Praha už volá! Pirátor Hřib svolává zastupitele filmovou hudbou

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Radnicí na Mariánském náměstí zněla při březnovém zastupitelstvu melodie z filmu Piráti z Karibiku. Je jednou ze tří nových znělek, které používá primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ke svolávání zastupitelů do sálu nebo za účelem zklidnění rozvášněných diskusí.

Piráti už stihli ve vedení Prahy učinit zásadní změnu. Týká se inovací signálů pro svolávání zastupitelů do jednacího sálu. Dříve používané fanfáry nahradily znělky z filmu Piráti z Karibiku, z české komedie Vesničko má středisková či z pořadu Pevnost Boyard. Pro některé přítomné to bylo veselé oživení. Pro opoziční zastupitele voda na mlýn k diskusi o tom, zda tímto krokem vedení neporušuje autorský zákon a zda nebude muset platit poplatky za užití zvukových děl Ochrannému svazu autorskému (OSA).

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

Ondřej Martan (ODS) například požádal, zda by mohl primátor pustit všechny nové znělky, aby je zastupitelé znali a nenaletěli nějakému vtipálkovi. Patrik Nacher (ANO) se ujišťoval, zda město řešilo autorská práva. „Aby město nebylo pronásledováno, že používá hudbu z filmů, mohl by z toho být malér,“ upozornil. Primátor jej uklidnil.

Znělky užívají zdarma

„Požádali jsme pochopitelně OSA o výklad jejich náhledu na tuto záležitost. Přišla odpověď, že se na záležitost vztahuje úřední výjimka, magistrát tedy může používat ty znělky zcela zdarma, což si myslím, že je pro naši instituci s rozpočtem 70 miliard korun ročně rozhodně dobrá zpráva,“ odpověděl primátor. Po přestávce pak pustil skladbu Praha už volá nebo znělku z Pevnosti Boyard.

Hřib (Piráti)

Šéf koaliční TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že Hřib má na výběr melodie ze své funkce právo. „Jen vás prosím vybírat hudbu, aby byla důstojná a významná a odpovídala významu jednání zastupitelstva,“ uvedl. Opoziční zastupitel Petr Stuchlík (ANO) následně apeloval na to, aby Hřib při výběru ctil historii Prahy. „Pokud už tady, pane primátore, inovujete znělky, tak proč nevyužít historického dědictví Prahy, která je spojena s klasickou hudbou? Nemyslím si, že autoři hudby Pirátů z Karibiku mají nějaký vztah k Praze. Je to samozřejmě vtipné, ale myslím, že Praha si zaslouží pražská témata,“ řekl Stuchlík.

Valencie vzplála životem a barvami! Podívejte se s námi na tradiční oslavy Las Fallas

Primátoři v uplynulých letech používali čtyři druhy znělek, které nebyly odvozeny ze známých melodií. Znělkami primátor nejen svolává zastupitele z kuloárů do sálu, ale také jimi vyzývá ke klidu v sále.

 

Dnes, 12:11
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
Dnes, 09:33
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
Dnes, 07:34
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Včera, 13:14
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
Včera, 13:01
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
Včera, 11:01
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
Včera, 07:58
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Jména nových ulic schvalovala Rada hl. m. Prahy koncem roku. Tři vznikly i ve Vysočanech....
20.2.2020
V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v ulici Poděbradská v...
Reklama