16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Praha zvýší bezpečnost Hostivařské přehrady

Hlavní město chce do dvou let začít stavět nový bezpečnostní přeliv na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady, uvedl radní Prahy Petr Hlubuček (STAN), který zároveň společně se zástupci Lesů hlavního města uvedl do provozu nový velín přehrady za 5,6 milionu korun. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013.

Reklama

Hostivařská přehrada je podle radního vyhodnocena jako třetí největší bezpečnostní riziko pro hlavní město. Jelikož jde o sypanou hráz, v případě náhlého zvýšení hladiny hrozí v případě přetečení koruny protržení vodního díla. „Škody by v takovém případě mohly být nenávratné,“ uvedl Hlubuček.
Tomu má zabránit právě nový bezpečnostní přeliv. Na jeho přípravě město spolupracuje s vědci z ČVUT, kteří připravili matematický i fyzikální model opatření. Magistrát nyní pracuje na projektové dokumentaci. „Byl bych rád, kdybychom začali stavět do dvou let,“ řekl radní. Město také dokončilo nový velín, ze kterého hrázný reguluje hladinu přehrady s pomocí výpustí a stavidel.
Přehrada se nachází na potoku Botič a dokončena byla v roce 1963. Jde o největší vodní nádrž na území Prahy a kromě zmírňování velkých vod slouží Pražanům také k rekreaci a rybolovu.
Při povodních v roce 2013 voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady. Podle správce toku byly důvodem vydatné deště a rychlý přítok vody, kvůli kterému i přes maximální možné odpouštění hladina v přehradě stále stoupala a téměř se přelila přes korunu hráze.
Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř. Znamená to, že musí odolat 10.000leté povodni. Od povodní v roce 2013 byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby byl zajištěn nepřetržitý dohled nad přehradou. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěna a odbahněna.
Zdroj: čtk

Obohatili se na úkor dětí? Pochybné vyúčtování lyžáku skončilo trestním oznámením

Dnes, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Dnes, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Dnes, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Dnes, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Dnes, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
Včera, 16:45
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Včera, 14:34
Včera se na pražské Letenské pláni uskutečnila demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji...
Reklama