10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Pravomocný štempl Vrchního soudu: nájemníci Písnice se nemusí omlouvat majitelům sídliště

Pravomocný štempl poskytl ve středu 6. listopadu Vrchní soud rozhodnutí Městského soudu Praha, který loni nevyhověl žalobě, kterou firmy CIB RENT PÍSNICE s.r.o. a CIB GROUP a.s. podaly proti Magdaleně Vlkové a Ondřeji Václavíkovi na ochranu pověsti právnické osoby. Vrchní soud rozsudek potvrdil. Jedná se o pravomocné rozhodnutí, proti kterému už není možné odvolání, jen případné dovolání.

O potvrzení rozsudku soudu první instance rozhodla trojice soudců Vrchního soudu: Jiří Čurda, Yvona Svobodová a Roman Horáček. Přítomná Magdalena Vlková neskrývala radost, odcházela podle svých slov s pocitem, že „spravedlnost existuje“.

V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

Na rozdíl od žalobců je skálopevně přesvědčena, že jejich jméno ona ani Ondřej Václavík nepoškodili. Městský soud loni prověřil údaj za údajem, u Vrchního soudu žádné další důkazy předloženy nebyly, jednání bylo rychlé.

Argumentace žalobců

V žalobě, která byla nyní pravomocně zamítnuta, zmínili žalobci několik záležitostí. Za prvé tiskovou zprávu k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB, zveřejněnou 8. června 2017 na stránkách neformální iniciativy Moje Písnice, kde se píše kupříkladu, že společnost má „skrytou vlastnickou strukturou“, což podle žalobců není pravda.

Za druhé tiskovou konferenci tehdejšího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka – žalovaní se tiskové konference zúčastnili, Magdalena Vlková tam mluvila, podle žalobců údajně poskytli „podklady obsahující nepravdivé a zkreslující informace“ v dopise zaslaném Zaorálkovi a záznam konference byl zveřejněn na kanále YouTube.

Za třetí žalobcům vadí článek „Sídliště Písnice rok poté“, publikovaný v měsíčníku U nás a na webu městské části Praha-Libuš. Vadí jim i „řady dalších mediálních článků čerpajících z výroků žalovaných“.

Žalovaní tvrzení žalobců vyvraceli

Advokát žalovaných Viktor Rossmann loni uvedl, že „obrázky se nevztahují k řízení“, tiskovou zprávu Vlková ani Václavík nepsali, Zaorálkovi podklady nepřipravovali, za textem v měsíčníku U nás si Vlková stojí, čerpala podle slov advokáta z veřejných zdrojů.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

Kauza Písnice se táhne dlouho. Malá rekapitulace: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky.

Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány. Nájemníkům jsou zvedány nájmy.

Kauza nekončí, budou další soudy

V úterý 19. listopadu od 10 hodin se bude projednávat nová žaloba, podaná částí nájemníků, na určení vlastnictví domů. Jednání se uskuteční v Justičním areálu Na Míčánkách (28. pluku 1533/29b. Praha 10). Tamtéž se ve čtvrtek 21. listopadu od 9.30 hodin uskuteční soudní jednání o přezkoumání oprávněnosti jedné výpovědi z nájmu bytu.

Dnes, 15:33
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Dnes, 14:33
Ve středu 20. listopadu začaly vánoční trhy na náměstí Míru, které tentokrát představí nové vánoční...
Dnes, 10:49
Pražský magistrát vyhrál soudní při se společností Delta Center, která měla v nájmu holešovickou tržnici....
Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Reklama