21℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a bude se na ní podílet

Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a sama se na ní bude podílet. Má to pomoci vyřešit nedostatek bytů a jejich vysoké ceny. Rovněž by měl vzniknout tzv. městský developer, který bude organizovat výstavbu. Podporu bydlení chtějí radní projednat v zastupitelstvu.

Reklama

„Pokud by Praha bytové družstevnictví podpořila, může vznikat nový bytový fond, který je levnější až o 30 procent. Mělo by být směřováno směrem k takzvané střední vrstvě,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Cena by se podle ní měla postupně dostat na 60.000 korun za metr čtvereční. Za poslední tři roky stouply ceny nových bytů v hlavním městě kvůli pomalé výstavbě o čtyři pětiny a průměrná prodejní cena se dostala přes 100.000 korun za metr čtvereční.

Praha podpoří vznik družstev svou majetkovou účastí. Město poskytne pozemek a družstvo si vezme úvěr. Praha by mohla tento model provozovat například s již vzniklými družstvy. Třetina bytů by pak v postavených domech byla městských a dvě třetiny určeny na převod družstevních podílů pro zájemce. Tento způsob výstavy podle Marvanové pomůže lidem nejen získat byt, ale motivuje je, aby se na jeho výstavbě sami podíleli.

Cílem je levnější výstavba, rozšíření bytového fondu a snížení pořizovacích nákladů na bydlení. „Předpokládáme participaci městských částí,“ řekla Marvanová. Jedna z radnic, která tento způsob výstavy podporuje a chce se do něj zapojit, je podle Marvanové Praha 13.

Institut plánování a rozvoje (IPR) nyní zpracovává seznam stavebních pozemků, z nich vybere nejvhodnější k výstavbě. Vzniknout by měl i takzvaný městský developer, který bude mimo jiné koordinovat dění v daném konkrétním území a požadavky města a také zvolí model výstavby. Sám městský developer ale stavět nebude.

Město rovněž inventarizuje své byty. Požádalo radnice, aby magistrátu zaslali zprávu, kolik mají bytů a jak jsou využívány. „Vyplněné dotazníky již poslala většina městských částí a čekám, že v následujících týdnech je budeme mít všechny,“ řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Založena byla i magistrátní komise, která bude bydlení řešit.

Praha chce podpořit i tzv. baugruppe, při které se dá dohromady skupina lidí, která sdílí zdroje a činnosti pro stavbu bydlení. Lidé sdílejí nejen peníze, ale i know how. Město pak získá v těchto projektech část bytů do svého majetku výměnou například za poskytnutí pozemku pro výstavbu. „Do léta bychom chtěli mít vytipovány dvě desítky pozemků vhodných pro tuto výstavbu,“ řekl pražský zastupitel a předseda magistrátního výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Krásným mužům stačí svaly, neatraktivní musí ženu ukecat. Jak to, že jim to vychází?!

Včera, 19:04
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
Včera, 13:33
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
Včera, 10:48
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
12.10.2019
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
12.10.2019
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
12.10.2019
Pražský magistrát ve čtvrtek zpřístupnil uzavřené prostory nad podzemím bývalého Stalinova pomníku na Letné, které...
12.10.2019
V Nemocnici Na Františku, kterou má od příštího roku od Prahy 1 převzít magistrát, by...
12.10.2019
Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v...
11.10.2019
Pojídání husí se váže spíše k době pozdější, ke svátku sv. Martina (11. listopadu), vy...
Reklama