Pravomocný štempl Vrchního soudu: nájemníci Písnice se nemusí omlouvat majitelům sídliště

Pravomocný štempl poskytl ve středu 6. listopadu Vrchní soud rozhodnutí Městského soudu Praha, který loni nevyhověl žalobě, kterou firmy CIB RENT PÍSNICE s.r.o. a CIB GROUP a.s. podaly proti Magdaleně Vlkové a Ondřeji Václavíkovi na ochranu pověsti právnické osoby. Vrchní soud rozsudek potvrdil. Jedná se o pravomocné rozhodnutí, proti kterému už není možné odvolání, jen případné dovolání.

O potvrzení rozsudku soudu první instance rozhodla trojice soudců Vrchního soudu: Jiří Čurda, Yvona Svobodová a Roman Horáček. Přítomná Magdalena Vlková neskrývala radost, odcházela podle svých slov s pocitem, že „spravedlnost existuje“.

V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

Na rozdíl od žalobců je skálopevně přesvědčena, že jejich jméno ona ani Ondřej Václavík nepoškodili. Městský soud loni prověřil údaj za údajem, u Vrchního soudu žádné další důkazy předloženy nebyly, jednání bylo rychlé.

Argumentace žalobců

V žalobě, která byla nyní pravomocně zamítnuta, zmínili žalobci několik záležitostí. Za prvé tiskovou zprávu k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB, zveřejněnou 8. června 2017 na stránkách neformální iniciativy Moje Písnice, kde se píše kupříkladu, že společnost má „skrytou vlastnickou strukturou“, což podle žalobců není pravda.

Za druhé tiskovou konferenci tehdejšího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka – žalovaní se tiskové konference zúčastnili, Magdalena Vlková tam mluvila, podle žalobců údajně poskytli „podklady obsahující nepravdivé a zkreslující informace“ v dopise zaslaném Zaorálkovi a záznam konference byl zveřejněn na kanále YouTube.

Za třetí žalobcům vadí článek „Sídliště Písnice rok poté“, publikovaný v měsíčníku U nás a na webu městské části Praha-Libuš. Vadí jim i „řady dalších mediálních článků čerpajících z výroků žalovaných“.

Žalovaní tvrzení žalobců vyvraceli

Advokát žalovaných Viktor Rossmann loni uvedl, že „obrázky se nevztahují k řízení“, tiskovou zprávu Vlková ani Václavík nepsali, Zaorálkovi podklady nepřipravovali, za textem v měsíčníku U nás si Vlková stojí, čerpala podle slov advokáta z veřejných zdrojů.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

Kauza Písnice se táhne dlouho. Malá rekapitulace: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky.

Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány. Nájemníkům jsou zvedány nájmy.

Kauza nekončí, budou další soudy

V úterý 19. listopadu od 10 hodin se bude projednávat nová žaloba, podaná částí nájemníků, na určení vlastnictví domů. Jednání se uskuteční v Justičním areálu Na Míčánkách (28. pluku 1533/29b. Praha 10). Tamtéž se ve čtvrtek 21. listopadu od 9.30 hodin uskuteční soudní jednání o přezkoumání oprávněnosti jedné výpovědi z nájmu bytu.

Dnes, 08:43
Hlavní město udělí čestné občanství manželům Dvořákovým, kteří založili nadaci na podporu mladých vědců, a...
Včera, 15:32
Ačkoliv se o nákaze úřednic Finančního úřadu pro Prahu 10 vědělo minimálně od neděle 8....
Včera, 13:35
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 13:35
Pražské podnikatele naprosto míjí vládní podpora, která má zmírnit dopady koronavirové karnatnény. Ačkoliv ekonomický výkon...
Včera, 07:45
"E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v...
8.4.2020
V Praze začíná tradiční jarní čištění ulic, které potrvá do konce června. Vzhledem k současné...
8.4.2020
Hned jak se objevila informace, že podnikatelé z hlavního města nemají šanci získat finanční podporu...
7.4.2020
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
prodej_ilustrační obrázek
7.4.2020
Vedení Prahy zamýšlí poskytnout obchodníkům bezplatně chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Zachovat...
7.4.2020
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
7.4.2020
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
Reklama