Praha rozdělí radnicím 12 milionů Kč na projekty smart city

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části 12 milionů korun. Peníze radnice dostanou na projekty v rámci takzvaného smart city. Část nákladů uhradí radnice z peněz od města, zbytek doplatí ze svých rozpočtů. Novinářům to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Celkem má město na spolufinancování smart projektů pro radnice připraveno 186 milionů.

„Projekty určitým způsobem zapadají do toho, co chceme ve městě řešit jako prioritní témata. Oblasti, na které se zaměřujeme, jsou energetické projekty, získávání informací o provozu města, odpadové hospodářství, zadržování vody, ale i záležitosti, které se týkají třeba zdravotnictví,“ řekl Hřib.

Magistrát radnicím zaplatí 70 procent nákladů projektu, zbylou částku dají samy ze svých rozpočtů. Město podpoří například projekt Prahy 3 na vybudování fotovoltaických elektráren s centrálním řízením na administrativních budovách městské části. Praha 7 dostane peníze na systém sledování intenzity pěší a cyklo dopravy na veřejných prostranstvích.

Desátá městská část dostane příspěvek na vyhodnocování budov škol a školek z hlediska energetické náročnosti a jejich řízení a také na interaktivní mapu zeleně. Své budovy chce z hlediska energetické náročnosti monitorovat také Praha 19.

Ze seznamu, který magistrátu radnice zaslaly, naopak nebyly podpořeny projekty například smart toalet v Praze 6 nebo projekt bezpečnosti dětí ve školkách, kdy by nosily vesty se zabudovanými čipy, které by učitelkám umožnily na telefonu sledovat polohu dětí.

Podpora výše zmíněných projektů není jednorázová. Podle Hřiba je město připraveno dát radnicím v budoucnu peníze i na další projekty. Na to má vyhrazenu zmíněnou částku 186 milionů korun, z které dnes vedení města část rozdělilo.

Dnes, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
Reklama