Ambiciózní plán: Pražská doprava bude do 8 let bez bariér

Pražané se mohou těšit na více nízkopodlažních autobusů a tramvají i bezbariérových zastávek. Do osmi let by měla být pražská MHD plně bezbariérová.

Nízkopodlažních autobusů i tramvají přibude

Naším hlavním městem aktuálně jezdí 348 nízkopodlažních tramvají, což je zhruba 42 % z jejich celkového počtu. Nízkopodlažních autobusů se po Praze pohybuje celkem 939. To je asi 80 %.

Dopravní podnik hl. m. Prahy má velké plány. Zvýší počet bezbariérových spojů i zastávek. Nové autobusy budou už jen nízkopodlažní. Do konce roku 2018 ještě pořídí 39 nízkopodlažních tramvají Škoda 15T ForCity a také zkouší předělat na nízkopodlažní starší typ tramvaje T3R.P.

Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi

Bezbariérové dopravy v Praze bychom se podle plánu pražského magistrátu měli dočkat do konce roku 2025. Pražský dopravní podnik do obnovy každý rok investuje stovky milionů korun. Pokud bude na renovaci dostatek financí, měl by být cíl magistrátu splněn. Investice do dopravy podle mluvčí DPP Anny Řehkové mají díky prostředkům z evropských fondů stoupající trend.

Pohřební tramvaj vozila po Praze nebožtíky. Linka číslo 152 je opředena tajemstvím

Trend bezbariérovosti stoupá i u pražského metra

Zatímco v roce 2000 bylo z 52 stanic pro vozíčkáře dostupných jen 22 (42 %), v dnešní době je bezbariérových 44 stanic metra z 61 stanic (72 %). V současné době se bezbariérový vstup buduje v metru Palmovka. Rekonstrukce začala v polovině června 2017 a má trvat celkem 5 měsíců, tedy do poloviny listopadu. Projekty pro další stanice metra jsou v různých stadiích přípravy.

FOTO: Trolejbusy

Trolejbusy - Starý trolejbusTrolejbusy - Starý trolejbus 2Trolejbusy - Muzeum_MHD,_trolejbusy_Tatra_T_400_a_Škoda_8_TrTrolejbusy - TrolejbusTrolejbusy - trolejbus_2
Další fotky
Trolejbusy - Opavský trolejbusTrolejbusy - Plzeň,_Americká,_trolejbus_Škoda_21TrTrolejbusy - Opavský trolejbusTrolejbusy - 1024px-Plzeň,_Vozovna_Cukrovarská,_trolejbusy_III

Na základě jednání s organizacemi sdružujícími hendikepované je stanoveno, v jakém pořadí budou jednotlivé stanice metra upravovány na bezbariérové. Podle mluvčí se chystá úprava ve stanicích Opatov a Karlovo náměstí. „Projekční příprava dodatečných bezbariérových přístupů byla zahájena ve stanicích Jiřího z Poděbrad, Českomoravská a Flora. Studijně jsou prověřovány stanice Želivského, Pražského povstání, Radlická, Křižíkova a Jinonice,“ upřesnila mluvčí DPP Anna Řehková.

Praktická novinka: Za lanovku v pražské ZOO zaplatíte i bezkontaktně

Tramvajové zastávky se upravují postupně

Společně s rekonstrukcí tramvajových tratí jsou upravovány tramvajové zastávky. V současné době je 75 % tramvajových zastávek již bezbariérových, konkrétně 489 z 641 tramvajových zastávek.

Dnes, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Dnes, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Dnes, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Dnes, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Reklama