Praha vykoupí v Písnici pozemek nutný pro stavbu metra D

Hlavní město vykoupí v Písnici pozemek nutný pro stavbu trasy metra D. Za parcelu o rozloze 9733 metrů čtverečních zaplatí soukromému vlastníkovi zhruba 32,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který příští týden projedná magistrátní výbor pro dopravu.

Metro D má v první fázi vzniknout mezi Pankrácí a Písnicí a následně povede na náměstí Míru. Celková předpokládaná cena je 72,6 miliardy korun. Investorem je dopravní podnik (DPP), jehož vlastníkem je Praha.

Kupovaný pozemek je nedaleko ulice Pramenná v místě, kde je v plánována stanice Depo Písnice. Pro samotnou stavbu potřebuje DPP zhruba dvě třetiny pozemku. Zbylou část pozemku využije při výstavbě. Na pozemku byly původně nelegálně postavené haly. Vlastník je loni nechal odstranit.

Znalecký posudek, který si nechalo vypracovat město, stanovil cenu pozemku na 29,69 milionu korun. Na tuto částku vlastník nepřistoupil. Na vyšší cenu město přistoupí, neboť pozemek potřebuje, navíc při případném vyvlastňování by mohla být cena vyšší, než částka, na které se domluvilo s majitelem.

Magistrát a DPP se v minulosti potýkaly s problémy při výkupu pozemků. Například v Krči se nemohly domluvit s vlastníky. K dohodě nakonec došlo v loňském roce. Kvůli výkupům minulé vedení Prahy i DPP zvažovala založení společného podniku s Pentou. Od záměru nynější vedení města ustoupilo.

Loni byl zahájen geologický průzkum výstavby trasy. Do stavby metra D z Pankráce do Písnice vložila Praha loni 366 milionů korun. Letos by mělo být investováno 1,44 miliardy korun.

V první fázi vznikne trasa mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice. Budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. V budoucnu má vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Jednou z variant bylo v minulosti náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa D zamířit na Žižkov a dále do Vysočan.

ČTK

Dnes, 17:11
Škoda přesahující pět milionů korun, čtyři zranění. To je konečná bilance srážky vlaku s kamionem,...
Dnes, 15:11
Stavební firma MTStav Příbram, s.r.o., podnikatele Martina Pečenky má finanční potíže. Na návrh dlužníka, který...
Dnes, 13:11
Brouk působí lesákům a odboru životního prostředí kladenského magistrátu velké starosti.
Dnes, 12:11
Galerií pod širým nebem je kamenosochařské symposium Cesty mramoru, které se nachází podél Karlické ulice...
Dnes, 11:11
Další podmínkou je trvalý pobyte v Rakovníku, v Domě s pečovatelskou službou nebo domově seniorů...
Dnes, 10:14
To vše v rozsahu maximálně pěti normostran. Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele nebo ředitelky...
Včera, 18:10
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
Včera, 17:11
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
Včera, 14:59
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
Včera, 13:20
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Reklama