Praha zaplatí za svoz bioodpadu v budoucnu 226 milionu korun

Pražský magistrát za svoz bioodpadu v letech 2020 až 2026 zaplatí 226,13 milionu korun. Praha využije opční právo smlouvy s konsorciem Pražské odpady 2016-2025. Od schváleného kroku si město slibuje zlevnění svozu bioodpadu pro obyvatele až o polovinu. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, využití kontejneru na bioodpad nebude pro Pražany povinné. Město zároveň zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu.

„Předmětem zakázky je zajištění sběru, svozu a dalšího nakládání, zejména kompostováním, biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu,“ píše se v dokumentu, který schválili zastupitelé. Ke snížení množství biologického odpadu v komunálním odpadu se Praha zavázala v roce 2016 v Plánu odpadového hospodářství.
Město chce nabízet možnost dalšího odvozu bioodpadu, který si lidé nyní musí objednat u Pražských služeb. Ty službu nabízejí od 1346 korun ročně při odvozu 120litrového kontejneru jednou za 14 dní, do 8611 korun při svozu z nádoby o objemu 240 litrů dvakrát týdně. Po odhlasované změně by služby měly být za poloviční ceny.
Celkové náklady města na zavedení nové služby za zvýhodněnou cenu se podle materiálu mohou pohybovat mezi 40 a 50 miliony korun za rok, peníze magistrát získá zdražením svozu směsného odpadu. O něm dnes zastupitelé nejednali. Tuto možnost vzali pouze na vědomí v pondělí pražští radní. Svoz směsného odpadu by mohl zdražit o 30 procent. Nyní domácnosti měsíčně od 86 do 5737 korun.
Právě možnost zvýšení ceny za svoz komunálního odpadu kritizovali opoziční zastupitelé. „Zvyšujete cenu za svoz komunálního odpadu a schováváte to za to, že se snižuje cena za svoz bioodpadu. Buďme upřímní, bude to na základě toho, že se zvedne cena za svoz komunálního odpadu,“ řekla opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
S Udženijí nesouhlasil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). „To jsou dvě různé věci,“ řekl. Podle něj je v černých kontejnerech na směsný odpad až 40 procent bioodpadu. „Občan, který třídí, nezaplatí ve výsledku nic navíc,“ dodal.
Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321.183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304.325 tun. Vytříděného odpadu bylo v roce 2018 celkem 56.949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.
Zdroj: čtk

Sklo v netradičních souvislostech. Museum skla Portheimka uvádí výstavu Caution: Contents Hot!

Včera, 18:20
Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském...
Včera, 17:40
Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů...
Včera, 17:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 17:00
Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun,...
Včera, 15:00
Téměř 5000 takzvaných stravenek zatím zakoupili lidé s cílem podpořit zvířata v pražské zoologické zahradě....
Včera, 13:40
V listopadu pražské trasy metra B a C oslavily hned několik výročí. Tím největším bude...
Včera, 13:00
Židovští uprchlíci a loď Patria. Je tomu 80 let, co se tato loď potopila v...
Včera, 12:20
V Praze se rozrůstá populace bobra evropského. Podle odhadů vědců nyní žije v hlavním městě...
Včera, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Včera, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Včera, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Reklama