Praha se připravuje na očkování proti koronaviru, pomůže i Český červený kříž

Magistrát chce přednostně očkovat seniory v pražských domovech důchodců. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že požadované vakcíny město dostane. Vedení metropole proto vytvoří mobilní očkovací týmy, Český červený kříž jim k tomu poskytne speciální vozidlo a dobrovolníky. V Městské poliklinice ve Spálené ulici pak bude mít Praha vlastní očkovací centrum.

Lidé, kteří mají zájem o očkování proti covid-19 se budou moci registrovat v Centrálním rezervačním systému. Od 15. ledna se do něj mohou přihlásit lidé nad 80 let. Od 1. února pak všichni ostatní, i tak ale budou jednotlivé žádosti posuzovány podle vakcinační strategie.

Ta počítá s tím, že první budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Vakcinace bude bezplatná a dobrovolná.

„Rezervační systém může poskytnout rezervaci prvního i druhého termínu současně, a to včetně možnosti změny data i připomínek na jednotlivé návštěvy,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Po vyplnění online registračního formuláře bude zájemce zaregistrován a dostane potvrzení prostřednictvím SMS či emailu. Systém bude vyhodnocovat zadané údaje, podle toho pak přidělí dostupný termín pro očkování.

Kursy Českého červeného kříže

Pomoc v době pandemie. Červený kříž nabízí kurzy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál

Starším lidem, kteří se neorientují v prostředí internetu, mohou s registrací pomoci členové rodiny, lékař nebo se mohou obrátit na linku 1221.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude většina obyvatel, přibližně 5 milionů, proočkována spíše až ke konci léta.

Vedení Prahy chce mezitím prvotně proočkovat zhruba čtyři tisíce seniorů v pobytových zařízeních a jejich pečovatele. K tomu požádalo o přidělení 7000 vakcín pro seniory.

„Díky této dodávce je budeme moci prioritně naočkovat, dříve než bude připraven státní rezervační systém,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Senioři nad 80 let se musí na očkování registrovat online. Co k tomu řekli experti?

„Tento požadavek bude možné splnit,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Pražská radní pro zdravotnictví Milena Johnová také dohodla s Českým červeným křížem jeho zapojení do procesu očkování na území hlavního města.

Červený kříž poskytne speciálně vybavenou dodávku se sociálním zázemím, mrazákem a řidičem pro každodenní provoz. Vůz se bude používat zvláště v situacích, kdy očkování nebude moci zajistit ošetřující praktický lékař domova. Nabídl také nasazení dobrovolníků pro administrativní či organizační výpomoc, aby se zdravotníci mohli věnovat samotné vakcinaci.

Už na začátku pandemie koronaviru, tato nezisková organizace mobilizovala 3 500 dobrovolníků, kteří pomáhali ochránit ty nejzranitelnější. Od podzimu školí takzvané laické pečovatele v kurzu Moderní ošetřovatelství v praxi, v něm se seznamují s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku od obstarání osobní hygieny, přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Získané dovednosti osvědčují absolventi kurzu v covidových zónách nemocnic a pobytových sociálních službách.

Zákon o odškodnění za újmy způsobené povinným očkováním počítá i s bolestným a náhradou ztráty výdělku

„Akceschopnost Českého červeného kříže je obrovská – umí ze dne na den sehnat vysoké desítky dobrovolníků, kteří dokážou nahradit nenadálé a rozsáhlé výpadky personálu způsobeného nařízenou karanténou i nemocí,“ uvedla radní Johnová.

V Praze se na kurz přihlásilo 2 800 zájemců, absolventů je v tuto chvíli 1 700, kurz bude pokračovat i letos. Absolventi si většinou domlouvají výpomoc sami napřímo s jimi vybranou nemocnicí, domovem pro seniory nebo jiným zařízením. Kromě Prahy jsou kurzy organizovány i v dalších městech. Na tyto kurzy se může přihlásit každý a účastníci za ně nic neplatí. Organizace, školení a pomůcky jsou ovšem nákladnou záležitostí, a proto Český červený kříž uvítá jakýkoli finanční příspěvek, aby kurzy mohl udržet i nadále bezplatné.

Vedle devíti očkovacích center ve státních nemocnicích chce Praha i své vlastní očkovací centrum.

Otec očkování. Louis Pasteur se nejvíce přičinil o snížení úmrtnosti v 19. století

„Očkovací centrum by mělo vzniknout v prostorech naší Městské polikliniky Praha, kde již máme zřízené odběrové centrum a provádíme antigenní testy. Vedení polikliniky připravuje vybavení a promýšlí, jak účelně zvládnout administrativu, která bude u očkování o poznání složitější než v případě testování,“ řekla Johnová.

„Cílem nás všech je proočkovat maximální počet obyvatel hlavního města,“ říká ředitel polikliniky a koordinátor očkování pro Prahu David Doležil.

Kdy bude centrum ve Spálené ulici otevřeno i pro očkování a kolik pacientů se v něm bude denně očkovat, zatím není podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana zřejmé.

Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
8.6.2021
Muž onanoval na vlakové zastávce před mladou ženou, poté si ji našel v kupé jedoucího...
Reklama