Praha poslala dalších 46 milionů do programu pro vyvolené

Hlavní město poslalo do programu Covid Praha dalších 46 milionů korun. Celkem už je v něm 646 milionů korun. S tím nesouhlasí šéf Pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, upozornil, že program bezúročných půjček COVID je dostupný pouze pro vyvolené a peníze nedostanou nejzasaženější podnikatelé.

Navýšení ručení za bankovní úvěr podle primátora Zdeňka Hřiba (piráti) znamená, že na podporu dosáhne dalších 20 až 30 žadatelů. Ti původně neuspěli, protože program byl na jaře vyčerpán za devět minut.

Jenže zástupci Spojených sil pro Prahu žádali primátora Hřiba, aby na radě města bod schválení Dodatku k Dohodě o vytvoření a správě Záručního fondu týkající se navýšení peněz na COVID PRAHA 2020 vyřadil. Chtěli, aby jej nejdříve projednala ekonomická skupina a důsledně prověřila, komu dosud peníze z tohoto programu byly určeny.

„Nemůžeme se zbavit pocitu, že peníze z programu COVID PRAHA 2020 nebyly bohužel přiděleny těm nejpotřebnějším, ale že byly za netransparentních podmínek přiděleny pouze těm, které určily banky,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Koalice chce šetřit, přitom rozhazuje. Utrácí peníze za politický boj, řekl Pospíšil

Na principu transparentního vyhodnocení žádostí o podporu totiž fungují všechny programy, které rozdělují peníze z veřejných nebo Evropských rozpočtů.

„Zvláště znepokojující je, že peníze nezískaly pražské hotely, restaurace a jiné subjekty v cestovním ruchu, které jsou nejvíce ohroženy,“ dodává Pospíšil s tím, že se jedná o podporu podnikatelů z veřejných peněz, a proto mají občane právo vědět, kdo peníze dostal, kdo nedostal a proč.

Právě služby cestovního ruchu, stravování a ubytování patří v Praze mezi podnikání, které opatření proti koronaviru postihla nejvíce.

„Jsem rád, že se nám v Praze podařilo zřídit projekt voucherů, který pomůže hotelům opět přilákat turisty a především tuzemským návštěvníkům umožní navštívit památky, kulturní či sportovní akce jako bonus zdarma. Zároveň držitelé Lítačky obdrží v některých budovách slevy až 50 % na vstupném,“ dodává Pospíšil.

Požár v Muzeu Kampa, sbírky obrazů naštěstí neshořely

Dnes, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
Včera, 15:01
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Včera, 12:01
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 12:01
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Reklama