Praha trpí nedostatkem provozuschopných tramvají

Pražský dopravní podnik trpí v září nedostatkem provozuschopných tramvají. Na začátku září proto na linku 7 vypravil retrovozy T3SUCS známé z nostalgické linky 23. Koncem měsíce dopravní podnik nasadil do provozu dříve vyřazené tramvaje bez platební terminálů a dnes pro nedostatek vozů vyjel na linku 26 sólo vůz s poloviční kapacitou.

Nedostatek provozuschopných tramvají se projevil hned první školní den po letních prázdninách. Na linku 7 tehdy vyjely tři soupravy T3SUCS, které běžně jezdí jen na retrolince 23. Tehdy se dopravní podnik vyjádřil, že šlo o mimořádnou situaci, která se nebude dále opakovat.

Jenže uplynulo několik dní a nedostatek provozních vozů se nepodařilo vyřešit. Proto dopravní podnik sáhl pro dříve vyřazené vozy T6A5 z devadesátých let. Ty podnik v minulosti vyhodnotil jako nepotřebné k vyřazení. Proto vozy T6A5 v posledních letech postupně vyřazuje z provozu. Tramvaje jsou následně prodávány například na Ukrajinu, či do Brna. Část vozů je trvale odstavena na ploše vedle ústředních dílen, kde zarůstají “kopřivami”. V provozu zůstává poslední dvacítka vozů z původních 150 kusů.

DPP nakoupil v Maďarsku vyřazené tramvaje. Jejich modernizace se vleče roky

Ve čtvrtek 26. září vyjela na linku 16 souprava dříve vyřazených vozů T6A5. Tramvaje jezdily bez platebních terminálů, ač v dubnu 2019 se podnik chlubil, že cestující si může koupit jízdenku pomocí platební karty v každé tramvaji. Podle vyjádření dopravního podniku pochybili pracovníci vozovny Žižkov.

“Omlouváme se, ale došlo k pochybení údržby v depu Žižkov při přípravě tramvají na další den do provozu. Tato souprava byla po technické stránce způsobilá, ale v rámci údržby bylo opomenuto osadit vozidlo terminálem pro bezkontaktní platby,” sdělila pro MHD86.cz Aneta Řehková, tisková mluvčí DPP.

Potvrdila se také skutečnost, že cestující nebyli před nástupem do vozidel informování o chybějících platebních terminálech pro nákup jízdenky.“Cestující jsme neinformovali, po zjištění nedostatku jsme se zaměřili na jeho okamžitou nápravu. Vlak byl v provozu pouze část plánovaného výkonu linky 16, pořadí 816. V současné době je již osazen terminálem pro bezkontaktní platby,” dodala Řehková. Ve čtvrtek odpoledne už souprava do provozu už nevyjela.

Mezi Brusnicí a letohrádkem nepojedou jednosměrně tramvaje

“Vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje vydal na základě tohoto případu nařízení, podle kterého nesmí být do provozu vypravena jakákoliv tramvaj bez funkčního terminálu pro bezkontaktní platby jízdného,” sdělila Aneta Řehková (DPP).

Problém s nedostatek tramvají pokračuje i v pondělí. Na linku 26 vypravil ráno dopravní podnik mimořádně sólo vůz s poloviční kapacitou. Později byl vůz stažen do vozovny a nahrazen kapacitně odpovídající tramvají. Sólo vozy jsou totiž běžně provozované lince jen na linkách 2, 13 a 21.

O tom, jak dopravní podnik promarnil šanci se záložními retrotramvajemi řady T3 jsme mluvili v 37. díle Dopravního podcastu.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama