Praha už volá! Pirátor Hřib svolává zastupitele filmovou hudbou

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Radnicí na Mariánském náměstí zněla při březnovém zastupitelstvu melodie z filmu Piráti z Karibiku. Je jednou ze tří nových znělek, které používá primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ke svolávání zastupitelů do sálu nebo za účelem zklidnění rozvášněných diskusí.

Piráti už stihli ve vedení Prahy učinit zásadní změnu. Týká se inovací signálů pro svolávání zastupitelů do jednacího sálu. Dříve používané fanfáry nahradily znělky z filmu Piráti z Karibiku, z české komedie Vesničko má středisková či z pořadu Pevnost Boyard. Pro některé přítomné to bylo veselé oživení. Pro opoziční zastupitele voda na mlýn k diskusi o tom, zda tímto krokem vedení neporušuje autorský zákon a zda nebude muset platit poplatky za užití zvukových děl Ochrannému svazu autorskému (OSA).

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

Ondřej Martan (ODS) například požádal, zda by mohl primátor pustit všechny nové znělky, aby je zastupitelé znali a nenaletěli nějakému vtipálkovi. Patrik Nacher (ANO) se ujišťoval, zda město řešilo autorská práva. „Aby město nebylo pronásledováno, že používá hudbu z filmů, mohl by z toho být malér,“ upozornil. Primátor jej uklidnil.

Znělky užívají zdarma

„Požádali jsme pochopitelně OSA o výklad jejich náhledu na tuto záležitost. Přišla odpověď, že se na záležitost vztahuje úřední výjimka, magistrát tedy může používat ty znělky zcela zdarma, což si myslím, že je pro naši instituci s rozpočtem 70 miliard korun ročně rozhodně dobrá zpráva,“ odpověděl primátor. Po přestávce pak pustil skladbu Praha už volá nebo znělku z Pevnosti Boyard.

Hřib (Piráti)

Šéf koaliční TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že Hřib má na výběr melodie ze své funkce právo. „Jen vás prosím vybírat hudbu, aby byla důstojná a významná a odpovídala významu jednání zastupitelstva,“ uvedl. Opoziční zastupitel Petr Stuchlík (ANO) následně apeloval na to, aby Hřib při výběru ctil historii Prahy. „Pokud už tady, pane primátore, inovujete znělky, tak proč nevyužít historického dědictví Prahy, která je spojena s klasickou hudbou? Nemyslím si, že autoři hudby Pirátů z Karibiku mají nějaký vztah k Praze. Je to samozřejmě vtipné, ale myslím, že Praha si zaslouží pražská témata,“ řekl Stuchlík.

Valencie vzplála životem a barvami! Podívejte se s námi na tradiční oslavy Las Fallas

Primátoři v uplynulých letech používali čtyři druhy znělek, které nebyly odvozeny ze známých melodií. Znělkami primátor nejen svolává zastupitele z kuloárů do sálu, ale také jimi vyzývá ke klidu v sále.

 

Dnes, 15:25
Společnost Eroc, která v magistrátní budově v Pražské tržnici provozuje nevěstinec, prohrála s městem soud...
Dnes, 15:00
V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce...
Dnes, 12:52
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:52
V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově...
Dnes, 12:20
Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci.
Dnes, 11:00
Tak jako k českému národu neodmyslitelně patří Jára Cimrman, Václav Havel, pivo, fotbal nebo Pražský hrad,...
Dnes, 08:59
Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za...
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Reklama