10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Praha přispěje 12,5 milionu korun na nástupiště ve Vršovicích

Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží v Praze o čtvrté nástupiště. Nástupiště má sloužit pro plánovanou linku S61, která povede ze Smíchova přes Vršovice do Běchovic a rozšíří městskou železniční síť. Jde o součást projektu modernizace železničního koridoru z Hostivaře na hlavní nádraží, která by měla být hotova v roce 2021.

Nyní má vršovické nádraží tři nástupiště, které jsou podle schváleného dokumentu naplněny ve špičkách už nyní. Pro zavedení plánované linky je proto nutné přidat další. Hlavní město se se SŽDC dohodlo na spolufinancování úprav nádraží, protože podle vedení magistrátu je nová linka pro pražský integrovaný systém zásadní.
„Pro nás jako pro město je velice nákladné si zřizovat vlastní železnici, ať už tramvaje nebo metro, a chtěli bychom čím dál více spolupracovat na tom, aby vlaková doprava byla v rámci městské dopravy posílena,“ uvedl dnes náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Doplnil, že částka 12,5 milionu korun, kterou město přispěje, představuje zhruba třetinu nákladů na vybudování nového nástupiště.
Rozšíření má být součástí modernizace koridoru mezi Hostivaří a hlavním nádražím, která začala loni v květnu. Má ji z větší části spolufinancovat EU, která proto posuzovala i rozšíření vršovického nádraží. Evropská agentura Jaspers, která financování schvaluje, nicméně nedoporučila evropské peníze na nové nástupiště poskytnout a město se správou železnic tak musí úpravy zaplatit samy.
Linka S61 by ve finální podobě měla jezdit ze železniční stanice Praha-Smíchov do Vršovic a dále do zamýšlené zastávky na Zahradním Městě. Odtud by jezdila do zastávky Praha-Malešice, kde by bylo možné přestoupit na metro. Linka by končila v Běchovicích. Pro fungování linky v celé zamýšlené trase je nutné vyřešit problém s nízkou kapacitou na železničním mostě mezi Smíchovem a Podskalím. Do doby, než se tak stane, by vlaky jezdily pouze mezi Vršovicemi a Běchovicemi.
Vznikající téměř sedmikilometrový koridor mezi Hostivaří a hlavním nádražím bude první českou čtyřkolejnou tratí. Budou na něm dvě nové zastávky, a to Zahradní Město a Eden. Naopak trať ve Strašnicích i se zastávkou zanikne, místo ní má vzniknout promenáda. Stavba vyjde na 4,4 miliardy korun, z toho tři miliardy chce SŽDC získat z evropských fondů.
Zdroj: čtk

Pátrání po osudech lidí z válečných hrobů na Praze-západ. Třeba něco víte vy?

Před 2 hodinami
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Před 3 hodinami
Ve středu 20. listopadu začaly vánoční trhy na náměstí Míru, které tentokrát představí nové vánoční...
Dnes, 10:49
Pražský magistrát vyhrál soudní při se společností Delta Center, která měla v nájmu holešovickou tržnici....
Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Reklama