Praha předloží Sněmovně návrh úprav daní souvisejících s bydlením

Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je usnadnit lidem možnost pořídit si vlastní bydlení. Při nákupu bytů navrhuje město snížit sazbu DPH z 15 na 10 procent.

Změny se týkají i daně z nabytí nemovitosti, daně z příjmu a zvýšení výnosu krajů a obcí z vybrané DPH. Návrh dnes schválili pražští zastupitelé.

„Jsou to dílčí kroky jak zlevnit bydlení a pro běžného Pražana by to znamenalo zlevnění o několik stovek tisíc korun,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Zloději berou zazimované chaty na Příbramsku útokem

Snížením DPH při nákupu bytu ze současných 15 na 10 procent by zlevnilo bydlení pro kupujícího. Na DPH zaplatí nyní kupující za průměrný pražský byt až milion korun. Snížení by se kromě nákupu nemovitostí pro bydlení mělo týkat i jejich oprav a rekonstrukcí.

Daň z nabytí nemovitosti by podle návrhu neplatili lidé, kteří si pořizují nemovitost pro bydlení a zároveň žádnou jinou nevlastní, a také bytová družstva v případě, že všichni členové splňují stejnou podmínku. Iniciativu zastupitelstva vítá ODS, která ve Sněmovně dlouhodobě prosazuje zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Je to nemorální daň, která pouze prodražuje bydlení a přispívá k už tak složité bytové situaci v naší zemi,“ uvedla předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

Třetím návrhem je rozšířit možnosti daňových odpočtů nejen na koupi bytů do soukromého vlastnictví, ale rovněž do družstevního. Družstevník, který splácí úvěr, by si tak mohl odečíst úroky od základu daně. „Tím by se zrovnoprávnilo postavení lidí, kteří nejdou bydlet do vlastního,“ řekla Marvanová.

Cílem zvýšení podílu daní, které z DPH připadají samosprávám, je pak podle návrhu města zajištění peněz na výstavbu infrastruktury a občanské vybavenosti, která je pro bytovou výstavbu nutná.

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku virem stále omezený

Průměrná cena volných nových bytů v Praze podle údajů poradenské společnosti Deloitte na konci srpna meziročně vzrostla o 7,7 procenta na 110.000 korun za metr čtvereční. Pokud jde o nájemní bydlení, průměrné tržní měsíční nájemné stouplo podle analýzy firmy zpracované pro hlavní město z 214 Kč za metr čtvereční v prvním pololetí roku 2014 na 307 korun v polovině letošního roku. Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby.

ČTK

Včera, 19:00
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
Včera, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Včera, 13:33
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
Včera, 10:22
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Včera, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Včera, 08:34
Hlavní město Praha zahájilo koncem roku 2019 další etapu rekonstrukce Letenských sadů, od ulice Milady...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
23.1.2020
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
22.1.2020
Nová odbavovací hala a přemístění jedné z pojezdových tratí. To jsou projekty za 754 milionů...
Reklama