Praha zřídí vlastní odběrové místo. Od pondělí tak pomůže zvýšit počet testovaných

pozitivní test na koronavirus

Hlavní město ze své iniciativy zahajuje provoz vlastního odběrového místa, ve kterém se budou moci lidé testovat na nákazu novým typem koronaviru. Odběrové místo bude v provozu od pondělí 6. dubna v areálu Výstaviště Praha v Holešovicích.

Fungovat bude každý všední den v režimu drive-thru a obslouží klienty, které k odběru pošle praktický lékař nebo hygienik. Cílem je poskytnout další kapacity pro odběry, navýšit počet testovaných lidí a umožnit odběr vzorků od lidí přímo v jejich osobních vozidlech, a tím snížit jakýkoliv kontakt. Provoz místa zajistí Městská poliklinika Praha.

„Jsem rád, že mohu informovat o novém odběrovém místě, které zřídilo hlavní město Praha ze své iniciativy. Odběrové místo se nachází v areálu Výstaviště Praha v Holešovicích a bude fungovat od pondělí 6. dubna. Cílem je hlavně snaha poskytnout a navýšit kapacity pro odběry,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Praha kritizuje nečinnost vlády. Situace v domovech pro seniory je prý katastrofální

Takzvaný drive-thru režim omezuje možnost přenosu nákazy, neboť se odebrání vzorku provádí přímo z osobního vozidla přijíždějícího klienta. Hlavní město prosí všechny o dodržování pravidel. Testování bude umožněno pouze klientům, které určí praktický lékař nebo hygienik, proto se při vjezdu do areálu musí prokázat papírovou nebo elektronickou žádankou či doporučením k odběru.

Kromě žádanky, která může být papírová, elektronická i formou sms zprávy, musí být lidé vybaveni také kartičku zdravotní pojišťovny, dokladem totožnosti a propiskou nebo perem. Praha také žádá klienty, aby k vyšetření nevozili děti do deseti let, u kterých je vyšetření z osobního vozidla problematické.

„Ukazuje se, že Praha umí zmobilizovat kapacity a pomoct zlepšit neutěšenou situaci ohledně testování obyvatel. Narážíme však na kapacity na straně státu, který neumí zajistit potřebný počet certifikovaných laboratoří pro vyhodnocování vzorků. Protestovanost obyvatelstva je přitom i podle Světové zdravotnické organizace to zásadní pro podchycení epidemie,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Praha 10 šíří osvětu mezi seniory. Nechoďte ven, radí jim

Provoz místa zajišťuje Městská poliklinika Praha spolu s Výstavištěm Praha, Českým červeným křížem, zdravotníky a mediky. Provozní doba je stanovena na všední dny od pondělí do pátku vždy od 8.00 do 18.00 hodin. Poslední auto bude do areálu vpuštěno tak, aby byl poslední klient obsloužen právě v 18.00 hodin. V areálu není dovoleno vystupovat z auta a je potřeba se řídit pokyny pracovníků Českého červeného kříže a zdravotníků. Příjezd je možný pouze osobním automobilem a místo tak není určeno pro pěší. Klienta může přivézt i řidič, který se testování neúčastní.

Pražská odběrová místa

„Za Prahu máme teď připravená odběrová místa na Výstavišti a ve Žlutých lázních, v pondělí otevíráme první z nich. V případě Žlutých lázní musíme vyčkat, než Ministerstvo zdravotnictví rozšíří laboratorní kapacity na diagnostiku. Prozatím rozšiřování míst vázne hlavně na tom, že se testy nestíhají vyhodnocovat,“ uvedla radní Milena Johnová.

Hlavní město se vznikem vlastního odběrového místa zabývá již několik týdnů a dlouhodobě má připravený prostor i personál. Zahájení provozu však záviselo zejména na dodání odběrového materiálu od státu a kapacitách laboratoří. Další odběrové místo připravuje Praha ve Žlutých lázních, a to společně s Armádou ČR.

Praha mimo to zajistila čtyři mobilní odběrová místa vozidly zdravotnické záchranné služby a městské policie, které odebírají vzorky přímo v domácnostech.

Dnes, 05:25
Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich...
Dnes, 05:00
Málokdo má takovou zásluhu na tom, že Česko je dodnes ve světě považováno za průmyslovou...
Včera, 11:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650...
23.1.2021
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
22.1.2021
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
22.1.2021
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Reklama