Praha trpí nedostatkem provozuschopných tramvají

Pražský dopravní podnik trpí v září nedostatkem provozuschopných tramvají. Na začátku září proto na linku 7 vypravil retrovozy T3SUCS známé z nostalgické linky 23. Koncem měsíce dopravní podnik nasadil do provozu dříve vyřazené tramvaje bez platební terminálů a dnes pro nedostatek vozů vyjel na linku 26 sólo vůz s poloviční kapacitou.

Nedostatek provozuschopných tramvají se projevil hned první školní den po letních prázdninách. Na linku 7 tehdy vyjely tři soupravy T3SUCS, které běžně jezdí jen na retrolince 23. Tehdy se dopravní podnik vyjádřil, že šlo o mimořádnou situaci, která se nebude dále opakovat.

Jenže uplynulo několik dní a nedostatek provozních vozů se nepodařilo vyřešit. Proto dopravní podnik sáhl pro dříve vyřazené vozy T6A5 z devadesátých let. Ty podnik v minulosti vyhodnotil jako nepotřebné k vyřazení. Proto vozy T6A5 v posledních letech postupně vyřazuje z provozu. Tramvaje jsou následně prodávány například na Ukrajinu, či do Brna. Část vozů je trvale odstavena na ploše vedle ústředních dílen, kde zarůstají “kopřivami”. V provozu zůstává poslední dvacítka vozů z původních 150 kusů.

DPP nakoupil v Maďarsku vyřazené tramvaje. Jejich modernizace se vleče roky

Ve čtvrtek 26. září vyjela na linku 16 souprava dříve vyřazených vozů T6A5. Tramvaje jezdily bez platebních terminálů, ač v dubnu 2019 se podnik chlubil, že cestující si může koupit jízdenku pomocí platební karty v každé tramvaji. Podle vyjádření dopravního podniku pochybili pracovníci vozovny Žižkov.

“Omlouváme se, ale došlo k pochybení údržby v depu Žižkov při přípravě tramvají na další den do provozu. Tato souprava byla po technické stránce způsobilá, ale v rámci údržby bylo opomenuto osadit vozidlo terminálem pro bezkontaktní platby,” sdělila pro MHD86.cz Aneta Řehková, tisková mluvčí DPP.

Potvrdila se také skutečnost, že cestující nebyli před nástupem do vozidel informování o chybějících platebních terminálech pro nákup jízdenky.“Cestující jsme neinformovali, po zjištění nedostatku jsme se zaměřili na jeho okamžitou nápravu. Vlak byl v provozu pouze část plánovaného výkonu linky 16, pořadí 816. V současné době je již osazen terminálem pro bezkontaktní platby,” dodala Řehková. Ve čtvrtek odpoledne už souprava do provozu už nevyjela.

Mezi Brusnicí a letohrádkem nepojedou jednosměrně tramvaje

“Vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje vydal na základě tohoto případu nařízení, podle kterého nesmí být do provozu vypravena jakákoliv tramvaj bez funkčního terminálu pro bezkontaktní platby jízdného,” sdělila Aneta Řehková (DPP).

Problém s nedostatek tramvají pokračuje i v pondělí. Na linku 26 vypravil ráno dopravní podnik mimořádně sólo vůz s poloviční kapacitou. Později byl vůz stažen do vozovny a nahrazen kapacitně odpovídající tramvají. Sólo vozy jsou totiž běžně provozované lince jen na linkách 2, 13 a 21.

O tom, jak dopravní podnik promarnil šanci se záložními retrotramvajemi řady T3 jsme mluvili v 37. díle Dopravního podcastu.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Dnes, 00:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
22.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.1.2021
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
22.1.2021
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Reklama