výstavba, rozšíření bytového fondu a snížení pořizovacích nákladů na bydlení. „Předpokládáme participaci městských částí,“ řekla Marvanová. Jedna z radnic, která tento způsob výstavy podporuje a chce se do něj zapojit, je podle Marvanové Praha 13.

Institut plánování a rozvoje (IPR) nyní zpracovává seznam stavebních pozemků, z nich vybere nejvhodnější k výstavbě. Vzniknout by měl i takzvaný městský developer, který bude mimo jiné koordinovat dění v daném konkrétním území a požadavky města a také zvolí model výstavby. Sám městský developer ale stavět nebude.

Město rovněž inventarizuje své byty. Požádalo radnice, aby magistrátu zaslali zprávu, kolik mají bytů a jak jsou využívány. „Vyplněné dotazníky již poslala většina městských částí a čekám, že v následujících týdnech je budeme mít všechny,“ řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Založena byla i magistrátní komise, která bude bydlení řešit.

Praha chce podpořit i tzv. baugruppe, při které se dá dohromady skupina lidí, která sdílí zdroje a činnosti pro stavbu bydlení. Lidé sdílejí nejen peníze, ale i know how. Město pak získá v těchto projektech část bytů do svého majetku výměnou například za poskytnutí pozemku pro výstavbu. „Do léta bychom chtěli mít vytipovány dvě desítky pozemků vhodných pro tuto výstavbu,“ řekl pražský zastupitel a předseda magistrátního výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Krásným mužům stačí svaly, neatraktivní musí ženu ukecat. Jak to, že jim to vychází?!

Včera, 17:00
Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu, jedna z nejkrásnějších v Praze. Vstupuje se...
Včera, 15:27
Pražský magistrát založí organizaci s názvem Metropolitní nemocnice Na Františku, která by měla od příštího...
Včera, 09:02
Fotbalová Sparta pod novým trenérem v přestupovém období vůbec nezahálí. V pátek potvrdil klub příchod...
14.6.2019
Praha 6 vyhlásila stav dopravní nouze. Městská část plánuje, že zavede světelné závory na hlavních...
14.6.2019
Hlavní město plánuje v dalších letech zvyšovat vodné a stočné o dvě procenta nad míru...
14.6.2019
V sobotu 15. června od 10 do 20 hodin budete mít příležitost zažít na náměstí...
14.6.2019
Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí....
13.6.2019
Praha 2 jedná o odkupu Šretrovy restaurace, přilehlé budovy a okolních pozemků v Riegrových sadech....
13.6.2019
Doba festivalová je tu. Jeden je ve Vysočanech, o víkendu jsou dva v Praze 6...
13.6.2019
Stavba Negelliho viaduktu se prodlužuje a postup prací není úplně v souladu se sliby při...
Reklama