Kalina: Přál bych si návrat do normálu. Jít do práce a po ní si dát v deset večer vychlazenou Plzeň

Další fotky

Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za nejlepší mužský herecký výkon. Teď ale téměř nehraje. A pokud ano, tak jen on-line, jako třeba pro vršovické divadlo MANA. Jinak ale, jako herec na volné noze, co si neodehraje, to podle svých slov nemá.

FOTO: Zbigniew Kalina

Zbigniew Kalina - Zbigniew KalinaZbigniew Kalina - Zbigniew KalinaZbigniew Kalina - Zbigniew KalinaZbigniew Kalina - 1_ držitel Thálie Zbigniew Kalina _ muzikálová herečka Kateřina Bohatová_foto Alena Hrbková_repro zdarmaZbigniew Kalina - Smutná neděle
Další fotky
Zbigniew Kalina - Smutná neděleZbigniew Kalina - Smutná neděleZbigniew Kalina - Vršovické divadlo Mana

Minulou neděli jste natáčel premiéru hry Smutná neděle, kde máte hlavní roli. Jaké to bylo hrát pro diváky on-line?

Zvláštní, divné, nezvyklé, neradostné, nenakopávající, nemotivující, nestimulující. Tato inscenace je založena na vyprávění a přímém kontaktu s divákem. Pokud neslyším jako herec žádnou odezvu, je to strašlivě těžké hraní. Máte pocit, že celou dobu tlačíte káru do kopce a ten kopec nekončí. Byla to moje první zkušenost a vyplašila mě natolik, že už po ní vůbec neprahnu. Snad to na výsledku nepůjde vidět. O to víc se ale těším, že to snad někdy zahrajeme pro „živé“ publikum.

Jak se vám hrál geniální hudebník, který však neměl v životě jak se říká na růžích ustláno?

On se mi zatím bohužel ještě „nehrál“, pokud nepočítám online zážitek. Ale zkoušel se mi radostně. Těžce, ale s chutí. Dostal jsem úlohu, která mě moc často zatím nepotkávala – člověk, který má toho hodně v životě za sebou. A hodně dramatického. Mě většinou potkávaly komické úlohy, které miluju. Ale s o to větší vervou a chutí jsem se pustil do tohoto úkolu.

Hobit, Tom & Jerry i Pepek námořník se díky němu natáčely u nás. Kde můžete potkat amerického režiséra, který si zamiloval Prahu?

Jeho písni Smutná neděle, po které je pojmenováno i celé představení, se také říká hymna sebevrahů, a sám také nakonec sebevraždu spáchal. Jak se vám hrálo takové těžké, až osudové téma?

Snažil jsem se, abych těžké téma hrál lehce. A pomohl mi v tom autor té hry, který použil pro většinu osudových momentů suchý až černý humor, který já miluju. Tím nám to usnadnil a divákům snad taky.

Nakolik je vaše inscenace aktuální i v dnešní době?

Vzestupy a pády, komplikovaná, ale osudová láska, zvraty ve světovém dění, které ovlivňují náš každodenní život, přátelství až za hrob, radost z hudby, štěstí a tragédie… co, z toho o čem hrajeme, není aktuální? Hrajeme o nadčasových věcech.

Zchátralý dům herečky Slávky Budínové snad čeká lepší osud. Bude tam „pálenkový disneyland“

Jak se různá omezení kvůli koronaviru projevují ve vaší práci?

Hlavně tím, že práci nemám. Jistě, nazkoušel jsem v tzv. corona krizi zatím dvě inscenace, ale jelikož nejsem zaměstnanec, ale umělec na volné noze, tedy za nazkoušení inscenace nedostanu ani korunu. Co neodehraju, to nemám. Jeden projekt jsem zkoušel tři měsíce. Učíte se věci, které jste předtím nikdy nedělal – žonglovat, hrát na nástroj, který jste nikdy nedržel v ruce, plivání ohně… tři měsíce 6 dnů v týdnu zadarmo vyvíjíte úsilí, které má jediný cíl – hrát pro diváky. To už skoro tři čtvrtě roku nemůžu. Dokážete si představit, že půjdete pracovat třeba do podniku, kde vám majitel řekne – tak, teď budete tři měsíce u mě pracovat, abychom vytvořili tuto součástku, a až ji někdy prodám, tak vám zaplatím? Takto v současné době funguje ve většině případů české divadelnictví.

Jste držitelem divadelní ceny Thálie pro činoherce do 33 let. Za co jste ji dostal?

To už je tak dávno… tato cena, podobně jako cena za celoživotní umění se nedává za konkrétní úlohu, ale za vaši práci obecně. O to víc jsem si ji vážil a vážím, protože kolegium herecké asociace muselo mít dlouhodobý přehled o mé práci, za kterou mě ocenili.

Bylo to pro vás překvapení?

No samozřejmě. Vůbec jsem nechápal, že si někdo všiml herce na tzv. oblastním divadle. V té době jsem byl v angažmá v příbramském divadle a šel z role do role, jedna hezčí, než druhá. Proto si mě asi všimli. Je to hodně o štěstí, náhodě…jako všechno v životě herce.

Nejvíce nominací na Českého lva získal film Krajina ve stínu. Kdo další má šanci na ocenění?

Máte poměrně široký záběr, jak co se týče rolí, tak divadel, kde jste vystupoval nebo vystupujete. Jako byste chtěl hrát všude, kde se dá. Nebo to má nějaký jiný důvod?

Pokud nejste Simona Stašová nebo Ivan Trojan, tak si nemůžete vybírat , kde chcete hrát a co. Jak říkám , je to o štěstí. A taky o tom nebýt líný trávit víc času ve vlaku nebo za volantem , než je zdrávo. Má hostování v různých divadlech po vlastech českých byla na základě buď konkurzů nebo mě oslovili umělečtí šéfové nebo ředitelé. Za každou hostovačku jsem byl vděčný. Miluju poznávání nových kolegů. Je to nesmírně osvěžující a inspirativní . A pokud jako herec, který má stále angažmá a je obklopen stále stejnými kolegy si odskočíte do jiného divadla, má to také blahý vliv na psychiku. V souborech často bývají ponorkové nemoci.

Herectví jste studoval v Ostravě. Co vám dalo studium na této škole a vnímáte nějaký rozdíl mezi jejími absolventy a třeba absolventy DAMU?

Dalo mi vše. Základy techniky, základy morálky, krásná přátelství, varovalo mě, že si nás budou kupovat jako koně na trhu, že máme mít sbalený jeden kufr, abychom mohli být chvíli tam a chvíli jinde, varovalo mě , že mě nečeká nic moc lehkého a že pokud přijde něco krásného a výjimečného, tak si toho mám nesmírně vážit, protože to nebude běžný pocit. A s odstupem času musím potvrdit, že ve všem měli absolutní pravdu a divím se, že mě tou pravdou neodradili. Co se týká rozdílu mezi studenty – sám to jen těžko posoudím, ale pokud bych měl vyjmenovat jednu věc, ve které jsme prý dle jedné mé kantorky byli výjimeční, tak to byl náš přístup ke studiu – energie, namotivovanost, nadupanost.

Nestýská se vám po Ostravě?

Nestýská, protože tam často bývám. Jednak tam ještě hostuju v jednom představení a jednak pocházím ze Slezska, čili často se tam vracím za rodinou. Ostrava mi skutečně přirostla k srdci. A úplně nejvíc její divadla.

Havlík dotočil nový film, vsadil na islandskou krajinu i vztah otce s dcerou

Máte rád Jarka Nohavicu?

Popravdě měl jsem. Ale doba je opravdu složitá a je třeba zaujímat postoje. Je třeba se umět a mít odvahu se vypořádávat s minulostí. Musí to být těžké, ale kdo jiný než bard a člověk , který zpívá o duši a hvězdách by to měl umět. Minulost pana Nohavici je složitá a mně chybí jeho postoj k ní. Jistě – i mlčení může být postoj. I převzetí vyznamenání od různých státníku může být postoj. Ale ten mě nebaví. Takže už pana Nohavicu neposlouchám, ač vím, že je to velký umělec.

A Ladislava Větvičku, který píše „po ostravsky“?¨

S tím panem jsem se minul, vůbec nevím, kdo to je . Nicméně V NDM hraju V Holych dupací, ostravské verzi muzikálu DONAHA! A k té dělal překlad Ostrava Ostravski…

Co je nejlepší na Ostravácích a co na Pražácích?

Stručnost a sebevědomí.

A naopak nejhorší?

Malé a velké sebevědomí.

Předběhla éru sociálních sítí. Aňa Geislerová nestačí reagovat na ohlasy seriálu Božena

Jaký máte vztah k Praze 10, kde se snad už brzy budete hrát Smutnou neděli pro diváky?

Jelikož bydlím na Vinohradech, tak velmi blízký až sousedský. Mám rád i tu trasu z náměstí Míru do vršovického divadla Mana. Rád ji chodím pěšky. Pokud zrovna není lockdown, tak mám cestou do nebo z divadla spoustu krásných kaváren. A délka je tak akorát, abych si vždycky cestou zopáknul i text.

Máte nějaký herecký sen?

Pokud máte na mysli nějakou konkrétní roli, tak nemám a nikdy jsem neměl. Myslím si, že to není výhodné. Pořád si představuju, že si třeba vysním nějakou roli a režisér představení bude mít úplně jinou představu o jejím ztvárnění. A peklo je na světě… Ideální stav je role, na kterou nemusíte dělat konkurz, sedne vám, baví vás, milujete režiséra a kolegové vás inspirují, výtvarník vám udělá překrásný kostým, osvětlovač vám poskytne dostatek světla, aby vám bylo vidět do obličeje, zvukař pustí hudbu přesně, kdy má a ředitel poskytne exkluzivní smlouvu.

Co byste si teď nejvíc ze všeho přál?

Návrat do normálu. Kafe v kavárně, plánování dovolené, jít do práce a po ní si dát v deset večer vychlazenou plzeň.

 

Zbigniew Kalina

Narodil se 3. srpna 1979 v Karviné

Po dokončení gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Karviné začal studovat v Hereckém studiu Mileny Asmanové při Národním divadle moravskoslezském v Ostravě se zaměřením na muzikál.

Tento muž zahrál Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody. Co o něm musíte vědět?

Po jeho absolvování získal angažmá v Těšínském divadle, později v Městském divadle Karlovy Vary, od roku 2004 působil v Divadle A. Dvořáka Příbram a v letech 2012-2018 byl členem Městských divadel pražských.

Od ledna 2019 je na volné noze.

Hostoval také v Národním divadle moravskoslezském, Komorní scéně Aréna v Ostravě, Divadle Na Fidlovačce, Klicperově divadle Hradec Králové , Hudebním divadle Karlín, divadle Kalich, Divadle F.X.Šaldy Liberec, Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, Divadle J. K. Tyla v Plzni , Východočeském divadle Pardubice, Indigo Company, Vršovickém divadle MANA či v Divadle Aqualung.

Objevil se v širší nominaci na Cenu Thálie 2007 za roli Daniela Halibuta v inscenaci Pension pro svobodné pány. V roce 2008 získal Cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let. Je také držitelem Ceny českého divadla 2010 za nejlepší mužský herecký výkon v roli Malvolia v inscenaci Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete.

Je členem České akademie divadelníků.

Rád cestuje a fotografuje.

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama