Praha vnímá úbytek turistů jako problém i příležitost

Hlavní město chce v letní sezoně přilákat tuzemské turisty a podpořit tím podnikatele, kteří jsou postiženi kolapsem turismu v metropoli způsobeným pandemií nového typu koronaviru. Zároveň chce magistrát výpadek využít k tomu, aby nastavil nová pravidla do budoucna, kdy se očekává návrat do dřívějšího stavu spolu s negativními jevy, které v souvislosti s turistickým přetížením centra řeší zejména Praha 1. Město chce například začít regulovat ubytování přes platformy typu Airbnb.

Magistrát odhaduje, že propad turismu v metropoli kvůli opatřením proti koronaviru může dosáhnout až 100 miliard korun. Od 1. července začne město návštěvníkům metropole rozdávat poukazy s body, které budou moci využít jako vstupné do vybraných muzeí, zoo a dalších turistických atrakcí. Za jednu noc v hotelu s útratou přes 800 korun dostane návštěvník body v hodnotě 400 korun. Zároveň město spustilo marketingovou kampaň V Praze jako doma. Celkem magistrát plánuje dát na podporu cestovního ruchu 121 milionů korun.

Praha však zároveň v minulosti řešila řadu problémů, které vyplývaly z mimořádné popularity české metropole mezi zahraničními turisty. Obyvatelé centra města si dlouhodobě stěžují na ubytování cizinců přes platformy typu Airbnb, problémy byly také s tzv. pub crawls, tedy tahy od hospody k hospodě organizovanými specializovanými agenturami, nebo s atrakcemi využívanými převážně turisty, jako byla vozítka segway nebo tzv. pivní kola.

Nyní magistrát vnímá výpadek turismu jako příležitost, jak nastavit pravidla do budoucna. Na zastupitelstvu příští týden by se měla tato otázka řešit. Podle radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) bere vedení Prahy současnou situaci jako příležitost a připravuje koncepční dokumenty, jako je koncepce turistického ruchu nebo pravidla pro podobu provozoven v centru. Rada také schválila, že Sněmovně navrhne změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. S tím už ale v minulosti pražští poslanci narazili.

Milujeme nebo nenávidíme. Tyto rostliny patří díky aromatické chuti mezi nejdiskutovanější

Z důvodu koronaviru se musela v metropoli zrušit řada akcí, například městem vlastněné Výstaviště jich zrušilo nebo přesunulo desítky. Konat se nebude ani například oblíbený hudební festival Metronome, který měl být na Výstavišti příští týden. Výrazně zredukován byl i festival Pražské jaro, jehož vybrané koncerty pořadatelé alespoň přenášeli online, v televizi a v rozhlase. Utrpěla také kongresová turistika, například Kongresové centrum muselo škrtnout 20 akcí včetně dvou mezinárodních lékařských konferencí.

Magistrát v rámci podpory podnikatelů v turismu odpouští restauratérům nájem za restaurační předzahrádky, hoteliérům poplatek z pobytu a obchodníci mohou zdarma využít zábor veřejného prostranství pro vystavení zboží. Podnikatelům také město odložilo splátky nájmů v městem vlastněných prostorách nebo odpustilo penále z prodlení jeho platby. Pokud museli kvůli vládním opatřením provozovny zavřít, mohou si také žádat také o úplně odpuštění nájmu.

Loni přijelo do Prahy 8,03 milionu turistů. Strávili zde 18,46 milionu nocí a průměrná délka pobytu byla 2,29 noci. Praha generuje 60,3 procenta z celkového HDP České republiky v oblasti turismu. Letos zaznamenala metropole úbytek turistů už v prvním čtvrtletí roku, i když protikoronavirová opatření začala platit zhruba v polovině března. V pražských hotelech, kempech a penzionech se ubytovalo 1,104 milionu hostů, tedy o 27,4 procenta méně než před rokem.

čtk

Dnes, 18:03
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Dnes, 14:31
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Reklama